darkshadowW maju sporo prostego, komercyjnego kina. Wielbiciele komiksów zapewne wybiorą się na Avengers i na Facetów w czerni 3, akcji na Dorwać gringo z Melem Gibsonem, Mroczne cienie Tima Burtona czy indonezyjski Rajd. Dla fanów komedii przygotowano m.in. Projekt X2 dni w Nowym Jorku i Dyktator z Sachą Baron Cohenem. Dla wielbicieli kina ambitnego – Opowieści, które żyją tylko w pamięciDrapacz chmur, HELL, Jiro śni o sushi, Najsamotniejsza z planet, Piękno i Trzy Toma Tykwera. Dla najmłodszych pod koniec miesiąca animacja Goryl Śnieżek rusza w miasto.


PREMIERY – 4 MAJA


Seksualni, niebezpieczni

Komedia, Wielka Brytania, 97 min.
reżyseria: Ben Palmer
obsada: Simon Bird, James Buckley, Blake Harrison, Joe Thomas

Po egzaminach kończących naukę w liceum, czterech angielskich nastolatków udaje się na Kretę, by oddać się rytualnemu piciu, flirtowaniu i podrywaniu przy dźwiękach największych wakacyjnych hitów ostatnich lat. Towarzyszy im niezłomne przekonanie, że wreszcie zaliczą… najfajniejsze wakacje w życiu. Czy seks to dla nich… misja niemożliwa? (opis dystrybutora)


PREMIERY – 11 MAJA


Avengers
Akcja/s-f, USA, ? min.
reżyseria: Joss Whedon
obsada: Chris Evans, Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Mark Ruffalo, Samuel L. Jackson, Gwyneth Paltrow

Nick Fury jest szefem międzynarodowej agencji S.H.I.E.L.D, która czuwa nad światowym bezpieczeństwem. W obliczu globalnego zagrożenia staje przed zadaniem stworzenia drużyny, która podoła najbardziej nieprawdopodobnym wyzwaniom. Do swojego zespołu rekrutuje ludzi z niezwykłymi zdolnościami. Znajdą się w nim słynne postaci z uniwersum Marvela – Iron Man, Hulk, Thor, Kapitan Ameryka, Sokole Oko i Czarna Wdowa. Porozumienie w drużynie złożonej z takich indywidualności nie będzie łatwe do osiągnięcia. Fury wie jednak, że tylko działając wspólnie, mogą ocalić świat przed zniszczeniem. (opis dystrybutora)

Dorwać gringo
Akcja, USA, ? min.
reżyseria: Adrian Grunberg
obsada: Mel Gibson, Peter Stormare, Dean Norris

A miało być tak pięknie. Udany skok i góra kasy do podziału, a na koniec niekończące się wakacje w rajskim kurorcie. Wakacje może i będą, tylko kurort zmienił się w meksykańskie więzienie, partner nie żyje, a kasa się ulotniła. Driver od lat w rubryce „zawód” może wpisać „przestępca”, ale w takich tarapatach jeszcze nie był. Trafił do paki, która jest właściwie małym ogrodzonym miasteczkiem. Żyje tu mnóstwo bandziorów, szczurów i bezpańskich psów, ale także dzieci, ich matek, a może nawet i babek. Kupisz tu co tylko chcesz, a w knajpach znajdziesz wszystkie zakazane rozrywki. Całym tym bajzlem zarządza meksykańska mafia. Policja pilnuje tylko, by nikt stąd nie zwiał. Driver jakoś nie może się tu odnaleźć. Niespodziewanie pomoże mu w tym nowy przyjaciel – dziesięcioletni chłopiec, który zna to miejsce jak własną kieszeń i dobrze wie jak tu się załatwia sprawy. (opis dystrybutora)

Drapacz chmur
Dramat/komedia, Dania, ? min.
reżyseria: Rune Schjott
obsada: Lukas Schwarz Thorsteinsson, Marta Holm Peschcke-Koedt

