dejnaMarzec w kinach szykuje się dość przeciętnie. Jednakże propozycje polskich dystrybutorów są tak różnorakie, że każdy powinien znaleźć chociaż jeden tytuł dla siebie. Cieszy, że będzie to kolejny miesiąc, w którym w kinach pojawiają się interesujące polskie produkcje, takie jak: Być jak Kazimierz Dejna, Wybraniec, Dzień kobiet, Baczyński, Miłość i Będziesz legendą, człowieku.

Dla wybrednych – oscarowy Hitchcock, Weekend z królem, Tabu, Za wzgórzami, Triszna. Pragnienie miłości, Reality czy Żyła sobie baba. Lubiących skandynawskie kryminały i dramaty zapewne zadowolą Porwanie oraz Polowanie. Epickie kino, to w tym miesiącu – Oz Wielki i Potężny oraz Jack pogromca olbrzymów. Dla mniej wymagających komedie – Wiecznie żywy, Nieletni / pełnoletni, Złodziej tożsamości, Mama i ja (z udziałem Barbry Streisand) oraz kryminał Władza. Na najmłodszych czeka tym razem Mambo, Lula i piraci.


PREMIERY – 1 MARCA


Być jak Kazimierz Deyna
Komedia obyczajowa, Polska, 95 min.
reżyseria: Anna Wieczur–Bluszcz
obsada: Przemysław Bluszcz, Gabriela Muskała, Marcin Korcz, Sonia Bohosiewicz

Kazik rodzi się w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzela swojego słynnego gola w meczu z Portugalią w 1977 roku. Jego ojciec bierze to za znak: postanawia, że syn zostanie następcą słynnego piłkarza. Wspólne treningi nie przynoszą wprawdzie specjalnych rezultatów, jednak ojciec uparcie wierzy we wrodzony piłkarski talent syna. Również szkolenie pod okiem profesjonalnego trenera – miejscowego rolnika zdradza, że futbol nie jest powołaniem chłopaka. Kazik dorasta i coraz lepiej rozumie, że musi znaleźć w życiu własną drogę. (opis dystrybutora)

Daję nam rok
Komedia romantyczna, Wielka Brytania, 93 min.
reżyseria: Dan Mazer
obsada: Rose Byrne, Rafe Spall, Anna Faris, Simon Baker, Minnie Driver

Nat jest atrakcyjna i przedsiębiorcza, Josh to niezbyt znany pisarz ze specyficznym poczuciem humoru. Jego denerwuje jak ona śpiewa, ona wstydzi się, kiedy on tańczy. Pierwszy kryzys małżeński zbiega się z pojawieniem się przystojnego i bardzo pomysłowego Amerykanina i byłej dziewczyny Josha – Chloe. Kiedy przeciwieństwa przestają się przyciągać, a prawdziwa miłość wciąż może czekać za rogiem, wspólny pierwszy rok zaczyna wydawać się nieosiągalny. (opis dystrybutora)

Hitchcock
Biograficzny, USA, 98 min.
reżyseria: Sacha Gervasi
obsada: Anthony Hopkins, Helen Mirren, Scarlett Johansson, Jessica Biel, Toni Collette

Alfred Hitchcock był mistrzem horroru i jedną z najbardziej niezwykłych postaci w historii kina. Jego twórczość wbijała widzów w fotele i weszła do klasyki filmu, ale życie osobiste Hitchcocka było niemniej ciekawe od jego produkcji – zwłaszcza jego burzliwy romans z Almą Reville która była współautorką scenariuszy do wielu filmów Hitchcocka. Reżyser Sacha Gervasi naświetla historię skomplikowanej lecz fascynującej miłości. Pokazuje ją na tle wydarzeń, które zapisały się na kartach historii kina, mianowicie akcja rozgrywa się podczas kręcenia „Psychozy”. Wtedy nikt nie przypuszczał, że ta produkcja zmieni oblicze całej branży filmowej. Stała za nią niezwykła dwójka. (opis dystrybutora)

