2017-03-21_Informacja_prasowa_SILA_KOBIETY_motywem_przewZ przyjemnością informujemy, że część programu 7. edycji Transatlantyk Festival będzie poświęcona Sile Kobiety (The Power of Woman). Pokażemy filmy wybitnych reżyserek polskiego i światowego kina, obrazy poruszające problemy kobiet XXI wieku, z kobietami i o kobietach porozmawiamy także na spotkaniach i panelach dyskusyjnych – a wszystko to w dniach 14 – 21 lipca w Łodzi.

W tym roku na Transatlantyku oglądamy kobiety, rozmawiamy o kobietach i przedstawiamy świat z ich perspektywy. Choć właściwie powinnam powiedzieć: z ich perspektyw – bo nie ma czegoś takiego jak jedna kobieca perspektywa. „Siła kobiety” ma wiele twarzy, o których będziemy Państwu opowiadać w lipcu na festiwalu. Zapraszamy, oczywiście, nie tylko kobiety – mówi Joanna Łapińska, dyrektor programowa festiwalu.

Transatlantyk to festiwal, który opowiada o współczesnym świecie przez pryzmat filmu i muzyki, tym samym nie pozostając obojętnym na silny głos kobiet w debacie publicznej. Program tegorocznej edycji będzie wyrażał emocje współczesnych kobiet z całego świata, ich lęki, obawy, ale i nadzieję. Pokażemy, jak ważną rolę pełnią one w dzisiejszej rzeczywistości, opowiemy zarówno o kobietach znanych, jak i bohaterkach dnia codziennego, prezentując je w znakomitych filmach fabularnych i dokumentalnych. Motyw siły kobiety będzie obecny także w sekcji muzycznej. Poświęcimy mu również spotkania i panele dyskusyjne.

We współpracy z Letnim Festiwalem Filmowym Polówka, Transatlantyk przygotuje sekcję kina plenerowego – Girl Power. Zaprezentowane filmy będą pośrednio i bezpośrednio dotykały tematu kobiecości. Nowością tegorocznego programu będzie prezentacja twórczości polskiej reżyserki. Pokażemy filmy Barbary Sass-Zdort, autorki, która na ekranie stworzyła niezwykle przejmujące i wyjątkowe portrety kobiet. Nigdy nie dała się zamknąć w szufladce kino kobiece i przekonywała, że płeć w zawodzie reżysera nie ma znaczenia.

Świat na zakręcie, świat w kryzysie słucha uważnie głosu kobiet. Można się z nimi nie zgadzać, ale nie można ich ignorować. Kiedy ciężko pracują, kiedy są kustoszami najważniejszych wartości, kiedy dbają o piękno chwili, która dzięki nim staje się niezapomniana. Chcemy złożyć hołd sile kobiety. “The Power of Woman”. Zapraszam, Jan A.P. Kaczmarek

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
11. edycja Kultury Dostępnej
2014-01_smarzowski_406
ENEMEF: Noc Smarzowskiego
thegoat
Filmy Bustera Keatona z muzyką na żywo Suavasa Lewego

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*