wolyn

Wołyń Wojciecha Smarzowskiego, Osobliwy dom Pani Peregrine Tima Burtona, Ja, Daniel Blake Kena Loacha, a także kolejna ekranizacja Marvela – Doktor Strange. Tak wygląda październik w polskich kinach.

Plus ekranizacje książek: thriller Dziewczyna z pociągu, tajemnicze Inferno Dana Browna i sensacyjny Jack Reacher: Nigdy nie wracaj z Tomem Cruisem, a także dokument Putin, Fair Play – o dopingu w Czechosłowacji, Księgowy z Benem Affleckiem oraz horrory Ouija: Narodziny zła i nowa wersja Rings. Dla młodszych odbiorców czekają: Bociany, Kod M oraz Pim i Pom.


PREMIERY – 7 PAŹDZIERNIKA


– Belgica
Dramat, Belgia, 127 min.
reżyseria: Felix Van Groeningen
obsada: Stef Aerts, Tom Vermeir, Helene Devos

Frank jest wybuchowym i przykuwającym uwagę kobieciarzem, który mimo że ma żonę i małego synka, nie stroni od rozrywek. Jednooki Jo z kolei jest młodszy, ale zdaje się bardziej dorosły. Jo jest właścicielem niewielkiego lokalu o nazwie „Belgica”. Bracia postanawiają uczynić z knajpy kultowe miejsce z dobrą muzyką. Belgica odnosi sukces, ale nie przekłada się on na wszystkie sfery ich życia. Precyzyjnie skonstruowana, opowiadana w szybkim tempie historia pokazuje, że każda droga do sukcesu wymaga wyrzeczeń. (opis dystrybutora)

– Dziewczyna z pociągu
Thriller, USA, 100 min.
reżyseria: Tate Taylor
obsada: Emily Blunt, Rebecca Ferguson, Laura Prepon, Luke Evans, Justin Theroux, Edgar Ramirez, Lisa Kudrow

Załamana rozwodem Rachel spędza dnie na fantazjach o pięknej parze mieszkającej w domu, który codziennie mija jadąc pociągiem. Pewnego ranka zobaczy tam coś, co wkrótce wywróci jej życie do góry nogami. Rachel będzie zmuszona zmierzyć się z makabryczną tajemnicą, której rozwiązanie może okazać się ponad jej siły. (opis dystrybutora)

Osobliwy dom Pani Peregrine
Fantasy/Przygodowy, USA, ? min.
reżyseria: Tim Burton
obsada: Eva Green, Asa Butterfield, Allison Janney, Terence Stamp, Rupert Everett, Judi Dench, Samuel L. Jackson

Podążając za wskazówkami, które zostawił mu ukochany dziadek, Jake odkrywa, że istnieje niezwykły świat poza czasem i przestrzenią, a w nim wspaniałe miejsce, zwane „Osobliwym domem pani Peregrine”. Jake poznaje niesamowite moce mieszkańców domu i dowiaduje się, że mają oni potężnych wrogów. Wkrótce przekona się, że jeśli chce ocalić swych nowych przyjaciół, musi nauczyć się korzystać z ”osobliwości”, którą sam został obdarzony. (opis dystrybutora)

Wołyń
Wojenny, Polska, 149 min.
reżyseria: Wojciech Smarzowski
obsada: Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak, Iza Kuna, Michalina Łabacz

Akcja filmu “Wołyń” rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 14 PAŹDZIERNIKA


– Absolutnie fantastyczne: Film
Komedia, Wielka Brytania, 90 min.
reżyseria: Mandie Fletcher
obsada: Jennifer Saunders, Joanna Lumley

Kinowa wersja legendarnego brytyjskiego serialu komediowego. Edina Monsoon i Patsy Stone nadal trzęsą londyńskim światem mody, gwiazd i celebrytów, dzieląc swój czas między zakupy i balowanie w najmodniejszych klubach. Gdy media obarczają je winą za skandaliczny incydent w trakcie jednej z imprez, Edina i Patsy padają ofiarami ataku ze strony brukowych dziennikarzy i paparazzi. Bez grosza przy duszy uciekają na francuską Riwierę, gdzie wspólnie układają plan, który może im zapewnić powodzenie i bogactwo przez resztę życia. (opis dystrybutora)

