theDumplings_TechnicolorYawn_youtube_0-01-53-01_copyShort Waves to jedno z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń filmowych w Polsce. Szósta edycja rozpocznie się globalną trasą pokazów konkursowych Grand Prix Tour, natomiast finałowa część będzie miała miejsce w dniach 22-29 marca 2015 w Poznaniu.

Tegoroczne Short Waves Grand Prix Tour objęło rekordową liczbę niemal stu miast na sześciu kontynentach. O nagrodzie dla najlepszego spośród siedmiu konkursowych filmów zadecydują widzowie od Bułgarii po Meksyk, podejmując decyzje w klubach, kawiarniach i wielkich salach kinowych. Łódzki pokaz odbędzie się w niedzielę, 22 marca o godz. 18 w klubokawiarni Owoce i Warzywa. Bilety kosztują 5 zł.

W tym wyjątkowym konkursie o nagrodę polskiej i światowej publiczności walczy 7 tytułów (wyselekcjonowanych spośród 250 przesłanych zgłoszeń), a wśród nich dokumenty, animacje, teledyski i film fabularny.

Program / SHORTWAVES Grand Prix Tour 2015

> Najwyższy / The Supreme, reż. Katarzyna Gondek
Dokument, 20’, 2013

Katarzyna Gondek weszła z kamerą między majestat a szlifierkę. Nabożnie przyglądała się historii największego papieża na świecie: 14-metrowego Jana Pawła II z kompozytu. W efekcie z niedowierzaniem oglądamy dokument o wierze, która buduje.

> Fisz Emade Tworzywo – Pył / Fisz Emade Tworzywo – Dust, reż. Marek
> Skrzecz
Teledysk, 4’41”, 2014

O świętach polskich traktuje już wiele dzieł filmowych i literackich. Marek Skrzecz uzupełnia ten zbiór o teledysk na temat święta przypadającego 52 razy w roku: soboty. „Pył” to historia brawurowego traktorzysty, który potrafi zatańczyć nawet transformację polskiej wsi.

> Niebieski Pokój / A Blue Room, reż. Tomasz Siwiński
Animacja, 14’26”, 2014

Tomasz Siwiński namalował ból. Na niebiesko, rzekomo kojącym kolorem. Wraz z głównym bohaterem lądujemy zamknięci w pokoju, z którego jest tylko widok, nie ma zaś wyjścia. Nie próbujcie więc wybić ekranu.

> Fragmenty / Fragments, reż. Aga Woszczyńska
Fabuła, 25’, 2014

Świat przedstawiony we „Fragmentach” rozpada się powoli. Para bohaterów zaklina rzeczywistość w designerskim lochu na kredyt, tam jednak nie mieszczą się już nawet emocje. Jeśli więc w trakcie filmu poczujemy chłód, to bynajmniej nie dlatego, że na sali wysiadła klimatyzacja.

> To byłoby coś pięknego / That Would Be Beautiful, reż. Anna Morawiec
Dokument, 17’, 2014

Pani Aleksandra twardo stąpa po ziemi. Dlatego postanowiła zamieszkać na Marsie. Decyzję podjęła chwilę po tym, kiedy dowiedziała się, jaką przyszłość szykuje dla niej ZUS. W tym inspirującym dokumencie Anna Morawiec przenikliwie bada relacje polskiego systemu emerytalnego i kosmosu.

> Technicolor Yawn, reż. Arek Nowakowski
Teledysk, 2’22”, 2014

Na pewno dużo już przeżyłeś, sporo widziałeś, byłeś w wielu miejscach i rozmawiałeś z różnymi ludźmi. Prawda? No to teraz przeżyjesz, zobaczysz i usłyszysz jeszcze więcej. W tym soczystym teledysku brakuje tylko nudy.

> Łaźnia / Baths, reż. Tomek Ducki
Animacja, 4’20”, 2013

Oto dwie stare kobiety po raz kolejny wchodzą do wody, żeby przepłynąć zwyczajową odległość. Tym razem jednak będzie inaczej, na odwrót. W niezwykłej animacji Tomka Duckiego drugie dno istnieje naprawdę.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
gwiezdnewojny
Premiery kinowe – grudzień 2015
11. edycja Kultury Dostępnej
wladca
ENEMEF: Noc reżyserskich wersji Władcy Pierścieni

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*