czarny-czwartek_pLutowe propozycje kin powalają na kolana. Na pewno warto wybrać się na Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł, kandydatów do Oscara, nowy film braci Cohen Prawdziwe męstwo, Burleskę, Para na życie Sama Mendesa, 127 godzin Danny’ego Boyle. Dla mniej wymagających fantastyczne Sanctum 3D, Skyline, Jestem numer cztery, Zbaw mnie od złego Wesa Cravena oraz kolejne polskie “superkomedie” pt. Jak się pozbyć cellulitu i Wojna żeńsko-męska. Dla najmłodszych fabularyzowana wersja przygód Misia Yogi.


Premiery, 4 lutego


Jak się pozbyć cellulitu
Komedia, Polska, ? min.
reżyseria: Andrzej Saramonowicz
obsada: Magdalena Boczarska, Dominika Kluźniak, Maja Hirsch

Londyński bulwar
Kryminał, USA, 103 min.
reżyseria: William Monahan
obsada: Keira Knightley, Colin Farrell, Ray Winstone

Głównym bohaterem filmu jest Mitchell (Colin Farrell), mężczyzna, który po trzech latach wychodzi z londyńskiego więzienia i próbuje zerwać z kryminalną przeszłością. W tym celu zatrudnia się jako “złota rączka ” w domu samotnej aktorki (Keira Knightley), a to staje się początkiem komplikacji.  (opis dystrybutora)

Para do życia
Dokumentalny, Finalndia/Szwecja, 81 min.
reżyseria: Mika Hotakainen, Joonas Berghall
obsada: Timo Aalto, Martti Ahman

Film jest ciągiem wypowiedzi mężczyzn, dla których sauna staje się konfesjonałem – miejscem, gdzie mogą wyznać swoim przyjaciołom najbardziej intymne historie. Zważywszy na stereotyp ciążący na Finach, ich szczerość wydaje się czasem szokująca. Fińscy mężczyźni potrafią mówić o swoich najintymniejszych uczuciach ze swobodą, jakiej pozazdrościliby im bohaterowie Woody’ego Allena. Absolutny brak tabu (także dotyczący nagiego ciała), umiejętność oczyszczającego płaczu, bezwzględność w analizie własnych emocji, ujmująca czułość, z jaką opowiadają o najbliższych – wszystko to odsłania inną twarz Finlandii, o lata świetlne odległą od obrazu Finów jako niezbyt rozgarniętych mruków. Osobnym bohaterem filmu jest perfekcyjnie sfotografowana natura – w Finlandii wciąż ma się wrażenie, że to człowiek jest dopełnieniem naturalnego krajobrazu, a nie na odwrót. Przepełnione spokojem zdjęcia lasów i jezior znakomicie kontrastują z emocjonalnymi wypowiedziami bohaterów. (opis dystrybutora) 

Sanctum 3D
Przygodowy/Thriller, USA, 109 min.
reżyseria: Alister Grierson
obsada: Ioan Gruffudd, Richard Roxburgh, Rhys Wakefield

Grupa płetwonurków wyrusza na ekspedycję do największego systemu jaskiń na świecie. To ostatnie nieodkryte miejsce, nazywane matką wszystkich jaskiń. Zabójcze piękno głębin kryje w sobie wielkie niebezpieczeństwo – jeden błąd może spowodować nieodwracalne skutki. Nikt nie dowie się, że ktokolwiek, kiedykolwiek tam był. Kiedy tropikalna burza zmusi ich do zejścia coraz niżej, rozpocznie się walka z szalejącym żywiołem, niebezpiecznym terenem i panicznym strachem. Czy przetrwają i znajdą drogę do morza, czy zostaną uwięzieni w jaskiniach na zawsze? (opis dystrybutora).

Skyline
S-F, USA, 94 min.
reżyseria: Colin Strause, Greg Strause
obsada: Eric Balfour, Scottie Thompson

Grupa przyjaciół budzi się po całonocnej imprezie w Los Angeles. To, co wydawało się wschodzącym słońcem okazuje się tajemniczym światłem. Jasność dobywa się wprost z nieba, a ludzie zostają wciągani wprost do jej źródła. Niezwykłe zjawisko to zaledwie początek kosmicznej inwazji, której rozmiarów nikt nie był w stanie przewidzieć. Tysiące ogromnych i niezniszczalnych stworzeń mają tylko jeden cel – wyeliminować życie na ziemi. Ocalałym nie pozostaje nic innego jak walka o życie swoje, swoich przyjaciół, a nawet całej planety. (opis dystrybutora)

Wkraczając w pustkę

Dramat, Francja/Niemcy/Włochy, 154 min.
reżyseria: Gaspar Noe
obsada: Nathaniel Brown, Paz de la Huerta, Cyril Roy