– Bociany
Animacja/Komedia, USA, 89 min.
reżyseria: Nicholas Stoller
głosy: Joanna Brodzik, Adam Ferency, Dominika Kluźniak, Paweł Wilczak, Cezary Żak

Bociany przynoszą dzieci… A przynajmniej tak było kiedyś. Teraz bowiem zajmują się dostarczaniem przesyłek dla światowego giganta sprzedaży internetowej Cornerstore.com. Junior to najlepszy kurier w firmie, który na dodatek spodziewa się awansu. Przypadkowo jednak uruchamia Maszynę Produkującą Dzieci. W efekcie na świat zupełnie bezprawnie przychodzi śliczna dziewczynka. Junior nie ma wyjścia — musi podrzucić komuś ten kłopotliwy prezent, zanim szef się zorientuje. Wraz z Tulip, jedyną dziewczyną na Bocianiej Górze, wyrusza na pierwszą w życiu misję „narodziny”. Szalona podróż może sprawić, że powiększy się niejedna rodzina, a bociany odzyskają właściwą rolę w świecie. (opis dystrybutora)

Inferno
Thriller, Japonia/Turcja/USA/Węgry, ? min.
reżyseria: Ron Howard
obsada: Tom Hanks, Felicity Jones

Światowej sławy profesor w dziedzinie symboliki Robert Langdon śladami poematu Dantego usiłuje rozwikłać zagadkę symbolu, który znajduje w marynarce, kiedy budzi się – pogrążony w amnezji – w jednym z włoskich szpitali. Będzie to najtrudniejsze zadanie w karierze Langdona, na którego zewsząd czeka niebezpieczeństwo. (opis dystrybutora)

Kod M
Familijny, Holandia, 98 min.
reżyseria: Dennis Bots
obsada: Nina Wyss, Senna Borsato

Uparta i ambitna Isabel rozpoczyna poszukiwania legendarnego miecza słynnego D’Artagnan. Jedyną wskazówką jest tajny kod, który doprowadzi do skarbu. Rozszyfrowanie go nie jest jednak proste. Dziewczynie pomaga jej kuzyn oraz przyjaciel. Razem postanawiają wyruszyć na poszukiwania. Okazuje się jednak, że nie są jedynymi śmiałkami, którzy chcą zdobyć cenny miecz.  Wyprawa dostarczy nie tylko przygód, ale również pozwoli się przekonać ile warci są prawdziwi przyjaciele. (opis dystrybutora)

Putin
Dokumentalny, Rosja, 93 min.
reżyseria: Kirill Nenashev

Ambitny debiut dokumentalny Kiryła Nenaszewa stawia pytania niezwykle ważne nie tylko dla Rosjan. Kim właściwie jest dziś Władimir Putin dla rosyjskich obywateli? Dlaczego Rosjanie zdają się nie chcieć zmian? I czy era Putina będzie trwać wiecznie? Film opowiada o spacyfikowaniu przez rosyjskie władze ruchu protestacyjnego, który powstał w ramach sprzeciwu wobec sfałszowania wyborów do Dumy w grudniu 2011 roku. Zdjęcia rozpoczęły się właśnie w wyborczym grudniu, zaś zakończyły 6 maja 2012 roku, w dniu rozbicia przez OMON demonstracji opozycji na Placu Błotnym. Dokument koncentruje się na losach młodego aktywisty Wsiewołoda Czernozuba. Chłopak planował pierwotnie protestować aż do skutku, czyli do rozpisania nowych wyborów. Jednak w 2013 roku, z obawy przez represjami, które nagminnie dotykały innych opozycjonistów, opuścił Rosję. Obecnie mieszka na Litwie. (opis dystrybutora)

Zaćma
Historyczny, Polska, 109 min.
reżyseria: Ryszard Bugajski
obsada: Maria Mamona, Małgorzata Zajączkowska, Janusz Gajos, Marek Kalita

Druga połowa lat. 50. Julia Brystygierowa, zwana „Krwawą Luną”, to eks-funkcjonariuszka Ministerstwa Bezpieczeństwa. Tam, jako szefowa owianego złą sławą Departamentu V, osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. Słynęła z donosów do NKWD, nie oszczędzając swoich partyjnych towarzyszy. Teraz, szukając porady duchowej, ubiega się o prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego. Zanim jednak dojdzie do spotkania z głową Kościoła, Brystygierowa będzie musiała przekonać do swoich racji oślepionego księdza i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę. (opis dystrybutora)

