rzezW styczniu sporo interesujących premiery – W ciemności Agnieszki Holland, Czas wojny Stevena Spielberga, Rzeź Romana Polańskiego, Dziewczyna z tatuażem Davida Finchera, Człowiek z Hawru Aki Kaurismakiego. Plus kontynuacje – Sherlock Holmes: Gra cieni, Sztos 2 i Underworld: przebudzenie 3D. Dla najmłodszych – Kot w butach, czyli opowieść o jednym z bohaterów Shreka oraz Alvin i Wiewiórki 3 i Muppety.


PREMIERY – 5-6 STYCZNIA


Almanya – Witajcie w Niemczech
Dramat, Niemcy/Turcja, 97 min.
reżyseria: Yasemin Samdereli
obsada: Fahri Yardim, Demet Gul, Vedat Erincin

Opowieść o wielopokoleniowym klanie Turków, od dziesięcioleci mieszkających w Niemczech. Rodzina jest duża. Każdy ma inne problemy i czuje przynależność do innej kultury – część członków klanu mówi o sobie „Jestem Turkiem”. Inna „Jestem Niemcem”. Mieszanka zgoła odmiennych społecznie kultur ubarwia film Yasemin Şamdereli, która doskonale wie, jak to jest czuć się obcym wśród swoich. (opis dystrybutora)

Człowiek z Hawru
Komedia/dramat, Finlandia/Francja/Niemcy, 93 min.
reżyseria: Aki Kaurismaki
obsada: Andre Wilms, Kati Outinen

Pucybut o złotym sercu, jego ukochana żona, ich wyjątkowo inteligentny pies Łajka, a także tajemniczy detektyw i dawna gwiazda rock and rolla… Pewnego dnia losy postaci z zapomnianego przez świat portowego miasta niespodziewanie odmieni uciekinier z dalekiej Afryki. (opis dystrybutora)

Kot w butach
Komedia/animacja, USA, ? min.
reżyseria: Chris Miller
głosy: Wojciech Malajkat, Izabella Bukowska, Przemysław Stippa, Agnieszka Matysiak

Znany z serii przygód o Shreku Kot w Butach tym razem w fabularnym filmie opowiadającym jego własną przygodę.

Sherlock Holmes: Gra cieni
Akcja, USA, 129 min.
reżyseria: Guy Ritchie
obsada: Robert Downey Jr., Jude Law, Noomi Rapace

Druga część “odświeżonej” opowieści o Sherlocku Holmesie i Doktorze Watsonie. Tym razem genialni obrońcy prawa walczyć będą z niemniej genialnym Profesorem Moriarty’m.

W ciemności
Dramat/wojenny, Niemcy/Kanada/Polska, 145 min.
reżyseria: Agnieszka Holland
obsada: Robert Więckiewicz, Benno Furmann

Katolik… grzesznik… drobny złodziejaszek… Leopold Socha, Polak ze Lwowa – przez ponad rok pomagał i dawał schronienie ukrywającej się  w kanałach grupie uciekinierów z getta. Za pieniądze. Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, ewoluując  w heroiczną walkę o ich życie. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 13 STYCZNIA


Alvin i Wiewiórki 3
Familijny/animowany, USA, 87 min.
reżyseria: Mike Mitchell
obsada: David Cross, Alyssa Milano

Najsłynniejsze wiewiórki świata powracają, by przeżyć największą ze swych dotychczasowych przygód.

Code Blue
Dramat, Dania/Holandia, 90 min.
reżyseria: Urszula Antoniak
obsada: Bien de Moor, Lars Eidinger, Annemarie Prins

Marian jest pielęgniarką, praca w szpitalu niemal zupełnie ją pochłania. Opiekuje się umierającymi, asystuje przy śmierci, czasami ją przyspiesza. W zamian zatrzymuje i kolekcjonuje drobne przedmioty należące do zmarłych pacjentów. Mimo że jest realną postacią, pełni w tej historii rolę metafory, przywodzi na myśl Charona, z uwagą i współczuciem przeprowadzającego ich na drugi brzeg Styksu.  Marian żyje w pustym mieszkaniu, nie jest przywiązana do życia, stroni od ludzi. Bywają jednak chwile, w których boleśnie łaknie bliskości. Któregoś dnia zwraca uwagę na nowego sąsiada. Połączy ich osobliwe doświadczenie – oboje staną się biernymi świadkami brutalnego gwałtu. Wspólny akt vouyeryzmu daje początek więzi, której kulminacją będzie dotkliwy finał. (opis dystrybutora)
   
