PDVD_002W niedzielę, 20 stycznia o godz. 18 w klubokawiarni Owoce i Warzywa rozpocznie się wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich pasjonatów polskiego filmu dokumentalnego. W piątą rocznicę śmierci Jadwigi Żukowskiej zostanie pokazanych pięć jej filmów. Odbędzie się także spotkanie z jej wieloletnim współpracownikiem – operatorem Stanisławem Śliskowskim. Całość poprowadzi Michał Dondzik.

Jadwiga Żukowska była wybitną realizatorką filmów dokumentalnych, przez większość swego zawodowego życia związaną z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Za swoją pracę twórczą otrzymała wiele państwowych wyróżnień m.in. Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Kiedyś wielokrotnie nagradzana, dziś nieco zapomniana zasługuje na to by poznać jej twórczość.

O mały włos kompilacja jej 10 filmów wyselekcjonowanych przez Tadeusza Sobolewskiego nie znalazła się w popularnym cyklu Polska Szkoła Dokumentu. Niestety niedługo przed planowanym wydaniem filmów Żukowskiej cały cykl wydawniczy został zawieszony.

W programie:

Skąd się biorą dzieci (1966) 10 minut

Podejmując ten niezwykle delikatny i trudny temat, Jadwiga Żukowska chcicała przełamać zmowę zakłamania u dorosłych. W swoich obserwacjach stwierdziła, że dzieci chcą być traktowane z powagą i bez kłamstwa.

Zabawa w dorosłych (1966) 13 minut

Dzieci to bardzo wnikliwi obserwatorzy życia dorosłych, wszędzie: na ulicy, w sklepie, w urzędach, w kościele i potem potrafią te obserwacje odtworzyć w zabawie w aktorstwo. Żukowska stwarzała pewne sytuacje, dawała zadania, a dzieci same żywo się angażowały, uruchamiając cały arsenał swych dziecięcych obserwacji, interpretujące swoje aktorskie role.

Gdańska sztuka kuźnicza (1969) 15 minut

Jeden z wielu filmów Żukowskiej dokumentujący wysiłek przynoszący efekty. Rekonstrukcja żelaznego wystroju architektury, w zniszczonym po wojnie Gdańsku, wymagała bardzo wykwalifikowanych artystów i rzemieślników, znawców sztuki kuźniczej.

Duet miłosny (1971) 8:30

Fascynujące studium faz ruchu i tańca. Żukowska postanowiła oderwać taniec duetu, wspaniałej primabaleriny Alicji Boniuszko i znakomitego tancerze Janusza Wojciechowskiego od dekoracji teatralnych i kostiumów. Zrobiła film o duecie miłosnym na neutralnym tle, gdzie mógł zaistnieć urok samego tańca.

Dzidka (1972) 36 minut

Wzruszająca, trwająca blisko rok dokumentacja życia dwunastoletniej dziewczynki i jej zmagania z ogromnym trudem łączenia życia sportowego z normalnym życiem i obowiązkami szkolnymi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
2014-12_hobbit_825
ENEMEF: Noc Hobbita w Silver Screenie
ANIMOWANA_DRZAZGA_POSTER
Animowana Drzazga w Cafe Foto 102
wegierska
8. Węgierska Wiosna Filmowa

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*