Edith, niewidoma od urodzenia córka sklepikarza, nie tylko nie odróżnia kolorów
bielizny i szminek, nie dostrzega również drwiących uśmiechów rówieśników. Ma tylko jedno marzenie – stracić dziewictwo w czasie nadchodzącej imprezy. Jon ma 17 lat i jest zakałą sennego miasteczka. Jego ojciec, Big Daddy, miał kiedyś duży zakład i rządził miastem. Jednak wypadek, do którego przyczynił się Jon, pozbawił go zarówno władzy, jak i męskości. Teraz, jako samozwańczy król eteru, sprawuje rządy przez radiowy mikrofon. Matka Jona, Vivi, z jednakowym zapałem kastruje świnie i opróżnia kolejne butelki. Jest fatalnym weterynarzem i jeszcze gorszą panią domu. Oboje uważają, że wszystkiemu winien jest Jon. Życie nabiera prawdziwych rumieńców, kiedy Jon i Edith, uzbrojeni w filmy instruktażowe z lokalnej wypożyczalni, postanawiają ukradkiem zasmakować dorosłego życia. Wszystko zmieni się jednak w chwili, w której oboje wylądują w łóżku… (opis dystrybutora)

Księstwo
Dramat, Polska, 115 mib.
reżyseria: Andrzej Barański
obsada: Olga Kalicka, Henryk Gołębiewski, Rafał Zawierucha

Mała świętokrzyska wioska. Zionący alkoholem ojciec wpaja kilkuletniemu Zbyszkowi wiarę w książęce korzenie ich rodziny. Rozbudzone aspiracje sprawiają, że kilkanaście lat później ciasna prowincjonalna atmosfera staje się dla Zbyszka nie do zniesienia. Chłopak marzy o tym, żeby wyrwać się do „wielkiego świata”. Uświadamia sobie, że jego wehikułem może stać się piłka nożna. Jest najlepszym zawodnikiem lokalnej jedenastki. Niestety, w dniu kiedy selekcjonerzy zapraszają go do udziału w treningu pierwszoligowego zespołu, chłopak nabawia się poważnej kontuzji kolana, która przekreśla jego piłkarskie plany. Zbyszek jednak się nie poddaje. (opis dystrybutora)

Nad życie
Dramat, Polska, 90 min.
reżyseria: Anna Plutecka-Mesjasz
obsada: Olga Bołądź, Michał Żebrowski

Przez lata poznajesz tysiące osób, aż pewnego dnia spotykasz kogoś, kto zmienia twoje życie. Na zawsze. Tak było z Agatą (Olga Bołądź). Odnosząca międzynarodowe sukcesy siatkarka zakochuje się bez pamięci w Jacku (Michał Żebrowski). O takiej miłości marzyła przez całe życie. Wszystko miało być jak w bajce – piękny ślub, dzieci i dom w górach. Te plany przerywa jeden telefon. Po dramatycznej informacji Agata rozpocznie wyścig z czasem. Zawalczy o siebie, o mężczyznę, którego kocha i o dziecko, którego pragnie nad życie. Czy miłość wszystko zniesie? Czy wszystko przetrzyma? (opis dystrybutora)

Opowieści, które żyją tylko w pamięci
Dramat, Argentyna/Brazylia/Francja, 98 min.
reżyseria: Julia Murat
obsada: Lisa Favero, Sonia Guedes, Ricardo Merkin

Zainspirowana lokalną legendą poetycka historia wioski w brazylijskim interiorze. Wyczekując z utęsknieniem deszczu ostatni żyjący mieszkańcy spędzają czas na rozmowach, grze w bule i wspólnych posiłkach. Pewnego dnia do Jotuomby przybywa Rita, młoda fotograf zafascynowana aurą zastygłego w czasie miejsca. Dziewczyna tchnie nowe życie w uśpioną osadę, wnosząc do codzienności starszych ludzi delikatny urok młodzieńczej radości. Jednak, gdy zacznie dopytywać się o klucz do zamkniętego cmentarza, mieszkańców ogarnie niepokój. Ich najgłębiej skrywana
tajemnica ujrzy światło dzienne. (opis dystrybutora)

Projekt X
Komedia, USA, ? min.
reżyseria: Nima Nourizadeh
obsada: Jonathan Daniel Brown, Thomas Mann, Oliver Cooper

