Filmowe lato w Tuszynie i Działoszynie. Bezpłatne projekcje, spotkania i warsztaty!

W ostatni weekend lipca, projekt „Włącz dostęp. Filmowe lato w łódzkim” zagości  kolejno w Tuszynie i Działoszynie. Mieszkańcy tych miejscowości będą mogli wspólnie spędzić dzień z kinematografią w roli głównej! Na widzów czekają pokazy najlepszych pełnometrażowych animacji ostatniego roku („Nawet myszy idą do nieba”, „Jak zostałem Superłotrem”), nagradzanych filmów fabularnych („Sonata”, „Moje wspaniałe życie”), spotkania z twórcami, a dla najmłodszych warsztaty kreatywne.

 

Dzień z Łodzią filmową w Tuszynie (30 lipca, sobota) rozpocznie się warsztatami tworzenia zabawek optycznych dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat (obowiązują zapisy). W sobotnie popołudnie (g. 16:00) mieszkańcy Tuszyna zobaczą cieszącą się międzynarodowym uznaniem nową familijną produkcję cenionego studia Animoon pt. „Nawet myszy idą do nieba” (reż. Jan Bubeníček, Denisa Grimmová). To opowieść o przyjaźni, która na pierwszy rzut oka wydaje się być niemożliwa. Po krótkiej przerwie (g. 17:45) będzie czas „Na jagody”, pokaz filmu krótkometrażowego z archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych w reż. Józefa Skrobińskiego z 1963 roku, animacji będącej adaptacją utworu Marii Konopnickiej pod tym samym tytułem. Zwieńczeniem dnia z Łodzią filmową w Tuszynie będzie pokaz głośnego filmu „Sonata” Bartosza Blaschke nagrodzonego Złotymi Lwami – Nagrodą Publiczności na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (g. 18:00). Po seansie odbędzie się spotkanie z aktorką – Barbarą Wypych (znaną m.in. z seriali „M jak miłość”, „Stulecie winnych” czy „Kruk. Szepty słychać po zmroku”).

Dzień z Łodzią filmową w Działoszynie rozpocznie się warsztatami animacji lalkowej dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat (g. 12:30, obowiązują zapisy). Po południu (g. 16:30) działoszynianie przeniosą się w świat pełnometrażowej animacji „Jak zostałem Superłotrem” (reż. Krzysztof Ostrowski) wspomnianego już studia Animoon, którą zobaczą przedpremierowo! Film przybliża historię dwójki bohaterów: Superłotra – niegdyś znanego łapserdaka i jego syna, Superłotra Juniora, który jest dość zamkniętym w sobie nastolatkiem. Ich metody postępowania są różne, ale cel jeden – przejąć kontrolę nad światem. Ze świata fantazji do zakamarków historii Działoszyna przeniesie uczestników krótki dokument powstały w Wytwórni Filmów Oświatowych pt. „Na przykład Działoszyn” (reż. Stanisław Grabowski). Twórcy uwiecznili w nim powstawanie lokalnej cementowni w latach 60. Wieczór (g. 18:00) uświetni pokaz filmu nagrodzonego za reżyserię na Festiwalu w Gdyni. Mowa o „Moim wspaniałym życiu” w reż. Łukasza Grzegorzka.  „Wspaniałe – być może, ale czy moje?” – takie pytanie mogłaby sobie zadać „Jo” (w tej roli wielokrotnie nagradzana Agata Buzek), matka, córka i lubiana wśród uczniów nauczycielka. Kobieta skrywa w sobie wielki sekret. Jego strzeżenie staje się sensem jej skomplikowanego „wspaniałego” życia. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami.

„Włącz dostęp. Filmowe lato w łódzkim” to idealna okazja na aktywne spędzenie upalnych letnich dni w  mieście. Łódź filmową można odkrywać na wiele sposobów. Lata wspaniałej tradycji przerodziły się w dziesiątki filmów, istotnych dla kultury filmowej wydarzeń oraz zaowocowały powstaniem wielu atrakcyjnych turystycznie miejsc. Festiwalowi Kamera Akcja, organizatorowi wydarzenia zależy na zaangażowaniu mieszkańców Tuszyna i Działoszyna oraz nakłonieniu ich do poszukiwania własnej ścieżki po filmowej mapie Miasta Filmu. Dzień z Łodzią filmową w Tuszynie i Działoszynie jest zapowiedzią finału „Włącz dostęp. Filmowe lato w łódzkim”, który odbędzie się 4-5 sierpnia 2022 w Łodzi.

HARMONOGRAM WYDARZENIA w Tuszynie

30 lipca 2022, sobota / MCK w Tuszynie

12:00-14:00 | Zrób to sam. Warsztaty „zero waste” tworzenia zabawek optycznych (obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona)

16:00 | „Nawet myszy idą do nieba” (87′), reż. Jan Bubeníček, Denisa Grimmová

17:45 | Film krótkometrażowy z archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych: „Na jagody” (7′) (1963), reż. Józef Skrobiński

18:00 | „Sonata” (118′), reż. Bartosz Blaschke + spotkanie z aktorką Barbarą Wypych

 

HARMONOGRAM WYDARZENIA w Działoszynie

31 lipca 2022, niedziela / RCRKiT w Działoszynie

12:30-14:30 | Zrób to sam. Warsztaty „zero waste” animacji lalkowej (obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona)

16:30 | „Jak zostałem Superłotrem” (70′), reż. Krzysztof Ostrowski

17:45 | Film krótkometrażowy z archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych: „Na przykład Działoszyn” (11′), reż. Stanisław Grabowski

18:00 | „Moje wspaniałe życie” (100′), reż. Łukasz Grzegorzek + spotkanie z twórcami

 

Zarówno w Tuszynie, jak i w Działoszynie wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. 

 

„Włącz dostęp. Filmowe lato w łódzkim” realizowane jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022 oraz z budżetu Miasta Łodzi. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Biblioteka Miejska w Łodzi. Partnerami są: PURO Łódź, Muzeum Kinematografii, TME Polówka, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Miejskie Centrum Kultury w Tuszynie, Regionalne Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki Z/S w Działoszynie, Szkoła Filmowa w Łodzi, Łódź Film Commission, EC1 Łódź – Miasto Kultury, Uniwersytet Łódzki, Think Film. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP 3 Łódź, Radio Łódź, Magazyn Kalejdoskop, Plaster Łódzki. Organizatorem wydarzenia jest Festiwal Kamera Akcja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy