czarnylabedzStyczeń zapowiada się interesująco. Nie można przegapić “Czarnego łabędzia” Aronofsky’ego. Wiele osób oczekuje “Weekendu”, debiutanckiego filmu Cezarego Pazury, do którego zdjęcia kręcono m.in. na terenie Łodzi oraz drugiej części komedii “Och, Karol”. Dla najmłodszych niezwykły “Megamocny” i “Safari 3D”. Dla koneserów rosyjski “Jak spędziłem koniec lata”, skandynawski “Mamut”, izraelski “Ajami”. Mniej wymagający wybiorą fantastycznego “Green Hornet”, “Podróże Guliwera”, “Polowanie na czarownicę” z Nocolasem Cage i “Szukając Eryka” z… Ericem Cantoną w jednej z ról. Na deser “Turysta”, film mocno krytykowany po światowej premierze, a jednak jeden z głównych kandydatów do nadchodzących Złotych Globów oraz główny kandydat do Oscara, czyli “Jak zostałem królem”.


Premiery 5 stycznia


Tamara i mężczyźni

Komedia, Wielka Brytania, 111 min.
reżyseria: Stephen Frears
obsada: Gemma Arterton, Luke Evans, Dominic Cooper

Opowieść o nowoczesnej wyzwolonej dziewczynie, znanej londyńskiej dziennikarce, która po latach powraca do rodzinnego miasteczka. Jej nagłe pojawienie się w uporządkowanym życiu byłych kochanków i narzeczonych, będzie prawdziwą eksplozją. Spowoduje, że wyjdą na jaw długo skrywane tajemnice i odżyją dawne namiętności. (opis dystrybutora)


Premiery 6 stycznia


Megamocny
Animacja, USA, 96 min.
reżyseria: Tom McGrath
głosy: Tomasz Borkowski, Katarzyna Glinka, Marcin Dorociński

Weekend
Komedia, Polska, ? min.
reżyseria: Cezary Pazura
obsada: Małgorzata Socha, Paweł Małaszyński, Michał Lewandowski

Świat dużych pieniędzy, przebiegłych mafiozów, cwanych policjantów i przystojnych gangsterów, a w tym świecie: błyskotliwy Max (Małaszyński), jego narwany brat Gula (Lewandowski), zabójcza Majka (Socha), dwie tajemnicze walizki i hektolitry sztucznej krwi, których nie powstydziłby się mistrz Tarantino. Genialny scenariusz, genialne efekty specjalne i genialna gra aktorska. Polskie kino znów jest rozrywką! Małaszyński i Socha jak w „Matrixie”, sceny akcji jak w „Kill Bill” i humor rodem z „Pulp Fiction”.


Premiery 7 stycznia


David chce odlecieć
Dokumentalny, Austria/Niemcy/Szwajcaria, 96 min.
reżyseria: David Sieveking

David, młody niemiecki filmowiec odkrywa, że jego idol, reżyser David Lynch, praktykuje medytację Maharishiego i wierzy, że jest ona drogą do spełnienia. Zapatrzony w mistrza filmowiec spotyka się z reżyserem, uważnie wsłuchuje się w jego słowa, uiszcza 2000 euro wpisowego i rozpoczyna przygodę z medytacją transcendentalną. Śmierci guru uruchamia problemy walkę o sukcesję i rozłamy wewnątrz ruchu. Władze nie życzą sobie tak niewygodnego świadka jak ekipa filmowa. David nabiera więc podejrzeń. Krok po kroku, stara się dociec prawdy o organizacji. Wędruje do kilku ośrodków TM, rozmawia z renegatami, podąża do świątyni, w której pobierał nauki Maharishi. (opis dystrybutora)
Soul Kitchen
Komedia, Niemcy, 99 min.
reżyseria: Fatih Akin
obsada: Moritz Bleibtreu, Adam Bousdoukos, Birol Unel

Zinos (Adam Bousdoukos), właściciel podupadającej restauracji Soul Kitchen, zostaje nieoczekiwanie porzucony przez dziewczynę. Podłamany sercowym niepowodzeniem, zaniedbuje lokal, dając wolną rękę pracownikom. W knajpie zaczyna panować radosna anarchia. Kucharz gotuje to, co zawsze chciał gotować. DJ porywa ludzi do tańca między posiłkami, a awangardowi artyści urządzają performance za performance’em. Ku zaskoczeniu Zinosa, lokal zyskuje wielką popularność wśród mieszkańców Hamburga. (opis dystrybutora) 


 Premiery 14 stycznia


 – Aurora i archanioł
Dramat, Hiszpania/Meksyk, 129 min.
reżyseria: Agustin Diaz Yanes
obsada: Diego Luna, Victoria Abril, Ariadna Gil

Aurora odsiaduje wyrok za napad, który nie poszedł zgodnie z planem. Jej towarzyszki pozostają na wolności: Ana, jej siostra, Gloria i Paloma – cztery kobiety, dla których życie wcale nie było łatwe. Ana jest prostytutką i kocha pieniądze. Dlatego przyjmuję propozycję małżeństwa, którą składa jej Felix, niebezpieczny i wpływowy Meksykanin trudniący się handlem narkotykami. Wraz z nim dziewczyna przenosi się do Meksyku. Pewnego dnia Ana dzwoni do Glorii – chce by przyjaciółka odwiedziła ją. Ma pewien pomysł. Tak się składa, że Aurora właśnie kończy odsiadkę wyroku i z więzienia odbiera ją Paloma. Trzy przyjaciółki jadą do Meksyku. Tu czeka na nie Ana i jej bardzo trudny, acz możliwy do zrealizowania plan… (opis dystrybutora) 

Hadewijch
Dramat, Francja, 120 min.
reżyseria: Bruno Dumont
obsada: Julie Sokolowski, Yassine Salihine, David Dewaele

Hadewijch to dla Bruno Dumonta swego rodzaju powrót do korzeni. Nie jest to jednak proste powtórzenie pytań zawartych w debiutanckim Życiu Jezusa, ale ponowna podróż w to samo miejsce z innym bohaterem i odnowionym zestawem wątpliwości. Pytanie o etyczne (laickie) konsekwencje nauk i historii Jezusa zastąpione zostało spekulacją na temat następstw aplikowania nieweryfikowalnych wierzeń we współczesnym świecie. (opis dystrybutora)

Mamut
Dramat, Szwecja/Dania/Niemcy, 125 min.
reżyseria: Lukas Moodysson
obsada: Maria Carmen, Perry Dizon

Polowanie na czarownice
Fanasty/przygodowy, USA, 113 min.
reżyseria: Dominic Sena
obsada: Nicolas Cage, Ron Perlman, Stephen Graham

Po latach zaciętych walk dwaj wojownicy wracają do domu, gdzie zostają tylko zniszczenie, strach i głód. Starszyzna uznaje, że winę za czarną plagę, która ogarnęła miasto, ponosi młoda czarownica. Zapada decyzja, że jedyną szansą na przywrócenie ładu jest wykonanie starożytnego rytuału, który wyplewi przekleństwo z ich ziemi. Mężczyźni muszą eskortować wiedźmę do dalekiego klasztoru. W trakcie podróży zobaczą siły tak złe, że nawet diabeł nie mógłby ich powstrzymać. By ocalić nie tylko siebie, ale i ludzkość, rycerze muszą przejść przez coś gorszego niż sam środek piekła… (opis dystrybutora)

Safari 3D
Animacja, Niemcy, 93 min.
reżyseria: Reinhard Klooss, Holger Tappe
głosy: Ralf Schmitz, Thomas Fritsch, Christoph Maria Herbst

Gdzieś w delcie wyschniętej, afrykańskiej rzeki Okavongo zwierzaki czekają na wodę. Billy – sprytna surykatka i Socrates – przyjazny lew i jednocześnie najlepszy przyjaciel Billy’ego zmęczeni czekaniem wyruszają w głąb lądu na poszukiwanie wody. Podczas pełnej niebezpiecznych przygód, wyprawy przez dziką Afrykę, Billy i Socrates spotykają zwierzęta z całego świata. Wygnane ze swych rodzinnych stron przez niszczycielskie działania człowieka, przybyły na Czarny Ląd w poszukiwaniu nowego domu. Wspólnie ruszają w drogę, by dokonać dramatycznego odkrycia: na rzece Okavongo ludzie zbudowali wielką tamę. Billy, Socrates i ich nowi przyjaciele postanawiają pokrzyżować plany ludzi i przywrócić rzece wodę. (opis dystrybutora)

Szukając Erica
Komedia, Wielka Brytania/Francja/Włochy/belgia, 116 min.
reżyseria: Ken Loach
obsada: Steve Evets, Eric Cantona, Stephanie Bishop

Turysta
Dramat, USA/Francja/Włochy, 103 min.
reżyseria: Florian Henckel von Donnersmarck
obsada: Johnny Depp, Angelina Jolie, Paul Bettany

Zabiłem moją matkę
Dramat, Kanada, 96 min.
reżyseria: Xavier Dolan-Tadros
obsada: Anne Dorval, Xavier Dolan-Tadros, Francoise Arnaud

Hubert jest zbuntowanym nastolatkiem, który nienawidzi swojej matki. Nie znosi jej kiczowatego gustu, niemodnych ubrań i upodobania do tanich bibelotów. Nade wszystko jednak nie znosi poczucia winy, jakie próbuje w nim wzbudzać. Matka natomiast nie rozumie, co dzieje się z jej ukochanym dzieckiem. Czuje się bezradna. Widzi, że dzieli ich coraz większa przepaść. (opis dystrybutora)


 Premiery 21 stycznia


 Ajami
Dramat, Izrael/Niemcy, 120 min.
reżyseria: Scandar Copti, Yaron Shani
obsada: Fouad Habash, Nisrine Rihan

Dzielnica Ajami w Jaffie jest tyglem kulturalnym – wybuchowym miejscem, w którym obok siebie żyją Żydzi, muzułmanie oraz chrześcijanie. Tragiczna w skutkach kruchość życia, a także konieczność wzajemnej koegzystencji kilku różnych narodowości i kultur jest codziennym doświadczeniem mieszkańców Ajami. Najbliżsi sąsiedzi okazują się być największymi wrogami. Nie ma zatem lepszego miejsca na pokazanie nie tylko kolizji, lecz także dążenia do zachowania wolności odmiennych od siebie kultur. (opis dystrybutora)

Czarny Łabędź
Thriller, USA, 110 min.
reżyseria: Darren Aronofsky
obsada: Natalie Portman, Winona Ryder, Mila Kunis, Vincent Cassel

Fascynujący wizualnie, zaskakujący niekonwencjonalnymi rozwiązaniami thriller o zaciętej rywalizacji dwóch tancerek baletowych, z których każda zdaje się skrywać mroczną tajemnicę. Znakomita obsada: Natalie Portman (”Bliżej” – nominacja do Oscara, ”Bracia”), Mila Kunis (”Max Payne”, ”Księga ocalenia”), Winona Ryder (”Wiek niewinności” – nominacja do Oscara, ”Dracula”), Barbara Hershey (”Portret damy” – nominacja do Oscara, ”Upadek”) i Vincent Cassel (”Ocean’s Thirteen”, ”Elizabeth”). (opis dystrybutora)

Och Karol 2
Komedia, Polska, 95 min.
reżyseria: Piotr Wereśniak
obsada: Piotr Adamczyk, Małgorzata Socha, Katarzyna Zielińska

Karol – błyskotliwy, przystojny i bogaty. Karol prowadzi życie, o którym marzy niejeden mężczyzna… Po prostu: kocha kobiety. Bez umiaru. Flirtuje, romansuje i uwodzi – choć w domu czeka na niego narzeczona. Skacząc z łóżka do łóżka, donżuan w końcu jednak się potyka. A gdy o jego przygodach dowiaduje się narzeczona… Nadchodzi czas na damską zemstę… Za miłosne grzeszki przyjdzie zapłacić naprawdę wysoką cenę. (opis dystrybutora)


 Premiery 28 stycznia


Chanel i Strawiński
Dramat/romans, Francja, 115 min.
reżyseria: Jan Kounen
obsada: Mads Mikkelsen, Anna Mouglalis

Rok 1913 Paryż. Premiera Święta Wiosny Igora Strawińskiego, dzieła, które dla ówczesnej publiczności było zbyt nowoczesne i radykalne, mijające się z oczekiwaniami, a tym samym niezrozumiałe i skandaliczne. Jednym z nielicznych wyjątków, które doceniły dzieło, ba nawet wpadły w naturalny zachwyt, dostrzegając geniusz kompozytora, była Coco Chanel, o niej też świat miał się dopiero dowiedzieć.  Gdy po siedmiu latach losy dwojga znów się schodzą, uznana już wtedy projektantka, ofiaruje jeden ze swoich domów, jako azyl i miejsce do pracy zbiegłemu z Rosji artyście i jego rodzinie, wybucha między nimi płomienne uczucie. (opis dystrybutora)