Film Projekt X opowiada o trzech pozornie anonimowych absolwentach szkoły średniej, którzy próbują rozsławić swoje nazwiska. Pomysł jest niewinny – urządzić imprezę, której nikt nie zapomni. Ale takiej imprezy na pewno się nie spodziewali. Wieści o marzeniach, które legły w gruzach, zrujnowanej reputacji i nowonarodzonych legendach roznoszą się szybko. Projekt X to ostrzeżenie dla rodziców i policji na całym świecie. (opis dystrybutora)

Poliss
Dramat, Francja, 127 min.
reżyseria: Maiwenn Le Besco
obsada: Karin Viard, Joeystarr

Pedofilia, gwałty na nieletnich, seks za pieniądze, przemoc nie tylko fizyczna, strach przed wyjawieniem tajemnicy – z takimi problemami zmagają się na co dzień funkcjonariusze specjalnej jednostki policji paryskiego Departamentu Ochrony Dzieci. Nie mogą przy tym stracić zimnej krwi, by emocje nie utrudniały im wykrycia prawdy. Ich praca odbija się kosztem życia prywatnego, bo niełatwo jest nie przenosić emocji z pracy do domu. Policjanci przebywają ze sobą niemal 24 godziny na dobę, również po służbie, kiedy razem idą na drinka, odreagować napięcie. Wspólne przeżycia, emocje, zbliżają ich. Z drugiej strony –ich relacje stają się napięte z racji na rywalizację i romanse, które są nieuniknione… Sytuacja jeszcze bardziej zagęszcza się, kiedy do ich grupy dołącza fotografka Melissa, która na zlecenie rządu ma zrobić dokumentację pracy jednostki. Jej pracy bardzo krytycznie przygląda się Fred, najbardziej nieprzewidywalny z całej grupy. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 18 MAJA


Ambasador
Dokumentalny, Dania, 93 min.
reżyseria: Mads Brugger

Duński dziennikarz i satyryk Mads Brügger wyrusza w podróż do serca Afryki, aby pokazać przerażające oblicze głębokiej korupcji, jaka istnieje w tej części świata. Udaje przedziwnego, enigmatycznego i zdeprawowanego dyplomatę z Zachodu, który wygląda jak Henry Stanley i Karl Lagerfeld w jednym. Niedawno kupił na czarnym rynku paszport dyplomatyczny i został konsulem Liberii w Republice Środkowoafrykańskiej. Z cygarem w ręku i lśniącymi skórzanymi butami, gra prężnie działającego, bogatego biznesmena, który przyjeżdża do Republiki Środkowoafrykańskiej, aby robić interesy. Oficjalnie ma zamiar wybudować w Afryce fabrykę zapałek, w której chce zatrudnić Pigmejów, obdarzonych – jak twierdzą miejscowi – „czarodziejską mocą ognia”. W rzeczywistości planuje jednak spotkanie z handlarzem diamentami, który ma mu pomóc w ich zakupie. (opis dystrybutora)

Babycall
Psychologiczny, Norwegia, 96 min.
reżyseria: Pal Sletaune
obsada: Noomi Rapace, Kristoffer Joner

Anna, matka ośmioletniego Andersa, przeprowadza się do nowego mieszkania w wielkim budynku. Wraz z synem uciekła z domu pełnego przemocy, jej brutalny mąż stanowił zagrożenie dla niej i dla dziecka. Pomimo, iż oboje są objęci programem ochrony świadków, a nowy adres jest nikomu nieznany, Anna nadal odczuwa lęk. Przeraża ją myśl, że były mąż odnajdzie ich kryjówkę. Aby jakoś poradzić sobie ze strachem i chronić syna, Anna kupuje elektroniczną nianię. Pewnej nocy z urządzenia zaczynają dochodzić dziwne odgłosy. Kobieta jest pewna, że słyszała krzyk mordowanego dziecka. Krzyk, który dochodził z jednego z sąsiednich mieszkań. W tym samym czasie, na rysunkach Andersa, pojawia się krew. (opis dystrybutora)

Dyktator
Komedia, USA, ? min.
reżyseria: Larry Charles
obsada: Sacha Baron Cohen, Anna Faris, Ben Kingsley

Kolejna komedia z udziałem Sachy Barona Cohena przełamująca wszelkie tabu. Tym razem Cohen wciela się w rolę dyktatora niewielkiego państwa.