Oscar jest dilerem, który znajduje swoje miejsce do życia w Tokio. Sprowadza do siebie siostrę Lindę, która z kolei odnajduje się w erotycznym tańcu na rurze. Rodzeństwo łączy silna więź i traumatyczne wspomnienie wypadku z dzieciństwa. Oscar oddaje się narkotycznym wizjom i coraz bardziej interesuje się tematyką śmierci i odrodzenia. (opis dystrybutora)


Premiery, 11 lutego


Burleska
Musical, USA, 119 min.
reżyseria: Steven Antin
obsada: Christina Aguilera, Cher , Stanley Tucci

Cudowne lato
Obyczajowy, Polska, 93 min.
reżyseria: Ryszard Brylski
obsada: Helena Sujecka, Antoni Pawlicki, Cezary Łukaszewicz

Małe grzeszki
Komedia, Cypr/Grecja/Niemcy, 90 min.
rezyser: Christos Georgiou,
obsada: Aris Servetalis, Vicky Papadopoulou, Evangelia Adreadaki, Arto Apartian

 
Leonidas, młody, ambitny policjant, obejmuje posterunek na skalistej wyspie na Morzu Egejskim. Marzy o rozwiązywaniu skomplikowanych zagadek kryminalnych, ale jedynym wyzwaniem na sennej wyspie jest ustawianie znaków drogowych i przeganianie z plaży nudystów. Policjant i inni mieszkańcy codziennie spotykają się w lokalnej kawiarence, gdzie oglądają w telewizji piękną Angeliki – mieszkankę wyspy, która w telewizji prowadzi populany talk-show. Nudę codziennych rytuałów przerywa nagle prawdziwa zbrodnia: miejscowy pijak, Zacharias, zostaje znaleziony martwy u podnóży klifu. W Leonidasie odzywa się dusza detektywa i wkrótce odkrywa on powiazania ofiary z Angeliki, która wraca na wyspę aby przyłączyć się do próby rozwiązania zagadki. Detektyw i gwiazda telewizji zakochują się w sobie. Leonidas odkrywa również, że każdy mieszkaniec wyspy ma swoją wersję śmierci Zacharias. (opis dystrybutora)

– Miłość i inne używki
Dramat, USA, 113 min.
reżyseria: Edward Zwick
obsada: Anne Hathaway, Jake Gyllenhaal, Judy Greer

Tragikomiczne perypetie przedstawiciela przemysłu farmaceutycznego, który musi stawić czoła bezwzględnej konkurencji i uczuciu do diametralnie od niego różnej dziewczyny, którą nieoczekiwanie spotyka na swej drodze. Znakomita obsada aktorska: Anne Hathaway (“Diabeł ubiera się u Prady”, ”Rachel wychodzi za mąż” – nominacja do Oscara), Jake Gyllenhaal (”Tajemnica Brokeback Mountain” – nominacja do Oscara, ”Pojutrze”), Judy Greer (”27 sukienek”, serial TV ”Dr House”), Hank Azaria (”Noc w muzeum 2”, ”Klatka dla ptaków”), Oliver Platt (”Frost/Nixon”, ”Dr Dolittle”), Gabriel Macht (“Rekrut”, “Bad Company”), George Segal (“2012”, serial TV “Ekipa”) i Jill Clayburgh (“Niezamężna kobieta” – nominacja do Oscara, serial TV “Bez skazy”). Reżyseria: Edward Zwick (“Ostatni samuraj”, “Krwawy diament”, “Opór”, “Stan oblężenia”, “Chwała”). (opis dystrybutora)

Para na życie
Komedia, USA/Wielka Brytania, 98 min.
reżyseria: Sam Mendes
obsada: John Krasinski, Maya Rudolph, Carmen Ejogo

Nowy film nagrodzonego Oscarem twórcy “American Beauty” to inteligentna i rozbrajająco optymistyczna komedia o miłości “na życie” i o tym, że wspólna przyszłość nie musi być banalna – nawet jeśli zacznie się od małej wpadki.
Burt i Verona prowadzili dotąd beztroskie życie trzydziestolatków, którym nie przeszkadzał brak stabilizacji i mieszkanie z kartonowym oknem. Kiedy jednak okazuje się, że będą mieli dziecko – przychodzi moment otrzeźwienia. Tym bardziej, że przyszli dziadkowie zamierzają odgrywać swoją rolę z odległości tysięcy kilometrów od wnuka. Zdani na siebie Burt i Verona postanawiają wyruszyć w szaloną podróż po Ameryce, żeby znaleźć swoje miejsce na ziemi i własny sposób na życie. (opis dystrybutora)