Zagubieni
Dramat/Komedia, Czechy, 120 min.
reżyseria: Petr Zelenka
obsada: Martin Myšička, Jitka Schneiderová

Pavel jest dziennikarzem przechodzącym kryzys wieku średniego. Szukając tematu do artykułu trafia na nietypową konferencję prasową, na której mają zostać ujawnione sekrety niechlubnej konferencji monachijskiej. W 1938 roku doszło do spotkania Édouarda Daladiera, Nevilla Chamberlaina, Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego, na którym zadecydowano o losach Czechosłowacji – bez udziału Czechów. Przywódcy nie mieli jednak świadomości, że świadkiem ich potajemnych ustaleń była należąca do premiera Francji… papuga. Choć trudno w to uwierzyć, papuga nadal żyje i ma się dobrze. Do tego nie tylko doskonale zapamiętała kompromitujące rozmowy właściciela, ale również potrafi je powtórzyć. Pavel, pod wpływem impulsu – przeczuwając, że może to być medialna sensacja na skalę światową – wykrada papugę Daladiera, by wkrótce znaleźć się w sercu wielkiego politycznego skandalu. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 21 PAŹDZIERNIKA


– Asy bez kasy
Akcja/Komedia, USA, 94 min.
reżyseria:Jared Hess
obsada: Kristen Wiig, Jason Sudeikis, Owen Wilson, Zach Galifianakis

Dave, mimo społecznego niedopasowania, stara się rzetelnie wykonywać pracę konwojenta. Dzień w dzień transportuje cudze miliony, marząc o własnej fortunie i o zdobyciu serca koleżanki z pracy. Fantazje przeradzają się w rzeczywistość, gdy Steve wraz ze wspólnikami decyduje się ukraść pieniądze zdeponowane w skarbcu firmy przewozowej. Potencjał kryminalny nowo zawiązanej szajki jest bardzo niski, ale akcja kończy się niespodziewanym sukcesem. Świeżo upieczonych przestępców od pełni szczęścia dzielą jednak tysiące policjantów i agentów federalnych. Najtrudniejsze więc jeszcze przed nimi. Żyjąc w ukryciu, ciężko bowiem wydawać miliony i pozostać niezauważonym. (opis dystrybutora)

Burn Burn Burn
Komedia, Wielka Brytania, 106 min.
reżyseria: Chanya Button
obsada: Laura Carmichael, Chloe Pirrie, Julian Rhind-Tutt

Cześć! Mam na imię Dan i umieram… Tak zaczyna się jedna z najlepszych i najzabawniejszych filmowych przygód, jakie powstały w 2015 roku. Film opowiada losy przyjaźni trójki młodych przyjaciół. Tym, co ich połączy najbardziej będzie podróż jaką odbędą po Wielkiej Brytanii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Dan, jedyny mężczyzna z tej trójki będzie podróżował w plastikowym pudełeczku, ukrytym w dedykowanej mu skrytce auta. Dan nie żyje, a jego najlepsze przyjaciółki robią, to o co je poprosił – zabierają go w jego ostatnią podróż. Dan ciągle jest z nimi, nie tylko w postaci prochów. Przede wszystkim w postaci filmów, jakie nagrał dla nich przed śmiercią. Ta podróż to nie tylko kolejne miasta i miasteczka. To wejście w świat onirycznej rzeczywistości przedziwnych, pogubionych i często “odklejonych” od rzeczywistości postaci. To także rodzaj nie tyle “rozgrywki” pomiędzy trójką przyjaciół, co konfrontacja z tym, przed czym zawsze uciekali. Jaki jest finał tej podróży? Co Dan ma do powiedzenia przyjaciółkom? Czy umarłym można więcej i więcej im się wybacza? Czy przyjaciółki wrócą razem i czy dotrwają do końca wyznaczonej trasy? Słodko-gorzki, sensualny i bardzo wrażliwy obraz przyjaźni i oswajaniu odchodzenia pozbawiony jakiegokolwiek patosu i silenia się na odnajdywanie uniwersalnych prawd. (opis dystrybutora)