HELL
Thriller/s-f, Niemcy/Szwajcaria, 86 min.
reżyseria: Tim Fehlbaum
obsada: Hannah Herzsprung, Lars Eidinger

Jest rok 2016. Świat, który dotąd znaliśmy, przestał istnieć. Temperatura na Ziemi wzrosła o 10 stopni Celsjusza. Słońce – dawniej źródło życia, światła i ciepła, obróciło Ziemię w jałową pustynię i doprowadziło do długotrwałych susz, dając początek palącym jak ogień upałom. Przeszywające światło wdziera się niemal wszędzie i nawet noce są nieznośnie jasne. Woda zanika, a kaptury i maski to jedyna ochrona przed słońcem, które parzy jak rozżarzony ogniem węgiel. W świecie, w którym każda rzecz jest na wagę złota, rozpoczyna się śmiertelna walka o przetrwanie. Maria wraz z młodszą siostrą – Leonie i chłopakiem – Filipem jadą samochodem w góry. Mają nadzieję, że zbierające się tam chmury przyniosą upragniony deszcz. To dla nich ostatnia szansa na ratunek. Rodzice i krewni umarli, a zapasy jedzenia oraz wody szybko się kończą. (opis dystrybutora)

Mroczne cienie
Horror/komedia, USA, 113 min.
reżyseria: Tim Burton
obsada: Johnny Depp, Chloë Grace Moretz, Helena Bonham Carter

Opowieść o Barnabasie, który zostaje zamieniony w wampira. Po dwustu latach powraca do rodzimego domu i odn nowa poznaje świat. Niestety sprawczyni jego przemiany także powraca.
   
Raid
Akcja, Indonezja, ? min.
reżyseria: Gareth Evans
obsada: Iko Uwais, Joe Taslim

Elitarna jednostka SWAT wkracza do siedziby kartelu narkotykowego. Komandosi nie wiedzą, że wieżowiec zamieniono w twierdzę, pełną bezwzględnych, brutalnych i świetnie przygotowanych do ataku przestępców. Oddział wpada w pułapkę. Jedyną szansą na ucieczkę jest przedarcie się przez trzydzieści pięter wieżowca. (opis dystrybutora)

Roman Polański: moje życie
Dokumentalny, USA, 90 min.
reżyseria: Laurent Bouzereau

Roman Polański: moje życie” to osobista filmowa opowieść wybitnego reżysera o nim samym i jego niesamowitym życiu. Po raz pierwszy Polański rozlicza się z przeszłości w tak szczery i bezkompromisowy sposób.


PREMIERY – 25 MAJA


Faceci w czerni 3
Komedia/s-f, USA, ? min.
reżyseria: Barry Sonnenfeld
obsada: Will Smith, Tommy Lee Jones, Josh Brolin

W filmie Faceci w czerni 3, agenci J (Will Smith) i K (Tommy Lee Jones) cofają się w czasie. W trakcie swojej 15-letniej współpracy z agencją J widział już kilka  niewytłumaczalnych rzeczy, ale nic, nawet kosmici, nie intryguje go tak bardzo jak jego sarkastyczny, małomówny partner. Kiedy stawką staje się życie K i los planety, agent J będzie musiał wrócić do przeszłości i uporządkować pewne sprawy. Odkryje m.in., że istnieją tajemnice, o których K nigdy mu nie powiedział – tajemnice, które same ujrzą światło dzienne, kiedy J połączy siły z młodym agentem K (Josh Brolin), aby uratować partnera, agencję i przyszłość rodzaju ludzkiego. (opis dystrybutora)

Goryl Śnieżek w Barcelonie
Animacja, Hiszpania, ? min.
reżyseria: Andrés G. Schaer
obsada: Elsa Pataky, Rosa Boladeras, Pere Ponce