Prawdziwe męstwo
Western, USA, 110 min.
reżyseria: Ethan Coen, Joel Coen
obsada: Jeff Bridges, Matt Damon

Sea Rex 3D. Podróż do prehistorycznego świata
Dokumentalny, Francja/Wielka Brytania, 41 min.
reżyseria: Ronan Chapalain, Pascal Vuong
obsada: Guillaume Denaiffe, Norbert Ferrer

Wujek Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia
komedia, Francja/Hiszpania/Holandia/Niemcy/Wielka Brytania/Tajlandia, 113 min.
reżyser: Apichatpong Weerasethakul    
obsada: Natthakarn Aphaiwonk, Sakda Kaewbuadee, Thanapat Saisaymar

 
Tytułowy wujaszek Boonme (Thanapat Saisaymar), zmagający się z niewydolnością nerek, powraca na wiejskie łono, by swoje ostatnie dni przeżyć pod opieką troskliwej rodziny. Pewnego wieczora, podczas wspólnej kolacji, objawia mu się jego zmarła żona Huay oraz długo zaginiony syn Boonsong, który przybiera postać kosmatego stworzenia o lśniąco czerwonych oczach. Boonsong wyznaje, że zagubił się w lesie w poszukiwaniu rzadkiego gatunku małpy. Błądził tak długo, aż stał się jedną z nich. Weerasethakul stawia na medytację – jego film przybiera formę mocno swobodnej rozprawy o życiu i śmierci, w której senna atmosfera jest tożsama ulotnej treści. To film minimalistyczny, ostentacyjnie powolny, otoczony aurą nieprzejednanego mistycyzmu. (mat.pras.)


Premiery, 18 lutego


127 godzin
Dramat/przygodowy, USA/Wielka Brytania, 94 min.
reżyseria: Danny Boyle
obsada: James Franco, Clemence Poesy, Kate Mara

Najnowszy film Danny’ego Boyle’a, wyróżnionego Oscarem ”Slumdog. Milioner z ulicy”, ekranizacja książki Arona Ralstona. Dramatyczne przeżycia młodego alpinisty, który podczas samotnej wędrówki uwięziony zostaje w rozpadlinie skalnej w niedostępnych górach Utah i zmuszony zostaje do desperackiej walki o przetrwanie. W rolach głównych: James Franco (”Spider-Man”), Lizzy Caplan (”Jutro będzie futro”), Kate Mara (”Iron Man 2”), Kate Burton (”Max Payne”) i Treat Williams (”Hair”).  (opis dystrybutora) 

Jestem numerem cztery
S/F, USA, ? min.
reżyseria: D.J. Caruso
obsada: Alex Pettyfer, Teresa Palmer

John Smith to młody mieszkaniec jednego z wielu prowincjonalnych miasteczek w USA. W rzeczywistości jest uciekinierem z pogrążonej w wojnie planety Lorien, który na Ziemi szuka schronienia. Gdziekolwiek nie ucieknie, narażony jest na śmiertelne niebezpieczeństwo ze strony bezwzględnych prześladowców. Uwikłany w pozornie spokojną codzienność, teraz musi wybrać między walką o zwykłe życie na Ziemi, a realizacją swojego nadzwyczajnego przeznaczenia. Jest jednym z dziewięciu wybrańców. Według kolejności, jako numer cztery, teraz to on jest celem.  (opis dystrybutora)

– Kolejny rok
Dramat, Wielka Brytania, 129 min.
reżyseria: Mike Leigh
obsada: Lesley Manville, Oliver Maltman, David Bradley

,,Kolejny Rok”, to pełna uroku i ciepła, zabawna ale i wzruszająca opowieść o szczęśliwym małżeństwie Gerri i Tomiego, gronie ich przyjaciół i znajomych, w której, jak to w życiu, przyjaźń miesza się z samotnością, radość przeplata smutek, śmierć  jest nierozłączna z narodzinami a rozpacz idzie pod rękę z nadzieją.  (opis dystrybutora)

Miś Yogi
Animacja, Nowa Zelandia/USA, 80 min.
reżyseria: Eric Brevig
obsada: Anna Faris, Justin Timberlake, Dan Aykroyd

Wojna Restrepo
Dokumentalny, USA, 93 min.
reżyseria: Tim Hetherington, Sebastian Junger

Zbaw mnie ode złego
Thriller, USA, 107 min.
reżyseria: Wes Craven
obsada: Max Thieriot, Denzel Whitaker, Frank Grillo