Tabu
Dramat, Brazylia/Francja/Niemcy, Portugalia
reżyseria: Miguel Gomes
obsada: Teresa Madruga, Ana Moreira, Laura Soveral

Po przejściu na emeryturę Pilar stara się nadać sens swojemu życiu. Działa na rzecz biednych, bierze udział w akcjach charytatywnych i marszach pokojowych, pomaga też swojej ekscentrycznej sąsiadce – Aurorze, uzależnionej od hazardu. Starsza pani przychodzi do mieszkania Pilar zawsze, kiedy wpada w tarapaty lub chce pożalić się na swą pokojówkę, czarnoskórą Santę, którą podejrzewa o praktykowanie czarnej magii. Kiedy Aurora podupada na zdrowiu, prosi, żeby Pilar i Santa odnalazły pewnego mężczyznę. Okazuje się, że to ukochany Aurory z lat jej burzliwej młodości. Opowiada on kobietom niesamowitą historię o miłości i zbrodni rodem z filmów przygodowych. Cofamy się w czasie o pięćdziesiąt lat, kiedy Aurora była posiadaczką wielkiej farmy w Afryce… (opis dystrybutora)

Weekend z królem
Biograficzny, Wielka Brytania, 95 min.
reżyseria: Roger Michell
obsada: Bill Murray, Laura Linney, Samuel West, Olivia Williams

Niezwykły romans za kulisami wydarzeń, które zmieniły bieg Drugiej Wojny Światowej. Pełna subtelnego dowcipu historia miłosna Daisy, dalekiej kuzynki Franklina Delano Roosevelta, której skrywana zażyłość  z prezydentem wychodzi na jaw w trakcie pierwszej w historii amerykańskiej wizyty brytyjskiego monarchy Jerzego VI i królowej Elżbiety, wcześniej błyskotliwie sportretowanych przez Colina Firtha i Helenę Bonham Carter w oscarowej komedii Jak zostać królem. (opis dystrybutora)

Wiecznie żywy
Horror/komedia, USA, 97 min.
reżyseria: Jonathan Levine
obsada: Nicholas Hoult, Teresa Palmer, Dave Franco, John Malkovich

Wydawać by się mogło, że w świecie, w którym umarli powstają z grobów a słowa „życie” i „śmierć” tracą swoje znaczenie, nie ma już miejsca na miłość. Nic bardziej mylnego! Pewnego dnia córka wojskowego odpowiedzialnego za eksterminację nieumarłych spotyka niezwykle przystojnego R. Między obojgiem od razu zaczyna iskrzyć. Nie ma tu żadnego znaczenia, że serce chłopaka już od dawna… nie bije. Ich miłość jest z jednej strony skazana na niepowodzenie, ale z drugiej daje szansę, na zbudowanie mostu między życiem i śmiercią. Dzięki nim może zakończyć się konflikt między ludźmi i martwymi. (opis dystrybutora)

Za wzgórzami
Dramat, Belgia/Francja/Rumunia, 155 min.
reżyseria: Cristian Mungiu
obsada: Cosmina Stratan, Cristina Flutur, Valeriu Andriuta

Historia dwóch młodych dziewczyn Aliny i Voichity, które wychowały się razem w sierocińcu, a teraz spotykają się po kilku latach niewidzenia. Voichita postanawia zostać zakonnicą w niewielkim prawosławnym klasztorze, by osiągnąć upragniony spokój. Alina chce wyrwać ją ze skostniałego wiejskiego środowiska i zabrać ze sobą do Niemiec, gdzie pracuje jako kelnerka na promie. Jej determinacja, podsycana dawną miłością do przyjaciółki i rodzącą się na nowo namiętnością, przechodzi w szaleństwo, przez mieszkańców klasztoru uznane za opętanie. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 8 MARCA


– Dzień kobiet
Dramat, Polska, ? min.
reżyseria: Maria Sadowska
obsada: Katarzyna Kwiatkowska, Anita Jancia