Bohaterem filmu jest wyjątkowy mieszkaniec ogrodu zoologicznego – jedyny biały goryl na świecie. Jego gęste, śnieżne futro wywołuje zachwyt wszystkich dzieci, ale dla innych człekoształtnych lokatorów zoo małpiszon-albinos jest źródłem wstydu. Odtrącony i wyszydzany przez swoich ziomków, dzielny biały gorylek postanawia wyruszyć w sekretną misję do samego serca wielkiego miasta, gdzie rezyduje wszechwładna wróżka, która jako jedyna może przemienić go w zwykłego goryla. Tak rozpoczyna się niezwykła przygoda sprytnej małpki oraz towarzyszącego jej przyjaciela – wesołej czerwonej pandy. Ścigani przez kłusowników, wywołają w metropolii prawdziwe białe szaleństwo! (opis dystrybutora)

Jiro śni o sushi
Dokumentalny, Japonia, ? min.
reżyseria: David Gelb
obsada: Jiro Ono, Sukiyabashi Ono

85-letni Jiro Ono jest właścicielem najmniejszej restauracji świata, która otrzymała trzy gwiazdki w prestiżowym rankingu Michelina. To legendarne miejsce w samym sercu Tokio, gdzie serwowane jest wyłącznie sushi. Za najwyższą jakość płaci się tu astronomiczne ceny, a mimo to na rezerwacje stolika trzeba czekać wiele tygodni. Ale Jiro Ono poświęcił swojej restauracji i poszukiwaniu doskonałego smaku całe życie. (opis dystrybutora)

Kop głębiej
Komediodramat, Polska, 86 min.
reżyseria: Konrad Szołajski
obsada: Ryszard Ronczewski, Adam Konowalski, Roman Kłosowski

Szukający rodzinnych korzeni leciwy Niemiec, emeryt Hugo Schmidt przyjeżdża z wnukiem do wsi na Mazurach. Dom, w którym się urodził, zamieszkuje obecnie biedna polska rodzina, przesiedleńcy zza Buga, niezbyt dbający o utrzymanie porządku w gospodarstwie. Nowakowie są przerażeni wizją odebrania im przez Hugo dachu nad głową. Ale zmieniają swój stosunek do Niemca, gdy ten proponuje sporą sumę pieniędzy za spełnienie “nietypowej” prośby: chodzi o zgodę na dokonanie ekshumacji. Pod koniec wojny Hugo, zmuszony okolicznościami, zakopał w ogródku ciała swoich rodziców. Teraz, gdy sam stoi nad grobem, pragnie odnaleźć szczątki w celu dokonania ponownego – tym razem honorowego – pochówku. (opis dystrybutora)

Łowcy głów
Thriller, Norwegia, 100 min.
reżyseria: Morten Tyldum
obsada: Nikolaj Coster-Waldau, Aksel Hennie, Julie R. Olgaard

Główny bohater filmu Roger (Hennie) zdaje się mieć wszystko, o czym trzydziestoletni mężczyzna mógłby marzyć – jest najlepszym norweskim headhunterem, ma przepiękną żonę prowadzącą ekskluzywną galerię oraz luksusową willę. Sęk w tym, że – aby wieść wystawne życie – Roger musi od czasu do czasu uzupełniać zasoby finansowe wymyślnymi kradzieżami dzieł sztuki. Pewnego dnia żona przedstawia mu przystojnego klienta Clasa Greve’a, który dzięki intratnej posadzie w koncernie elektronicznym, wszedł w posiadanie drogocennego obrazu. Planując perfekcyjny napad na rezydencję Greve’a, Roger nie przypuszcza nawet, że trafił na wyjątkowo trudnego i przebiegłego przeciwnika. (opis dystrybutora)

Najsamotniejsza z planet
Dramat, Niemcy/USA, 113 min.
reżyseria: Julia Loktev
obsada: Hani Furstenberg, Gael Garcia Bernal, Bidzina Gujabidze