Green Hornet
Przygodowy, USA, ? min.
reżyseria: Michel Gondry
obsada: Christoph Waltz, Cameron Diaz

Jak zostać królem
Dramat, Australia/Wielka Brytania, 11 min.
reżyseria: Tom Hooper
obsada: Colin Firth, Geoffrey Rush, Guy Pearce

Fascynująca opowieść o człowieku, który uratował królestwo i w przełomowym momencie historii mężnie poprowadził Anglików w walce przeciwko najeźdźcy. Po szokującej abdykacji Edwarda VIII książę Albert musi, pomimo wielkich oporów, objąć tron Anglii jako Jerzy VI. Ogromną przeszkodą w wypełnianiu monarszych obowiązków jest dla niego … jąkanie. Jedyną osobą, która może pomóc Jerzemu w odnalezieniu własnego głosu i stawieniu czoła groźbie inwazji hitlerowskiej, okazuje się australijski specjalista o wielce nieortodoksyjnych metodach pracy nad wymową. Wkrótce rodzi się przyjaźń, która odmieni życie dwóch niezwykłych ludzi i zadecyduje o losach największej z wojen. (opis dystrybutora)

Ludzie Boga
Dramat, Francja, 120 min.
reżyseria: Xavier Beauvois
obsada: Lambert Wilson, Michael Lonsdale, Olivier Rabourdin

Pewien dżentelmen
Komedia, Norwegia, 109 min.
reżyseria: Hans Petter Moland
obsada: Stellan Skarsgard, Jannike Kruse Jatog, Jan Gunnar Roise

Urlik to dość grzeczny facet. Zabił kilka osób, kilka innych okaleczył. Tak to bywa, gdy jesteś gangsterem. A potem idziesz za kratki. Urlik właśnie wychodzi z powrotem na wolność. Dręczą go obawy… Ale już czeka na niego Jensen. To szef mafii, który ma swój honor. Troszczy się o swoich ludzi i lubi, kiedy wszystko jest w porządku. Dla niego najważniejsze jest, żeby Urlik wyrównał rachunki i zabił człowieka, który go wsypał. (opis dystrybutora)

Podróże Guliwera 3D
Komedia, USA, ? min.
reżyseria: Rob Letterman
obsada: Jack Black, Jason Segel, Emily Blunt

Uwspółcześniona ekranizacja słynnej powieści Jonathana Swifta, zrealizowana w cyfrowej technice 3D. Lemuel Gulliver, autor przewodników turystycznych, wyrusza w podróż służbową na Bermudy, a trafia do krainy Liliputów, zamieszkałej przez miniaturowych mieszkańców, którym pomaga w wojnie z wojowniczymi sąsiadami. (opis dystrybutora)

Pogorzelisko
Dramat, Francja/Kanada, 130 min.
reżyseria: Denis Villeneuve
obsada: Lubna Azabal, Mélissa Desormeaux-Poulin, Maxim Gaudette

Bliźnięta Jeanne i Simon Marwan nie spodziewali się zbyt wiele po testamencie matki. Tym większe było ich zdziwienie, gdy Jean Lebel, notariusz i wieloletni przyjaciel matki, odczytuje im jej ostatnią wolę: by dzieci osobiście dostarczyły dwa listy – jeden do ojca, którego przez lata uważali za zmarłego, zaś drugi do brata, o którego istnieniu nie mieli pojęcia. Przy pomocy Lebela, rodzeństwo mozolnie układa w całość wszystkie elementy rozdzierającej serce historii matki. Życia nękanego nieustannym cyklem walki i nienawiści. Wreszcie odkrywają jej niesamowitą odwagę i zdecydowanie. Obiektywne spojrzenie na źródło wszelkich wojen, przedstawione poprzez niezwykle intymną podróż dwojga młodych ludzi do źródeł własnej nienawiści i miłości, która potrafi wszystko zwyciężyć. (opis dystrybutora) 


(rozkład i tytuły premier mogą ulegać zmianie, stronę aktualizujemy na bieżąco)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
niewidzialne
Pokaz filmu Niewidzialne z udziałem reżysera Pawła Sali
H2O_Magdalena_Tokar
Z animowanego Archiwum X
nocwladcy
ENEMEF: Noc Władcy Pierścieni

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*