Życie Haliny, pracownicy sieci handlowej „Motylek”, samotnie wychowującej córkę, zmienia się wraz z awansem na kierowniczkę sklepu. Wyższe stanowisko oznacza przywileje i większe wynagrodzenie, ale kobieta szybko przekona się, że cena, jaką przyjdzie jej zapłacić, jest bardzo wysoka. Kiedy korporacja przekroczy wszystkie granice, Halina rzuci jej wyzwanie, narażając się na brutalne konsekwencje. Właściciele sieci handlowej nie cofną się przed niczym, aby ukryć swoje brzydkie sekrety. (opis dystrybutora)

Mama i ja
Komedia, USA, 95 min.
reżyseria: Anne Fletcher
obsada: Seth Rogen, Barbra Streisand, Adam Scott, Yvonne Strahovski

Andy Brewster właśnie ma wyruszyć w przejażdżkę po kraju… kiedy poczucie winy sprawia, że decyduje się zabrać ze sobą swoją mamę, Joyce. Przez 8 dni i 3000 mil, Andy będzie wprawiany w zakłopotanie, doprowadzany do szału, analizowany i  wciągany w niepokojące sytuacje przez kobietę, która zna go lepiej niż ktokolwiek inny. Jednak w miarę upływu czasu, Andy zacznie zdawać sobie sprawę z tego, że ma więcej wspólnego z mamą niż kiedykolwiek mógł sobie wyobrażać. Teraz, kiedy dojeżdżają do wymarzonego przez Andy’ego celu podróży, okazuje się, że to właśnie matczyna rada może być tym, czego potrzebuje życiowy pechowiec, aby zmienić swoje życie. (opis dystrybutora)

– Nieletni / pełnoletni
Komedia, USA, ? min.
reżyseria: Jon Lucas
obsada: Justin Chon, Skylar Astin, Miles Teller, Sarah Wright, Jonathan Keltz

Kac Vegas w nastoletniej wersji. Jeff Chang wkrótce będzie obchodzić swoje 21 urodziny. Z tej okazji szykuje się niezła impreza.

Oz Wielki i Potężny
Fantasy/przygodowy, USA, ? min.
reżyseria: Sam Raimi
obsada: James Franco, Mila Kunis, Abigail Spencer, Rachel Weisz, Michelle Williams

Gdy Oscar Diggs, magik cyrkowy, lekkoduch i cwaniaczek, zostaje przeniesiony z zakurzonego Kansas do tętniącej życiem, fantastycznej Krainy Oz, wydaje mu się, że wygrał los na loterii. Sława i bogactwo zdają się leżeć u jego stóp do chwili, w której spotyka trzy piękne i tajemnicze czarownice… (opis dystrybutora)

– Porwanie
Dramat/thriller, Dania, 90 min.
reżyseria: Tobias Lindholm
obsada: Søren Malling, Johan Asbaek, Dar Salim

Statek towarowy MV Rozen płynie w stronę portu, gdy zostaje porwany przez somalijskich piratów, grasujących na Oceanie Indyjskim. Na pokładzie znajdują się między innymi: kucharz Mikkel i mechanik Jan. Razem z innymi marynarzami stają się oni zakładnikami, stawką w grze jest ich życie. Piraci żądają okupu w wysokości kilku milionów dolarów, pomiędzy nimi i prezesem towarzystwa żeglugowego rozgrywa się psychologiczny dramat.

– Trener bardzo osobisty
Dramat/komedia, USA, ? min.
reżyseria: Gabriele Muccino
obsada: Gerard Butler, Jessica Biel, Uma Thurman, Catherine Zeta-Jones, Dennis Quaid

Historia George’a Dryera, byłego gwiazdora piłkarskich boisk, który po zakończeniu kariery stara się naprawić popełnione dla ulotnej sławy życiowe błędy. Pragnąc odbudować relacje z byłą żoną Stacie oraz dziewięcioletnim synkiem Lewisem, George jest w stanie pójść na największe kompromisy. Na początek zgadza się zostać trenerem drużyny piłkarskiej, w której mały występuje. Wszystko wydaje się zmierzać w dobrym kierunku, jednakże podejmując się tego wyzwania, George nie był w stanie przewidzieć zainteresowania ze strony atrakcyjnych matek pozostałych piłkarzy, które zaczynają coraz bardziej agresywnie starać się o jego atencję. (opis dystrybutora)