Alex (Gael Garcia Bernal) i Nica (Hani Furstenberg), amerykańscy 30-latkowie, to zagorzali backpackersi, wierzący w moc przygody, omijanie szlaków turystycznych i nudnych biur podroży. Kilka miesięcy przed zaplanowanym ślubem w poszukiwaniu nowych doznań docierają do Gruzji, wynajmują lokalnego przewodnika i udają się na wyprawę w góry Kaukazu. Pierwsze dni mijają w atmosferze beztroski i wesołych rozmów w cieniu zapierających dech krajobrazów. Okazuje się jednak, że bohaterowie nie są sami w dzikich górach, a chwilowy akt tchórzostwa Alexa sprawi, że relacja między zakochanymi już nigdy nie będzie taka sama. (opis dystrybutora)

Piękno
Dramat, Francja/RPA, 99 min.
reżyseria: Oliver Hermanus
obsada: Deon Lotz, Roeline Daneel, Charlie Keegan

Opowieść o mężczyźnie, który głęboko wierzy, że zły los jest mu pisany. Nie podejmuje żadnych działań, które mogą uczynić go szczęśliwym. Zupełnie nie jest przygotowany na przypadkowe spotkanie, które zmąci jego czystym i poukładanym życiem. (opis dystrybutora)

Proste pragnienia
Dramat, Polska, 85 min.
reżyseria: Marek Stacharski
obsada: Aleksandra Nieśpielak, Bartłomiej Topa, Michał Śliwa

Opowieść o ludziach takich jak my, historia uniwersalna, prawdziwa – i taka, która dzieje się obok nas. Na pierwszym planie jest matka samotnie wychowująca nastoletniego syna. W tle ojciec zamieszany w drobne przestępstwa, pragnący dobra dla swoich bliskich, lecz droga do niego nie zawsze jest uczciwa… Matka, syn i ojciec uwikłani we własne problemy coraz bardziej oddalają się od siebie, od tego, co najważniejsze w życiu – bliskości w rodzinie. Walorem filmu są doskonałe kreacje aktorskie Aleksandry Nieśpielak, Bartka Topy i Janusza Chabiora oraz magiczny klimat Przemyśla uchwycony w zdjęciach filmu. (opis dystrybutora)

Trzy
Komediodramat, Niemcy, 119 min.
reżyseria: Tom Tykwer
obsada: Devid Striesow, Sophie Rois, Sebastian Schipper

Simon i Hanna są parą od 20 lat. Mieszkają w Berlinie. Są atrakcyjni, modni, dojrzali, bezdzietni i mocno stąpający po ziemi. Romanse, pragnienie posiadania dzieci, wspólne mieszkanie, ucieczki i powroty: to wszystko już było. Kochają się i świetnie rozumieją, ich życie wypełnione jest działaniem, a jednak oboje czują pustkę. Kiedy spoglądają w przyszłość, widzą tylko niepewne jutro, te same czynności, te same twarze. Ten stan trwa do dnia, w którym oboje, nie wiedząc o swoich czynach, zakochują się w tym samym mężczyźnie, Adamie. (opis dystrybutora)

Uwodziciel
Dramat, Wielka Brytania, 102 min.
reżyseria: Declan Donnellan, Nick Ormerod
obsada: Robert Pattinson, Uma Thurman

Młody, ubogi i niezwykle przystojny George (Robert Pattinson) przyjeżdża do Paryża. Miasto aż kipi od przepychu, zepsucia i, przede wszystkim, wielkich pieniędzy. Mężczyzna postanawia za wszelką cenę wejść do lepszego świata i zrobić karierę. Dzięki swojemu urokowi, pewności siebie i umiejętnie sterowanym intrygom wkrótce udaje mu się znaleźć w samym środku paryskiej elity. Droga na eleganckie salony wiedzie przez kobiece serca – jego czar osobisty pozwala mu uwieść najbardziej wpływowe z nich i sięgnąć po władzę, o jakiej zawsze marzył. Jednak w mieście, w którym seks jest siłą, a sława prawdziwą obsesją – wszystko ma swoją cenę. (opis dystrybutora)

(terminy premier mogą ulec zmianie, informacje o nich uaktualniamy na bieżąco)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Kamera_WFO
Pokaz filmów Mikołaja Haremskiego
OPLA_2015_PLAKAT_-_Kopia_2
Wielkie otwarcie O!PLA 2015
16. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*