pwsftvitOd 13 do 16 maja w sali kinowej mieszczącej się w rektoracie PWSFTviT odbędzie się przegląd filmów Macieja J. Drygasa. Wstęp jest bezpłatny.

Maciej J. Drygas urodził się w 1956 roku w Łodzi. Reżyser, scenarzysta, producent, profesor Szkoły Filmowej w Łodzi, twórca filmów dokumentalnych, słuchowisk radiowych i oper. Ukończył Wydział Reżyserii w moskiewskiej szkole filmowej WGiK. Był asystentem Krzysztofa Kieślowskiego przy filmie „Przypadek” oraz Krzysztofa Zanussiego przy filmach „Constans” i „Z dalekiego kraju”. Zadebiutował w 1983 roku filmem fabularnym pt. „Psychoterapia”. Jego pierwszym filmem dokumentalnym był „Usłyszcie mój krzyk” (1991). Później powstały: „Stan nieważkości” (1994), „Głos nadziei” (2002), „Jeden dzień w PRL (2005). W 2008 roku zrealizował 20-minutowy, impresyjny film dokumentalny „Usłysz nas wszystkich” o polskich wykopaliskach w Sudanie. W „Cudzych listach” (2010) powrócił do tematyki PRL-u, przytaczając korespondencję zwykłych obywateli, zatrzymaną przez Służby Bezpieczeństwa. Zrealizowany w 2013 roku „Abu Haraz” to powrót do tematyki sudańskiej – portret małej pustynnej społeczności, która siłą zostaje wysiedlona z wioski z powodu budowy wielkiej zapory wodnej. Maciej J. Drygas jest również autorem scenariuszy filmów fabularnych („Surowy klimat” 1985, „Pora na miłość” 1986, „Grecka wyspa” 1988, „Dzieci z Hotelu Ameryka” 1990), a także reżyserem dokumentalnych słuchowisk radiowych, takich jak „Testament” (1992), „Być w kosmosie” (1995), czy „Moja góra” (2001). Dokumenty radiowe Drygasa emitowano w BBC, w publicznych stacjach radiowych Niemiec, Skandynawii i krajów Beneluksu, a filmy pokazywano w stacjach telewizyjnych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Japonii.

Maciej J. Drygas należy do najbardziej precyzyjnych twórców współczesnego filmu dokumentalnego. Jest mistrzem syntezy – w godzinnej formie filmowej potrafi pokazać chronologię opisywanych zjawisk, a jednocześnie nakreślić portret psychologiczny i emocjonalny jednostek i grup społecznych. Porównuje swoją pracę do archeologa. Gruntownie przygotowuje się do nakręcenia filmów, czasami kilka lat, wykonując ogromną pracę dokumentacyjną w archiwach państwowych i prywatnych. Często wykorzystuje ujęcia z kronik filmowych, amatorskich filmów i różnorodnych materiałów archiwalnych.

13 maja 19:00 – “CUDZE LISTY”, “USŁYSZCIE MÓJ KRZYK”
14 maja 19:00 – “JEDEN DZIEŃ W PRL”, “STAN NIEWAŻKOŚCI”
16 maja 19:00 – “ABU HARAZ” spotkanie z prof. Maciejem J. Drygasem – prowadzenie prof. Krzysztof Kozłowski z UAM w Poznaniu.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Sztuka w czasach zarazy – cykl filmowy w ARTE po polsku
sputnik
Sputnik nad Polską w Charlie
KONKURsmunkia
Nagroda im. Andrzeja Munka w PWSFTviT

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*