malamaturaKwiecień nie jest najlepszym okresem dla wielbicieli nowości filmowych. Te które się pojawiają, to głownie produkcje rodzinne jak: Hop, Rio lub komediowe – Żona na niby, Bez smyczy, Agent XXL: Rodzinny interes. Na fanów czeka Krzyk 4 i ekranizacja Thora. Ciekawostką jest Wszystko, pierwszy polski film finansowany przez internautów. Na pewno warto pójść na Somewhere. Między miejscami Sofii Coppoli, Erratum Marka Lechkiego, Niepokonanych Petera Weira i  Małą maturę 1947 Janusza Majewskiego.


Premiery – 1 kwietnia


Hop
Animacja/komedia, USA, ? min.
reżyseria: Tim Hill
obsada: James Marsden, Kaley Cuoco, Elizabeth Perkins

Wielkanocny zajączek zostaje potrącony przez samochód. Nie jest w stanie wykonań zadania, które będzie musiał wypełnić sprawca wypadku.

Jestem Bogiem
Thriller, USA, 105 min.
reżyseria: Neil Burger
obsada: Bradley Cooper, Robert De Niro, Abbie Cornish

Wyobraź sobie narkotyk, który czyni Twój mózg niezwykle wydajnym i sprawia, że chłoniesz ogromną wiedzę. Narkotyk, który czyni cię nadzwyczaj skupionym, szybkim, sprawnym, a nawet atrakcyjnym. Narkotyk, dzięki któremu pokonujesz wszystkie ograniczenia. Niewyobrażalne staje się możliwe nawet dla Eddiego, który od życia nie spodziewa się niczego. Zażycie specyfiku pozwala mu osiągnąć sukces o jakim zawsze marzył. Ceną, jaką przychodzi mu zapłacić, są: bóle głowy, omdlenia, utraty świadomości, niekontrolowane wybuchy przemocy… (opis dystrybutora)

Trzy Minuty. 21:37
Obyczajowy, Polska, 90 min.
reżyseria: Maciej Ślesicki
obsada: Bogusław Linda, Agnieszka Grochowska, Krzysztof Stroiński

9 kwietnia 2005 roku o 21:37 w bezprecedensowym geście jedności miliony Polaków wyłączyły światła w swoich domach. Jednocześnie wyzwoliła się energia emocjonalna o niespotykanym potencjale. W tamtym momencie mógł  się wydarzyć każdy ziemski cud. Trzy minuty, stanowią punkt zwrotny w życiu bohaterów filmu. (opis dystrybutora)

Rytuał
Horror, USA, 114 min.
reżyseria: Mikael Hafstrom
obsada: Anthony Hopkins, Colin O’Donoghue

Opowieść o młodym mężczyźnie wcielonym do Szkoły Egzorcyzmu stworzonej przez Watykan.

Somewhere. Między miejscami
Dramat, USA, 97 min.
reżyseria: Sofia Coppola
obsada: Stephen Dorff, Elle Fanning, Chris Pontius

Najnowszy film laureatki Oskara Sofii Coppoli (Między słowami), który zdobył Złote Lwy na festiwalu w Wenecji. Opowiedziana z humorem i dużą dawką empatii historia Johnny’ego Marco, aktora mieszkającego w legendarnym hotelu Chateau Marmont w Hollywood. Gwiazdor rozbija się po mieście Ferrari i ma nieograniczony dostęp do używek i wszelkich cielesnych przyjemności. Gdy u drzwi staje jego 11-letnia córka – Cleo, Johnny stanie przed wyzwaniem diametralnej zmiany swojego życia. (opis dystrybutora)

Żona doskonała
Komedia, Francja, 103 min.
reżyseria: Francois Ozon
obsada: Gerard Depardieu, Catherine Deneuve, Jeremie Renier

Suzanne (Catherine Deneuve) jest żoną bogatego przemysłowca, który żelazną ręką kieruje fabryką parasolek. Swoją żonę sprowadził do roli uległej pani domu, która skrzętnie wypełnia codzienne obowiązki i służy mu jako luksusowa ozdoba.  Pewnego dnia pracownicy fabryki buntują się przeciwko szefowi i biorą go za zakładnika. Nagle rodzinne i biznesowe sprawy spadają na barki Suzanne, która ku zaskoczeniu wszystkich ujawnia nieznane dotąd oblicze swojej kobiecości – energiczne, przebojowe i zniewalające. Przy okazji na światło dzienne wychodzi wiele skrzętnie skrywanych rodzinnych tajemnic… (opis dystrybutora)

Żona na niby
Komedia, USA, 117 min.
reżyseria: Dennis Dugan
obsada: Nicole Kidman, Jennifer Aniston, Adam Sandler

Romansujących chirurg plastyczny prosi swoją asystentkę, aby ta udawała jego żonę.


