Filmowa Szuflandia odzyskuje dawny blask (foto)

Ostatni etap prac przy słynnej „Szuflandii”. Budynek, który jeszcze kilka lat temu, był ruiną, dziś już cieszy oko, a za kilka miesięcy będzie oddany do użytku.

Zabytkowa willa Edwarda Hentschla zachowała architektoniczne detale i wystrój wnętrz. Budynek „zagrał” w kultowym filmie „Kingsajz”, a w jego piwnicach mieściła się „Szuflandia”, czyli filmowa kraina krasnoludków.

Budynek, a właściwie – trzy budynki – przekazane zostały ŁSI w grudniu 2015 roku. Wszystkie były wyłączone z użytkowania. W „Szuflandii” był zarwany dach, uszkodzone elementy konstrukcyjne i zarwane schody. Zachowała się jedynie elewacja frontowa. Renowacja i odbudowa poszczególnych części budynku rozpoczęła się w 2017 roku. Budynek został wyremontowany i staraliśmy się zachować wszystkie ocalałe, oryginalne elementy wystroju. Z uwagi jednak na dużą degradację obiektu udało się zachować bardzo niewiele, jedynie nieliczne elementy m.in. ozdobne detale elewacji, zewnętrzne kraty okienne, fragmenty sztukaterii, oryginalne płytki podłogowe w wiatrołapie budynku.

– Odtwarzamy, na wzór zabytkowy, stolarkę okienną i drzwiową, schody i elementy sztukaterii wewnątrz budynku – mówi Tomasz Piotrowski – prezes ŁSI

Pozostałe dwa budynki – przebudowane – częściowo rozebrane, odbudowane i powiększone o dodatkową kondygnację. Na dachu jednego z nich będzie zamontowana instalacja fotowoltaiczna.

– Do dokończenia inwestycji zostało nam jeszcze – w głównym budynku obudowanie poddasza, ułożenie poszycia dachowego, dokończenie elewacji i typowo wykończeniowe prace, takie jak malowanie, czy układanie parkietu i płytek – informuje Katarzyna Janiak – kierownik Centrum Inwestycji Kubaturowych ŁSI

Powierzchnia użytkowa wszystkich budynków wynosić będzie prawie 2 tys. metrów kwadratowych.

Cały obiekt będzie dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Będzie też przyjazny dla środowisku, między innymi dzięki pozyskiwaniu energii z promieni słonecznych, a także dzięki zagospodarowaniu przestrzeni na ogród deszczowy, który będzie zatrzymywał deszczówkę w miejscu jej opadu.  Całkowity koszt inwestycji to prawie 11 mln zł.

Historia budynku

Najstarszy zapis dotyczący nieruchomości pochodzi z 1912 r., była ona wówczas własnością łódzkiego przemysłowca Edwarda Hentschela, którego fabryka wyrobów wełnianych znajdowała się naprzeciw (Wólczańska 12).

Ale willa jak i pozostałe budynki powstały dopiero w latach 20 XX wieku, a najbardziej znany współcześnie budynek – czyli „Szuflandia” – powstał w 1923 roku. Wtedy to zaczęto budowę willowego budynku biurowego. Budynek zaprojektował Paweł Lewy – znany łódzki architekt okresu międzywojennego. Willę ukończono w 1924 roku.  Po II wojnie światowej, budynek został przekazany Zarządowi Dróg Publicznych.  1986 rok to był ostatni moment świetności budynku, kiedy to „zagrał” w filmie „Kingsajz” Juliusza Machulskiego i do dzisiejszych czasów właśnie z tym filmem jest przez łodzian kojarzony.  Problemy konstrukcyjne pojawiły się już w latach 80tych i potem 90tych. Zabezpieczono wtedy ściany południowe, ale były to jedyne prace remontowe w tym obiekcie, a jego elewacje nigdy nie były remontowane ani odnawiane.  Stan budynku zaczął się mocno pogarszać w latach 90tych, aż w końcu wyłączono go z użytkowania.  Łódzka Spółka Infrastrukturalna przejęła obiekt w 2015 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *