simone_ms

Gdzie jest granica pomiędzy tańcem, a instalacją i do czego tancerzom potrzebne są liny i drewniane skrzynie? Odpowiedzi na to pytanie będzie można poszukać w kinie ms  7 sierpnia.

Simone Forti działa na przecięciu wielu sztuk. Jest nie tylko tancerką i choreografką, ale też malarką, rzeźbiarką, twórczynią happeningów czy instalacji.  Brała udział w legendarnych Dancers Workshops Anny Halprin. Współpracowała z najważniejszymi praktykami kontakt improwizacji:  Yvonne Rainer, Trishą Brown, Robertem Morrisem, Stevem Paxtonem czy  Lucindą Childs.

Wiosną 1961 roku Simone Forti brała udział w cyklu spektakli i koncertów organizowanych przez kompozytora La Monte Young w nowojorskiej pracowni Yoko Ono. Zaprezentowała wtedy strukturę choreograficzną “Pięć konstrukcji tańca i kilka innych prac”. Każda z konstrukcji odbywała się w innym miejscu, a publiczność przemieszczała się wraz z tancerką by je obejrzeć.

W kilku z nich artystka wykorzystała proste elementy takie, jak wisząca lina czy wolnostojący drewniany sześcian, które rozmieszone były w pracowni tworząc instalacje. Te choreograficzne struktury zradykalizowały taniec, który w wykonaniu Forti stał się sposobem na bezpośrednie, niewystylizowane działania perfomera.

W 2004 roku Muzeum Sztuki Współczesnej w Los Angeles zaprosiło Forti do odtworzenia tej instalacji i animujących je struktur choreograficznych w ramach trwającej wtedy wystawy „A Minimalist Future? Art as Object 1958 – 1986”. Film, który będzie można obejrzeć 7 sierpnia  w ms2 jest zapisem tego wydarzenia. Projekcja towarzyszy wystawie o improwizacji „Przyjdźcie pokażemy Wam, co robimy”, którą można oglądać w ms2 do 20 października.

Pokaz filmu  „Simone Forti. Wieczór konstrukcji tańcarozpocznie się o godz. 18:00 w ms2.

Kuratorka projektu „Przyjdźcie pokażemy Wam, co robimy”
Sonia Nieśpiałowska-Owczarek

(Tekst i Fot. – Mat. Prasowe)

Więcej o Muzeum Sztuki na Plastrze Łódzkim!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Kino_w_samo_poludnie_plakat
Kino w Samo Południe
relanium
Festiwal Filmów Antydepresyjnych – Relanium 2010
BANER2
O!PLA w Łodzi – 2 odsłona

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*