Premiery – 8 kwietnia


Bez smyczy
Komedia, USA, 105 min.
reżyseria: Bobby Farrelly, Peter Farrelly
obsada: Owen Wilson, Jenna Fischer

Żony Ricka i Freda pozwalają im przez tydzień “zabawić się”. Uradowani mężczyźni zostali wypuszczeni “ze smyczy”. 

Erratum
Obyczajowy, Polska, 90 min.
reżyseria: Marek Lechki
obsada: Tomasz Kot, Ryszard Kotys, Tomasz Radawiec

Najlepszy debiut filmowy ostatniego roku, okrzyknięty przez krytyków największym odkryciem 35. Festiwalu w Gdyni. Zdobywca licznych nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych – wyróżniony między innymi na MFF Chicago, MFF Saloniki, MFF Pusan. Autorski film Marka Lechkiego, w którym Tomasz Kot stworzył kreację aktorską, jakiej nie widzieliśmy od czasów Skazanego na Bluesa.  (opis dystrybutora)

Miss Kicki
Dramat, Szwecja/Tajwan, 85 min.
reżyseria: Hakon Liu
obsada: Huang He River, Pernilla August, Ludwig Palmell

Miss Kicki po długich latach pobytu i pracy za granicą, w końcu wraca do rodzinnego domu w Szwecji. Opuszczając kraj zostawiła swojego małego synka, który teraz ma 16 lat i wychowuje go babcia. Matka nie potrafi złapać nici porozumienia z synem, dlatego zaprasza go na wakacje do Tajwanu. Ta wyprawa ma jednak ukryty cel. A mianowicie wizytę w Taipei, gdzie mieszka Pan Chang, biznesman, z którym Kicki przeżywa internetowy romans… Kiedy Victor odkrywa prawdziwy cel ich podróży Kicki będzie musiała udowodnić synowi i sobie, że potrafi być matką, za którą tak bardzo tęsknił. (opis dystrybutora)

Niedokończony film
Dokumentalny, Izrael/Niemcy, 88 min.
reżyseria: Yael Hersonski
obsada: Alexander Beyer, Rudiger Vogler

W maju 1942 roku do warszawskiego getta przybyła ekipa filmowa Urzędu Propagandy III Rzeszy. Operatorzy pracowali przez miesiąc, rejestrując sceny z życia ulicy, pokazując skrajną nędzę i świat dobrze odżywionych, wchodząc do zabiedzonych podwórek i wykwintnych restauracji, kreując świat kontrastów i pracując nad “uchwyceniem żydowskiego charakteru”. Zapis odnaleziono zaraz po wojnie, w archiwach filmowych nazistów. Przez lata uważano go za prawdziwy portret życia w warszawskim getcie (opis dystrybutora)
 
Niepokonani
Dramat, USA, 133 min.
reżyseria: Peter Weir
obsada: Colin Farrell, Ed Harris, Jim Sturgess

W 1940 do sowieckiego łagru trafia Janusz, polski żołnierz, skazany za szpiegostwo na podstawie sfabrykowanych dowodów. W świecie gułagu, gdzie każdy walczy o przetrwanie, a litość jest najgorszym z grzechów, Janusz nie poddaje się panującej wśród więźniów atmosferze rezygnacji. Nie godzi się na nieludzkie traktowanie i mordercze warunki panujące w obozie. Nie przestaje wierzyć w możliwość ucieczki i powrót do domu… (opis dystrybutora)

 
Rio 3D
Animacja, USA, ? min.
reżyseria: Carlos Saldanha
głosy: Anne Hathaway, Neil Patrick Harris, Rodrigo Santoro

Niezwykłe przygody udomowionej papugi, która porzuca wygodne życie w małym miasteczku na amerykańskiej prowincji i wyrusza do egzotycznego Rio de Janeiro. (opis dystrybutora)

Wszystko
Krótkometrażowy, Polska, 15 min.
reżyseria: Artur Wyrzykowski
obsada: Mateusz Banasiuk, Marta Żmuda Trzebiatowska

Pierwszy polski film finansowany przez internautów. On ma 17 lat i nie widzi świata poza nią. Ona go prawie nie dostrzega. W końcu on dostaje od losu szansę, ale czeka go długa droga, zanim Ona zobaczy w nim kogoś więcej, niż partnera na jedną noc. (opis dystrybutora)


Premiery – 15 kwietnia


80 dni
Komedia/dramat, Hiszpania, 105 min.
reżyseria: Jose Maria Goenaga, Jon Garano
obsada: Itziar Aizpuru, Mariasun Pagoaga

Przed wielu laty Axun i Maite łączyła nastoletnia przyjaźń.  Gdy los je rozdzielił, każda poszła inną drogą – Maite zrobiła karierę jako pianistka, Axun poznała swego przyszłego męża i przy jego boku wiodła spokojne życie na prowincji. Kobiety spotykają się przypadkiem w szpitalu. Ich drogi znowu zaczynają się krzyżować, wplątując bohaterki w coraz to bardziej skomplikowaną relację. Jak daleko zabrną dwie dojrzałe kobiety, które przeżywają na nowo drugą młodość?  (opis dystrybutora)

Dzikie z natury 3D
Dokumentalny, USA, ? min.
reżyseria: David Lickley
obsada: Birute Galdikas, Daphne Sheldrick

Trójwymiarowe kino z pod znaku IMAX. Opowieść o więzi między ludźmi i dzikimi zwierzętami.

Krzyk 4
Thriller, USA, ? min.
reżyser: Wes Craven
obsada: Courteney Cox Arquette, Neve Campbell, David Arquette

Sidney Prescott (Campbell) przyjeżdża do Woodsboro, które jest ostatnim punktem na trasie promocyjnej jej książki. Tu spotyka szeryfa Deweya Rileya (Arquette) oraz Gale (Cox), którzy są teraz małżeństwem. Niestety, pojawienie się Sidney sprowadza także zabójcę. Sidney, jej przyjaciele oraz całe miasteczko  znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.  (opis dystrybutora)

Mała matura 1947
Dramat, Polska, 108 min.
reżyseria: Janusz Majewski
obsada: Adam Wróblewski, Antoni Królikowski, Artur Żmijewski

Ludwik wraz z rodzicami przeprowadza się do Krakowa i rozpoczyna naukę w jednym z najlepszych gimnazjów w mieście. Jako „nowy” musi szybko zyskać uznanie kolegów. Jego idolem staje się starszy o dwa lata Marek – chłopak, o którym mówi się, że brał udział w walkach Powstania Warszawskiego 1944 roku. W Ludwiku rośnie burza sprzecznych emocji. Oprócz pierwszych, miłosnych zauroczeń i kontaktów seksualnych do głosu dochodzi również bunt przeciw niesprawiedliwej władzy oraz chęć naśladowania niepokornego idola ze starszego rocznika. (opis dystrybutora)

Moskwa, Belgia
Komedia/dramat, Belgia, 102 min.
reżyseria: Christophe Van Rompaey
obsada: Barbara Sarafian, Jurgen Delnaet

41-letnia Matty, zdradzona mężatka z trójką dzieci, w wyniku stłuczki samochodowej  poznaje kierowcę ciężarówki – 29-letniego Johnny’iego. Kłótnia kończy się zaproszeniem na drinka. Pomiędzy Matty i Johnnym zaczyna pojawiać się uczucie, co wywołuje zazdrość męża Matty.  W między czasie na jaw wychodzi kryminalna przeszłość Johniego. Matty jest zdruzgotana tą wiadomością i postanawia zapomnieć o Johnym. Jednak on nie daję za wygraną… (opis dystrybutora)

Nieściszalni
Komedia, Szwecja/Francja, 102 min.
reżyseria: Ola Simonsson, Johannes Stjarne Nilsson
obsada: Bengt Nilsson, Sanna Persson

Detektyw o wymownym imieniu Amadeusz Warnebring wywodzi się z rodziny z ogromnymi muzycznymi tradycjami. Pomimo swoich klasycznych korzeni, policjant namiętnie… nienawidzi muzyki. Kiedy grupa zwariowanych perkusistów postawi na baczność służby porządkowe miasta, wszystkie najskrytsze lęki i fobie Amadeusza nabiorą realnych kształtów. Muzykalni gangsterzy sieją chaos, napadając na banki, szpitale oraz place budowy, z których porywają nie tylko najróżniejsze maszyny, ale także ludzi, aby wygrywać na nich szalone rytmy. Kiedy Warnebring zrozumie, że tajemnicza blond piękność Sanna, w której skrycie się podkochuje, należy do szajki terrorystów-perkusistów, podejmie najtrudniejsze wyzwanie w swojej karierze. Wkroczy w przerażający świat muzyki, przed którym całe życie uciekał i podejmie walkę z nieobliczalnymi instrumentalistami ich własną bronią…  (opis dystrybutora)

Pod prąd
Thriller, Peru/Kolumbia/Francja/Niemcy, 100 min.
reżyseria: Javier Fuentes-Leon
obsada: Tatiana Astengo, Manolo Cardona, Cristian Mercado

W małej, peruwiańskiej wiosce rybackiej o silnych tradycjach Miguel i jego piękna żona, Mariela – oboje głęboko wierzący i aktywnie uczestniczący w życiu miasteczka, oczekują pierwszego potomka. Jedocześnie Miguel ma głęboko skrywaną tajemnicę – łączy go namiętny romans z Santiago, malarzem, który opuścił ukochane miasto dla pasji, a z czasem – dla Miguela. Santiago jest wykluczony ze społeczności przez swoją orientację seksualną, co tym bardziej skłania Miguela do ukrywania znajomości wbrew oczekiwaniom kochanka.. (opis dystrybutora)