Czas wojny
Wojenny, USA, ? min.
reżyseria: Steven Spielberg
obsada: Jeremy Irvine, Emily Watson, Peter Mullan, Jeremy Irvine

Rodzina Narracottów prowadzi farmę w Devon. Ojciec Ted kupuje pięknego konia Joeya, który nie nadaje się jednak do pracy w gospodarstwie. Bardzo się z nim zaprzyjaźnia syn Narracottów Albert. Gdy rumak zostaje sprzedany armii, poznajemy jego dramatyczne, zmienne losy podczas wojennej zawieruchy. Tymczasem chłopak, choć nieletni, zaciąga się do wojska, mając nadzieję odnaleźć swego najwierniejszego przyjaciela.  (opis dystrybutora)

Dziewczyna z tatuażem
Thriller, USA, 158 min.
reżyseria: David Fincher
obsada: Rooney Mara, Daniel Craig, Stellan Skarsgard

Amerykańska ekranizacja bestsellerowej powieści Stiega Larssona. W labiryncie filmowej intrygi znajdziemy morderstwo, korupcję, głęboko skrywane rodzinne tajemnice oraz wewnętrzne konflikty dwojga ludzi, którzy zostali zaangażowani do rozwikłania zagadki sprzed 40 lat. Mikael Blomkvist jest znanym dziennikarzem śledczym, który niesłusznie oskarżony o zniesławienie walczy o odzyskanie swojego dobrego imienia. Ma rozwikłać tajemnicę zniknięcia i śmierci, tak przynajmniej sądzi jego zleceniodawca – Vanger, jego ukochanej bratanicy Harriet. W tym samym czasie Lisbeth Salander, niezwykle inteligentna, ale kontrowersyjna researcherka i hakerka zatrudniona w firmie Milton Security, zostaje zaangażowana w sprawę zlecenia Vangera w celu prześwietlenia osoby Blomkvista.

Musimy porozmawiać o Kevinie
Dramat/thiller, Wielka Brytania, 110 min.
reżyseria: Lynne Ramsay
obsada: John C. Reilly, Tilda Swinton, Ezra Miller

Tytułowy Kevin to demoniczny nastolatek, który świadomie manipuluje swoim  otoczeniem, nie uznaje żadnych zasad i z prowokującym uśmiechem mówi: „Wstajesz rano i oglądasz telewizję, jedziesz samochodem i słuchasz radia. Chodzisz do swojej nudnej pracy albo nudnej szkoły, ale o tym nie mówią w głównym wydaniu wiadomości. Doszło do tego, że nawet ludzie z telewizji często oglądają telewizję. Na co oni wszyscy tak patrzą? Właśnie na takich jak ja…“  (opis dystrybutora)
   
Oslo, 31 sierpnia
Dramat, Norwegia, 95 min.
reżyseria: Joachim Trier
obsada: Anders Danielsen Lie, Malin Crepin

Anders nie żyje. Jest wprawdzie jeszcze dość młody i przystojny, ale jeśli nie osiągnęło się sukcesu przed trzydziestką, to tak, jakby nie osiągnęło się w życiu nic. Dręczą go wspomnienia wszystkich zmarnowanych szans i ludzi, których zawiódł. Kiedyś był ambitny, miał rodzinę, przyjaciół i wielkie plany. Dzisiaj zmaga się z demonami przeszłości, uzależnieniem od narkotyków i myślą dlaczego znalazł się w „martwym punkcie”. Kiedy pojawia się szansa nowego startu, Anders powraca do dawnych miejsc i wkracza w „idealne” życie przyjaciół. Wita go miasto wypełnione melancholią i sztucznymi gestami. Wieczorem, 31 sierpnia, wracają wspomnienia. Możliwości. Wolność. I wybór.  (opis dystrybutora)


PREMIERY – 20 STYCZNIA


Muppety

Komedia, USA, ? min.
reżyseria: James Bobin
obsada: Zach Galifianakis, Jason Segel, Amy Adams

W czasie wakacji w Los Angeles, największy fan Muppetów Walter oraz para jego przyjaciół – Gary (Jason Segel) oraz Mary (Amy Adams) odkrywają nikczemny plan nafciarza Texa Richmana (Chris Cooper). Zamierza on zburzyd Teatr Muppetów, aby wydobywad ropę, której złoże właśnie pod nim odkryto. Chcąc ocalid teatr i pomóc w wystawieniu największego przedstawienia Muppetów w historii, Walter, Mary i Gary muszą zebrad 10mln dolarów i pomóc Kermitowi zjednoczyd starą ekipę Muppetów, których drogi się rozeszły… (opis dystrybutora)
   
Rzeź
Dramat, Francja/Niemcy, ? min.
reżyseria: Roman Polański
obsada: Christoph Waltz, Kate Winslet, Jodie Foster, John C. Reilly

Dwie nowojorskie pary: Alan i Nancy oraz Michael i Penelope. Zdawałoby się, że wszystko je łączy. Nienaganne maniery, wysoki standard życia i satysfakcja z uczących się w najlepszych szkołach dzieci. Wszyscy czworo mogą uważać się za elitę amerykańskiej socjety. Kiedy ich dzieci wszczynają bójkę, na pozór niewinne spotkanie rodziców, zorganizowane celem wyjaśnienia sprawy, przerodzi się w lawinę potyczek i wzajemnych złośliwości. W tym piekielnie zabawnym pojedynku stawką będzie dobre imię i status każdego z uczestników. Nic zatem dziwnego, że wytrawni przeciwnicy dopuszczą się ciosów poniżej pasa. Wkrótce wyjdą na jaw głęboko skrywane tajemnice, a gdy więzy małżeńskie ulegną zaskakującemu rozluźnieniu, okaże się, że w nowoczesnym związku wszystkie chwyty są dozwolone… (opis dystrybutora)

Sztos 2
Komedia, Polska, 99 min.
reżyseria: Olaf Lubaszenko
obsada: Cezary Pazura, Borys Szyc, Edward Linde-Lubaszenko

„Sztos” – najbardziej kultowa, z kultowych komedii, doczekała się ciągu dalszego. „Sztos 2” to zwariowana historia grupy cwaniaczków, którzy szykują się do przekrętu stulecia. Tym razem będzie im chodziło o przejęcie naprawdę duuużej kasy, a to zapowiada naprawdę duuuże kłopoty. Czy Pazura (Synek) i Szyc (Janek) przekombinują i zaliczą wpadkę na robocie? Jeśli tak, to czy dobra „nawijka” uratuje im skórę? W kontynuacji filmowego hitu Olafa Lubaszenki zobaczycie jak się podrywa na dużego fiata i baluje do białego rana. W rytmach największych muzycznych przebojów lat 80-tych, nie spoczną nim  nie dojdą: Cezary Pazura, Borys Szyc, Bogusław Linda, Jan Nowicki, Edward Linde-Lubaszenko, Bartłomiej Topa i w zaskakującym wcieleniu – Janusz Józefowicz. (opis dystrybutora)

Underworld: przebudzenie 3D
Fantasy/horror, USA, ? min.
reżyseria: Len Wiseman
obsada: Kate Beckinsale, Charles Dance, Michael Ealy

Kolejna odsłona opowieści o wampirzycy Selenie (Kate Backinsale). Ta wybudzona po 15 latach dowiaduje się, że ma córkę. Musi ją odnaleźć i zwalczyć maniakalnych naukowców pragnących stworzyć grupę super-Lykanów.


PREMIERY – 27 STYCZNIA


Combat girls. Krew i honor
Dramat, Niemcy, 103 min.
reżyseria: David F. Wnendt
obsada: Alina Levshin, Jella Haase, Gerdy Zint