W sennym miasteczku krąży opowieść o seryjnym mordercy, który poprzysiągł powrócić i zabić siedmioro dzieci, urodzonych w noc jego śmierci. Mroczna historia odradza się po 16 latach, a masakra zaczyna się na nowo. Czy psychopacie udało się przeżyć? Czy może jego dusza znalazła inne ciało, by wypełnić okrutną obietnicę? Tylko jedno z siedmiorga dzieci zna prawdę. Bug miał zginąć tamtej nocy, podczas której jego ojciec oszalał. Nieświadomy krwawej rzezi, jaką urządził jego tata, od dziecka męczony jest nocnymi koszmarami. Teraz, kiedy koszmar powrócił, Bug musi zmierzyć się ze złem, by ochronić swoich przyjaciół… (opis dystrybutora)


Premiery, 25 lutego


Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł
Dramat, Polska, 100 min.
reżyseria: Antoni Krauze
obsada: Marta Honzatko, Michał Kowalski

Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja. Warto zwrócić uwagę na wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki, a także wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko i znanego z „U Pana Boga za miedzą” Michała Kowalskiego. (opis dystrybutora)

– Dwa Rembrandty w ogrodzie
Dokumentalny, Niemcy/Polska, 79 min.
reżyseria: Jerzy Śladkowski

 
Do szpiku kości
Dramat, USA, 100 min.
reżyseria: Debra Granik
obsada: Dale Dickey, Jennifer Lawrence, John Hawkes

Głęboko w górach Ozark, w środkowej części USA, żyją ludzie, którzy przestrzegają jednej reguły: nie wychylać się. Wiodą surowy byt wypełniony lokalnymi zwyczajami, dialektem i muzyką. Na z pozoru monotonnym obrazie codzienności pojawia się jednak pierwsza rysa. Ojciec siedemnastoletniej Ree (Jennifer Lawrence), znany w okolicy producent metamfetaminy, zastawił dom, jako kaucję za zwolnienie warunkowe i zniknął. Matka załamuje się emocjonalnie, zostawiając sprawy własnemu biegowi. Ree przejmuje więc opiekę nad młodszym rodzeństwem. Na dodatek wszystkim grozi eksmisja. Dziewczyna nie ma wyjścia: musi pokonać mur obojętności i odnaleźć ojca. Łamiąc miejscową zmowę milczenia i ryzykując życie, nastolatka wyrusza na poszukiwania. Przedzierając się poprzez kłamstwa, uniki i rosnący lęk ze strony krewnych, zamierza dociec prawdy… (opis dystrybutora)

Piekielna zemsta 3D
Thriller, USA, ? min.
reżyseria: Patrick Lussier
obsada: Nicolas Cage, David Morse, Amber Heard

Wojna żeńsko-męska

Komedia, Polska, 105 min.
reżyseria: Łukasz Palkowski
obsada: Maja Bohosiewicz, Sonia Bohosiewicz, Tomasz Karolak

To film dla bezpruderyjnego widza, otwartego na nowe doznania… także damsko-męskie. Historia bezrobotnej dziennikarki, która walczy z nadwagą i brakami na koncie skuteczniej niż Bridget Jones i choć o mężczyznach wie znacznie więcej niż wszystkie Lejdis razem wzięte, znalezienie tego właściwego będzie wymagało od niej nie lada wysiłku. Szczególnie, że jej dorosła córka nie tylko bezlitośnie ocenia jej poczynania, ale sama liczy na radę matki w miłosnych perypetiach. W roli matki i córki Sonia Bohosiewicz i jej młodsza siostra Maja. Zbliża się decydująca bitwa w odwiecznej wojnie żeńsko-męskiej. Kto z tego starcia wyjdzie zwycięsko? Zobaczcie sami w kinach w lutym 2011! (opis dystrybutora)

Wszystko w porządku

Komedia, USA, 106 min.
reżyseria: Lisa Cholodenko
obsada: Annette Bening, Julianne Moore, Mark Ruffalo

“Wszystko w porządku” to film, który mierzy się z jednym z głównych wyzwań współczesności: rodziną. Jak w dzisiejszych czasach wypracować kwestie rodzinnych relacji? Co zrobić, kiedy tak często nasze pragnienia nie są tożsame z naszymi potrzebami? Wielu z nas chciałoby żyć w stabilnej i solidnej relacji, choć z drugiej strony nasze pragnienia popychają nas w różne strony, czasem bardzo odległe od konwencjonalnie pojmowanej rodziny. (opis dystrybutora)

(rozkład i tytuły premier mogą ulegać zmianie, stronę aktualizujemy na bieżąco)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
kamera6
Konkursy 6 .Festiwalu Kamera Akcja
w939_plakat
Balkan Fest II
DrHouse_plakat
Nocny dyżur z Dr Housem w Silver Screen
1 Komentarz

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*