Triszna. Pragnienie miłości
Dramat, Wielka Brytania, ? min.
reżyseria: Michael Winterbottom
obsada: Freida Pinto, Riz Ahmed, Anurag Kashyap, Roshan Seth

Piękna, delikatna i zmysłowa dziewiętnastoletnia Hinduska o imieniu Triszna mieszka wraz z rodziną w Osian – małej wsi w hinduskim Radżastanie. Pielęgnując tradycyjny model życia Triszna jest przywiązana do rodziny, ale żyjąc według utartych w Indiach społecznych zasad i schematów, nie do końca je akceptuje. Pewnego dnia, podczas wieczoru tradycyjnych hinduskich tańców, w leżącym nieopodal jej wioski hotelu poznaje Jay’a Singha. Przystojny i bogaty dwudziestoletni Hindus, wykształcony w Wielkiej Brytanii, zawitał tam z przyjaciółmi podczas ostatniego dnia ich wspólnych hucznych wakacji.(opis dystrybutora)


PREMIERY – 15 MARCA


Baczyński
Biograficzny, Polska, ? min.
reżyseria: Kordian Piwowarski
obsada: Mateusz Kościukiewicz, Katarzyna Zawadzka, Ewa Telega, Marta Klubowicz

Baczyński jest pierwszą filmową próbą odpowiedzi na pytania dotyczące Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jakim był człowiekiem? Ile w jego życiu znaczyła miłość, wyobcowanie, wojna i okupacja? Co go inspirowało, pod wpływem jakich wydarzeń tworzył i dlaczego zginął tak młodo? (opis dystrybutora)

– Będziesz legendą, człowieku
Dokumentalny/sportowy, Polska, ? min.
reżyseria: Marcin Koszałka
obsada: Damien Perquis, Marcin Wasilewski

Dokumentalista odsłania kulisy Euro 2012, przyglądając się polskiej reprezentacji w trakcie mistrzostw Europy. Kamera Koszałki towarzyszy piłkarzom przez 24 godziny na dobę, docierając w miejsca i rejestrując momenty, jakich nigdy nie udało się pokazać żadnej stacji telewizyjnej. (opis dystrybutora)

– Jack pogromca olbrzymów
Fantasy/przygodowy, USA, ? min.
reżyseria: Bryan Singer
obsada: Nicholas Hoult, Bill Nighy, Ewan McGregor

Pradawny spór ożywa, kiedy młody mężczyzna imieniem Jack przypadkowo otwiera bramę między światem ludzi, a przerażającym światem olbrzymów. Olbrzymy, po raz pierwszy od stuleci uwolnione na ziemi, usiłują odzyskać panowanie nad lądem, który kiedyś utraciły, a Jack musi stanąć do walki i usiłować je powstrzymać. W walce o królestwo, lud i miłość odważnej księżniczki musi zmierzyć się z niepokonanymi wojownikami, choć dotychczas wierzył, że istnieją tylko w legendach… Teraz sam może stać się legendą. (opis dystrybutora)

Miłość
Dramat obyczajowy, 105 min.
reżyseria: Sławomir Fabicki
obsada: Marcin Dorociński, Julia Kijowska, Adam Woronowicz, Dorota Kolak

Historia kobiety uwikłanej w trudną relację, której konsekwencje wystawią jej szczęśliwe małżeństwo na długotrwałą próbę. W życie dwójki trzydziestolatków wkracza ktoś, kto sprawi, że będą musieli na nowo określić, czym jest dla nich wzajemne uczucie. Początkowo ufni i otwarci, potem zagubieni i coraz bardziej oddalający się od siebie bohaterowie zmuszeni są postawić sobie niezwykle ważne pytania. Czy chcą się wszystkim dzielić i czy wszystko powinni wiedzieć? Jak wiele są w stanie wytrzymać i co teraz oznacza dla nich słowo “kochać”? (opis dystrybutora)