Marisa, dwudziestoletnia Niemka, nienawidzi obcokrajowców, Żydów, glin i wszystkich tych, których obwinia o kłopoty swojej ojczyzny. Zachowuje się prowokująco, pije, wdaje się w bójki, a do swojej kolekcji tatuaży zamierza włączyć portret Adolfa Hitlera. Jej domem jest gang neonazistów, gdzie rządzą nienawiść i przemoc, a na porządku dziennym są suto zakrapiane imprezy. Gdy przyłącza się do nich czternastoletnia Svena, Marisa staje się dla niej wzorem do naśladowania. Jest ona podręcznikowym przykładem dziewczyny walczącej o reprezentowaną przez grupę ideologię. Światopogląd Marisy ulega jednak stopniowej ewolucji, gdy przypadkowo spotyka ona młodego uchodźcę z Afganistanu. Ich relacja uświadamia bohaterce, że istnieje coś więcej, niż czarno-biała rzeczywistość reprezentowana przez jej własny gang. Czy Marisie uda się wyrwać z grupy neonazistów? (opis dystrybutora)

Człowiek na krawędzi
Thriller, USA, ? min.
reżyseria: Asger Leth
obsada: Elizabeth Banks, Sam Worthington

Jest wczesny poranek w samym sercu Nowego Jorku. W położonym na 21 piętrze oknie luksusowego hotelu pojawia się mężczyzna. Wszystko wskazuje na to, że zamierza popełnić samobójstwo. Gdy na miejscu zjawia się policja, mężczyzna oświadcza, że będzie rozmawiał tylko z wybraną negocjatorką. Tymczasem w położonym po sąsiedzku budynku Nowojorskiej Giełdy Diamentów niezauważona przez nikogo dwójka włamywaczy zmierza po bezcenny diament. Kim jest mężczyzna szykujący się do skoku? Czy łączy go coś z włamywaczami? Dlaczego kilku wysoko postawionych policjantów wpada w panikę po odkryciu tożsamości samobójcy? Wkrótce okaże się, że wszyscy łącznie ze zgromadzonymi na ulicy gapiami są częścią misternego planu. A kto pociąga za sznurki? Człowiek na krawędzi. (opis dystrybutora)

Kontrabanda
Thriller, USA/ Wielka Brytania, ? min.
reżyseria: Baltasar Kormakur, Jenny Eagan
obsada: Mark Wahlberg, Kate Beckinsale

Opowieść o ochroniarzu, który z powodów finansowych musi powrócić do dawnych nawyków – szmuglowania nielegalnych towarów.

Lillipop Monster
Dramat, Niemcy, 96 min.
reżyseria: Ziska Riemann

Opowieść o dwóch nastolatkach – Ari i Onnie. Historia o trudnym dorastaniu, braku akceptacji i próbie odnalezienia siebie.

Najczarniejsza godzina 3D
S-F, USA, ? min.
reżyseria: Chris Gorak
obsada: Olivia Thirlby, Joel Kinnaman, Emile Hirsch

Science fiction w spektakularnym 3D, wyprodukowany przez Timura Bekmambetova, reżysera wizjonerskiej ”Straży nocnej”. Grupa młodych ludzi próbuje przetrwać inwazję przedstawicieli obcej cywilizacji, którzy dysponują niszczącą siłą o nieznanym pochodzeniu i ogromnej mocy.

Zupełnie inny weekend
Dramat, Wielka brytania, 96 min.
reżyseria: Andrew Haigh
obsada: Tom Cullen, Chris New

Russell (Tom Cullen) to samotny mężczyzna mieszkający na 14 piętrze bloku w Nottingham. Jest człowiekiem skrytym, małomównym, nieśmiałym. Pracuje jako ratownik na pływalni, od czasu do czasu zapali sobie dla relaksu trawkę. Tylko najbliżsi przyjaciele wiedzą, że jest gejem. Pewnego wieczoru poznaje w klubie Glena (Chris New), całkowite swoje przeciwieństwo – chłopaka energicznego, gadatliwego, bezczelnego. Artystę, który nie chce się z nikim na dłużej wiązać. Wydaje się więc, że mężczyźni rozstaną się po wspólnie spędzonej nocy. A jednak następnego dnia są wciąż razem. Tworzy się między nimi coraz głębsze porozumienie. To, co zaczęło się od seksu powoli przeradza się w miłość. Ale jest jeden problem – Glen ma wyjechać na dwa lata do USA. Czy zostanie z Russellem? (opis dystrybutora)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
puchalski
Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego 2017
OPLA2014
O!PLA – Wyróżnienia 2014
sputnik
Sputnik nad Polską w Charlie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*