Szczęśliwy poeta
Komedia/dramat, USA, 85 min.
reżyseria: Paul Gordon
obsada: Paul Gordon, Liz Fisher, Jonny Mars

Szczęśliwy poeta to organiczna, w większości wegetariańska komedia o Billu, poecie, który oddał całe swoje serce, duszę i ostanie grosze, żeby otworzyć stoisko ze zdrową żywnością, czym zaskoczył swoich przyjaciół, a swoją pasją i błyskotliwością podbił klientów. Podtrzymywany na duchu przez grupkę pomoc nych kolesi i dzięki dobrze zapowiadającemu się romansowi z jedną ze swoich klientek, Bill stara się zmienić coś w świecie… do momentu aż nieoczekiwane komplikacje wystawią jego nowe znajomości na próbę, a widmo świetlanej przyszłości hot-dogów zagrozi  jego marzeniom. (opis dystrybutora)


Premiery – 29 kwietnia


Agent XXL: Rodzinny interes
Komedia, USA, 105 min.
reżyseria: John Whitesell
obsada: Martin Lawrence, Brandon Jackson, Jessica Lucas

Martin Lawrence po raz trzeci wciela się w rolę agenta do zadań specjalnych, który musi przebrać się za energiczną starszą panią i incognito rozwiązać zagadkę morderstwa popełnionego w szkole dla dziewcząt. (opis dystrybutora)

I tak nie zależy nam na muzyce
Dokumentalny, Francja, 80 min.
reżyseria: Cedric Dupire, Gaspard Kuentz
obsada: Yoshihide Otomo, Hiromichi Sakamoto

Jeden z najoryginalniejszych muzycznych dokumentów ostatnich lat. Panorama niezależnej sceny japońskiej, od noise’u, przez industrial, laptopy, minimal, po avant-pop. Siła filmu pochodzi m.in. ze zderzeń fragmentów koncertów z ujęciami z życia codziennego. Skreczowanie na gramofonie współgra z obrazem wielkiego złomowiska, rozszerzone techniki instrumentalne na wiolonczeli – ze sklepem z zabawkami, cielesne i alikwotowe medytacje – z ruchem ulicznym. Rytm całości nadają dyskusje muzyków przy stole. Padają przy nim ważne słowa: o dźwięku jako nośniku i impulsie pamięci, o przekraczaniu norm i nonkonformizmie, o mikroskopowym powiększaniu znanych odgłosów.  (opis dystrybutora)

Między światami
Dramat, USA, 91 min.
reżyseria: John Cameron Mitchell
obsada: Nicole Kidman, Aaron Eckhart, Dianne Wiest

Nicole Kidman zachwyca w, okrzykniętej przez krytyków najlepszą w jej dorobku aktorskim, roli kobiety, która po dramatycznym przeżyciu próbuje odnaleźć się na krawędzi dwóch światów. Niezrozumiana przez twardo stąpającego po ziemi męża (Aaron Eckhart), znajduje pocieszenie w przyjaźni z tajemniczym młodzieńcem, który kiedyś przyczynił się do śmierci jej synka. Chłopak oczaruje ją niezwykłą wizją rzeczywistości, która pozwoli bohaterce pogodzić się z przewrotnym losem i odnaleźć upragnioną drogę do szczęścia. (opis dystrybutora)

Sezon na kaczki

Dramat, Meksyk, 85 min.
reżyseria: Fernando Eimbcke
obsada: Daniel Miranda, Diego Catano, Danny Perea

Niedziela, jedenasta rano. Flama i Moko to dwójka czternastoletnich przyjaciół. Mają wszystko, czego potrzeba, żeby przetrwać kolejną, nudną niedzielę: chatę dla siebie, gry wideo, magazyny porno, coca-colę i pizzę. Niestety, dostawca prądu, sąsiadka Rita, Ulises-dostarczyciel pizzy, gra komputerowa „Madrid-Machester”, ciasto czekoladowe i straszny obrazek kaczki rujnują dobrze zapowiadający się dzień.  (opis dystrybutora)

Thor

Przygodowy/fantasy, USA, ? min.
reżyseria: Kenneth Branagh
obsada: Natalie Portman, Chris Hemsworth

Kolejna ekranizacja komiksu ze stajni Marvela. Thor zostaje wygnany zostaje z Asgardu. Teraz musi bronić ludzkość przed swoim złym bratem, Lokim.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
hercules
Premiery kinowe – lipiec 2014
Blindsided1
World Shorts: Islandia vol. 2
Charlie-latoRGB-01
Seanse Pory Letniej w Kinie Charlie!

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*