– Polowanie
Dramat, Dania, ? min.
reżyseria: Thomas Vinterberg
obsada: Mads Mikkelsen, Alexandra Rapaport, Thomas Bo Larsen, Susse Wold

Niewinne kłamstwo małoletniej podopiecznej zmienia w piekło życie nauczyciela z prowincji. Mężczyzna staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość. (opis dystrybutora)

Violeta poszła do nieba
Biograficzny, Argentyna/Brazylia/Chile, 110 min.
reżyseria: Andres Wood
obsada: Francisca Gavilan, Gabriela Aguilera, Daniel Antivilo

Violeta Parra – pieśniarka, autorka tekstów i poetka; kolekcjonerka muzyki ludowej, malarka i rzeźbiarka. Artystka o wielu twarzach (zajmowała się także haftem i ceramiką), ikona chilijskiej kultury, skarbniczka oraz strażniczka tradycji i kobieta pełna sprzeczności… A wszystko to w jednej osobie, naznaczonej znamionami geniuszu. (opis dystrybutora)

– Władza
Kryminał, USA, 109 min.
reżyseria: Allen Hughes
obsada: Mark Wahlberg, Russell Crowe, Catherine Zeta-Jones

Nowy Jork. Miasto grzechu skażone każdym rodzajem niesprawiedliwości. A w samym centrum społeczno-politycznych wydarzeń dwóch mężczyzn, którzy mają coś do udowodnienia. W tym pojedynku może być tylko jeden zwycięzca. Pierwszy z nich to były gliniarz Billy Taggart, który poszukuje odkupienia za dawne winy oraz wymierzenia sprawiedliwości na człowieku, który prawie go zniszczył. Drugi to burmistrz Nicolas Hostetler, najpotężniejszy człowiek w okolicy, który wrobił Taggarta, gdy ten zbliżył się do odkrycia niewygodnej prawdy. Polityk nie przewidział jednak, że były gliniarz to człowiek nieustępliwy, który dzięki nabytemu przez lata pracy na ulicach doświadczeniu stanie się jego największym koszmarem. (opis dystrybutora)

Złodziej tożsamości
Komedia kryminalna, USA, 112 min.
reżyseria: Seth Gordon
obsada: Jason Bateman, Melissa McCarthy, Genesis Rodriguez

Biznesmen poszukuje kobiety, która skradła jego tożsamość.

– Żyła sobie baba
Dramat, Rosja, 120 min.
reżyseria: Andrey Smirnov
obsada: Darya Yekamasova, Nina Ruslanova

Lata  1909–1921 –  rosyjska wioska przeżywa ciężkie chwile: wojnę światową, rewolucję, wojnę ojczyźnianą. Film opowiada historię “Baby”, zwykłej prawosławnej dziewczyny z bezimiennej rosyjskiej wsi. Nie za ładnej, ale też nie za brzydkiej. Może tylko nieco nieporadnej i naiwnej. Przez pryzmat jej życia i miłości zostają ukazane losy państwa i krwawe karty historii. Poprzez Babę i jej zmagania poznajemy również skomplikowane relacje międzyludzkie panujące w wiosce, niepisane reguły, które definiują tę społeczność. Tu aby przeżyć należy się nie wychylać. Naczelną zasadą nie jest przyzwoitość, lecz ślepe posłuszeństwo tradycji i nie wybieganie przed szereg. A Baba łamie regułę za regułą. Zwykle przypadkiem, wbrew swojej woli, z powodu własnej nieporadności, bądź wrobiona przez innych, wplątuje się w dwuznaczne sytuacje, z których nawet nie próbuje się wytłumaczyć. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 22 MARCA


Aglaja
Dramat, Węgry/Polska/Rumunia, 110 min.
reżyseria: Krisztina Deák
obasada: Eszter Ónodi,  Iván Kamarás, Adél Jordán

