transatlantykJak wygląda życie w hollywoodzkiej sekcie parareligijnej? Kim jest dziewczyna, która dzięki hip-hopowi mogła uciec od wymuszonego przez rodzinę małżeństwa i jaki żywioł jest największym zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych? Na te i inne pytania widzom Transatlantyku odpowiedzą festiwalowe filmy, których seanse mamy przyjemność dziś ogłosić.

Transatlantyk Niezależni
Zaczynamy od obrazu, który zwyciężył w konkursie na najlepszy dokument festiwalu Sundance 2016! Film “Sonita” opowiada historię młodej dziewczyny, zmuszonej przez rodziców do wzięcia ślubu z obcym jej mężczyzną. Sonita postanowiła wyrazić swój bunt poprzez muzykę i wrzuciła na YouTube utwór “Brides For Sale”, dzięki któremu zdobyła światową popularność. Teraz dziewczyna mieszka w USA, gdzie prowadzi kampanie uświadamiające o tragicznym losie wydawanych przymusowo za mąż dziewcząt na Bliskim Wschodzie.

Transatlantyk Docs
Sekcję Docs dopełniamy czterema filmami poruszającymi tematykę społeczno – polityczną. “Lampedusa in Winter” pokaże codzienne realia wyspy, o której mówi obecnie cały świat. To Lampedusa jest pierwszym europejskim przystankiem dla przypływających na Stary Kontynent uchodźców. “Jungle Sisters” piętnuje hipokryzję wielkich firm, ściągających do swoich fabryk ubogich mieszkańców indyjskiej prowincji pod pretekstem zapewnienia im lepszego życia, a w “Favela Funk” widzowie Transatlantyku zetkną się z brutalną codziennością brazylijskich faveli, czyli najuboższych dzielnic. I wreszcie “In Defense Of Food”, w którym autor bestsellerowych poradników zdrowego żywienia Michael Pollan przemierza świat w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: co jeść, żeby być zdrowym?

Transatlantyk Art
Sekcja Art to szereg dokumentów o tematyce artystycznej – w tym roku będą to m.in. “Soundhunters” (z udziałem Jeana Michela Jarre’a!) opowiadający o projekcie, w którym znani muzycy rejestrują dźwięki z ich bezpośredniego otoczenia, by następnie przeszczepić je do swoich kompozycji, oraz “Reset” – obraz o życiu i twórczości wybitnego choreografa baletowego Benjamina Millepieda.

Po kolejne szczegóły sekcji Konfrontacje, EKO, Inna Ameryka, Sezon, Oscary 2016 i Kino Trzeciego Wieku zapraszamy na transatlantyk.org.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
lgbt
LGBT Film Festival 2011
12._edycja_Nocy_Kina_PLAKAT
Noc Kina – 12 edycja
zdzinek
Zdzinku, kim ty chcesz w życiu zostać

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*