prac2W niedzielę, 16 sierpnia w godz. 16, 16:30, 17, 17:30, 18 i 18:30 na terenie dawnej fabryki przędzy „Wigencja” rozpocznie się akcja teatralna. Wstęp za okazaniem wejściówki*.

„Praca dla miejsca” jest próbą nawiązania dialogu – wejścia w intymną relację ze starą, opuszczoną fabryką przy ulicy Sienkiewicza 75/77. To pierwszy etap projektu, którego finałem będzie artystyczna publikacja na temat przestrzeni, w której w przyszłości znajdzie się nowa siedziba Teatru Pinokio w Łodzi rozszerzona o formułę Centrum Sztuki Współczesnej dla Dzieci i Młodzieży.

Taka przestrzeń przechowuje w sobie liczne historie i tajemnice ukryte w strukturach ścian, rysach, zagłębieniach przedmiotów. Miejsce, przechodzące z rąk do rąk, naznaczone zostaje kolejnymi śladami: wyrwy w murze, dosztukowana wykładzina przykrywająca wydeptane linie poprzedników, kolejne warstwy farby, przedzielone pomieszczenie, wyślizgana w jednym miejscu poręcz schodów – to wszystko nakreśla mapę ruchu przebywających w fabryce ludzi. 

Każda ingerencja ma swoją historię, którą odbudujemy na nowo. Wspólnie z uczestnikami warsztatów stworzymy mikro narracje, cykl opowieści układający się w jeden głos budynku. Całość zamknie instalacja teatralna, pozwalająca widzom lepiej poznać historię miejsca.

Tygodniowe działania w dawnej fabryce „Wigencja” spróbują uporządkować chaos, jaki wdarł się w nią wraz z opuszczeniem przez ostatnich właścicieli. Przywołać duchy miejsca, ale i otworzyć je na nowe działania, które nadejdą wraz z Teatrem Pinokio.

„Praca dla miejsca” jest działaniem inicjującym projekt poświęcony historii i pamięci miejsca, które będzie stanowić nową siedzibę Teatru Pinokio. Kolejnym z podjętych kroków jest akcja „Pamięć miejsca” realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Topografie. Zebranie i opracowanie materiałów archiwalnych oraz wywiady narracyjne przeprowadzane z osobami bezpośrednio związanymi z przestrzenią ul. Sienkiewicza 75/77 będą (wraz z dokumentacją „Pracy dla miejsca”) stanowić trzon planowanej publikacji artystycznej, która będzie powstawać przy współudziale dzieci.

LUDOMIR FRANCZAK
artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator. Zajmuje się problemem pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak i historię, czy literaturę. Jest autorem wydawnictw artystycznych.

MAGDALENA FRANCZAK
z wykształcenia malarka w działaniach -artystka interdyscyplinarna, posługująca się różnymi mediami w zależności od potrzeby realizowanego projektu (malarstwo, rysunek, fotografia, performance). Członkini polsko-niemieckiej grupy AOUA (Academy of Ugly Arts). Bada proces pamięci i wyobrażeń, odczarowuje lęki i strachy.

*odbiór bezpłatnych wejściówek w siedzibie Teatru Pinokio, ul. Kopernika 16
w dniach 5-14.08.2015r. w godzinach 8.00-15.00
lub imienna rezerwacja: patrycja @teatrpinokio.pl / 727 409 994

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
andropauza2
Andropauza 2 w Teatrze Rozrywki Lutnia
neonowka
15-lecie Kabaretu Neo-Nówka w Atlas Arenie
Premiery teatralne – grudzień 2018

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*