Film opowiada o potędze i rozpadzie rodziny, dojrzewaniu w dość ekstremalnych warunkach – z punktu widzenia Aglaji, dziecka cyrku. Akcja filmu oparta jest na prawdziwej historii i kalwarii uchodźców z Europy wschodniej, rodziny cyrkowej, która próbuje szczęścia na Zachodzie. Żeby jednak utrzymać się na arenie, potrzebny jest spektakularny numer, który olśni wszystkich. Tego zadania podejmuje się matka, Sabina, i przygotowuje się do arcytrudnej sztuczki: podwieszona na włosach pod kopułą uprawia ekwilibrystykę z zapalonymi pochodniami. Jej córka, Aglaja, za każdym razem drży o życie matki. A przecież pewnego dnia – zgodnie z cyrkową tradycją – to ona zastąpi matkę jako „Kobieta ze stalowymi włosami”. (mat.prom.)

Ostatni egzorcyzm. Część 2
Horror, USA, 88 min.
reżyseria: Ed Gass-Donnelly
obasada: Ashley Bell, Julia Garner, Spencer Treat Clark

Fabuła kontynuacji „Ostatniego egzorcyzmu” startuje w momencie, gdzie skończyła się część pierwsza. Błąkająca się, przerażona Nell Sweetzer (Ashley Bell) zostaje znaleziona na pustkowiach Luizjany. Kobieta padła ofiarą amnezji i nie pamięta większości dramatycznych wydarzeń z ostatnich miesięcy. Po powrocie do Nowego Orleanu Nell próbuje ułożyć sobie życie na nowo, jednak wkrótce zła moc, która ją opętała, powraca z kolejnym, diabolicznym planem. Okazuje się, że ostatni egzorcyzm był zaledwie początkiem koszmaru, wykraczającego poza granice ludzkiej wyobraźni. (opis dystrybutora)

Sąsiedzkie dźwięki
Dramat/thriller, Brazylia, 101 min.
reżyseria: Kleber Mendonca Filho
obsada: Irma Brown, Sebastiao Formiga, Gustavo Jahn, Maeve Jinkings

Współczesna Brazylia, jedno z tamtejszych wielkich miast. Dzielnica klasy średniej. Życie w filmie Filho – precyzyjne, chłodne, rozgrywające się w przestrzeni brazylijskiego osiedla – wydaje się wyjątkowo poukładane. Większość domów należy do tej samej rodziny. Ci, którzy je wynajmują, funkcjonują w klanowej wspólnocie, odgradzając się od zewnętrznego świata. Jednak ulice są niespokojne, dochodzi do aktów wandalizmu i nagle mieszkańcy idą po – zdawać by się mogło – rozum do głowy.  Pewnego dnia w okolicy pojawia się prywatna firma ochroniarska, która proponuje mieszkańcom swoje usługi. Kto jednak i przed czym powinien tu być chroniony? (opis dystrybutora)

Wspaniała
Komedia, Francja, 111 min.
reżyseria: Regis Roinsard
obsada: Romain Duris, Deborah Francois, Berenice Bejo

W 1958 roku zajęcie dające możliwość podróży i przygód, o którym śnią wszystkie nowoczesne dziewczyny, to… praca sekretarki. Już wkrótce Rose nie tylko dostanie pracę w firmie ambitnego i przystojnego Louisa, ale też odkryje swój wyjątkowy talent. To będzie dla niej szansa na zdobycie tysięcy wielbicieli i – być może – miłości mężczyzny, na którym jej najbardziej zależy… Żeby to wszystko osiągnąć Rose musi nauczyć się pisać na maszynie – i to bardzo szybko, najszybciej na świecie! (opis dystrybutora)

(Uwaga! Daty premier mogą ulec zmianie)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
noc_niezgodnej_825
ENEMEF: Noc Niezgodnej
lodz_300x200_kino_kobiet
Kino Kobiet w Kinie Helios
Premiery filmowe – czerwiec 2018

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*