Historia Marii
Biograficzny/Dramat, Francja, 95 min.
reżyseria: Jean-Pierre Améris
obsada: Isabelle Carré, Ariana Rivoire

Niewidoma i niesłusząca od urodzenia 14-letnia Marie Heurtin nie potrafi komunikować się ze światem. Zachowuje się jak dzikie zwierzę, które boi się nieznanej otaczającej rzeczywistości, bo nie jest w stanie jej zobaczyć, ani usłyszeć. Lekarze uznali, że jest upośledzona, ale ojciec Marie nie zgadza się z ich diagnozą. Za wszelką cenę stara się nawiązać kontakt z córką i wbrew opinii specjalistów nie chce oddać jej do azylu. Zrozpaczony i bezradny umieszcza ją w Larnay Institute – edukacyjnej placówce, gdzie zakonnice opiekują się niesłyszącymi dziewczynkami. Pomimo sprzeciwu Siostry Przełożonej, Marie trafia pod skrzydła młodej Siostry Małgorzaty, która dostrzega w niej niezwykły potencjał możliwości. Za wszelką cenę stara się przywrócić ją światu i wydobyć z ciemnej i głuchej otchłani, w jakiej przebywa od urodzenia. (opis dystrybutora)

Jack Reacher: Nigdy nie wracaj
Akcja, USA, ? min.
reżyseria: Edward Zwick
obsada: Tom Cruise, Cobie Smulders

Jack Reacher powraca w gorąco oczekiwanym filmie „Jack Reacher: Nigdy nie wracaj”. Wraz z nim powróci jego szczególna, niezachwiana wizja sprawiedliwości. Gdy major Susan Turner, kierująca jednostką dochodzeniową, w której przed laty pracował Reacher, zostaje aresztowana za zdradę, Jack nie cofnie się przed niczym, by udowodnić jej niewinność, a przy okazji odkryć potężny spisek rządowy z udziałem armii. (opis dystrybutora)

Ja, Daniel Blake
Dramat, Francja/Wielka Brytania, 100 min.
reżyseria: Ken Loach
obsada: Dave Johns, Hayley Squires

Niesamowicie wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o rentę, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń. (opis dystrybutora)

Paryż 05:59
Dramat/Erotyczny, Francja, 97 min.
reżyseria: Olivier Ducastel
obsada: Geoffrey Couët, François Nambot

Dwóch nieznajomych trafia na siebie podczas orgii w jednym z paryskich seks-klubów. Wśród wielu innych osób to właśnie ze sobą jest im najlepiej. Wychodzą razem i dopiero wtedy poznają swoje imiona. Spacer pustymi ulicami śpiącego Paryża jest dla Theo i Hugo początkiem czegoś nowego. (opis dystrybutora)

Prosta historia o morderstwie
Kryminał, Polska. ? min.
reżyseria: Arkadiusz Jakubik
obsada: Andrzej Chyra, Kinga Preis, Filip Pławiak

Trzymająca w napięciu, pełna zaskakujących zwrotów akcji historia policyjnej rodziny, której losami wstrząsa tajemnicza zbrodnia. Jacek, młody policjant, za wszelką cenę próbuje chronić matkę i braci przed porywczym i despotycznym ojcem – również funkcjonariuszem – zamieszanym w nielegalne interesy. Gdy ten zostaje zamordowany, syn staje się głównym podejrzanym. Żeby udowodnić swoją niewinność, Jacek musi rozpracować skomplikowaną sieć intryg, w którą był uwikłany jego ojciec. (opis dystrybutora)

Szkoła uwodzenia Czesława M.
Komedia, Polska, ? min.
reżyseria: Aleksander Dembski
obsada: Czesław Mozil, Sławomir Pacek, Jakub Kamieński, Agata Pruchniewska, Anna Smołowik, Lucyna Malec

Czesław M., gwiazda polskiego rynku muzycznego, niespodziewanie porzuca życie warszawskiego celebryty. Przypadkiem trafia do Świnoujścia. Poznaje Adama i Zygmunta, byłych stoczniowców, którzy próbują rozkręcić własny biznes. Wspólnie wymyślają plan pozornie doskonały: postanawiają otworzyć pierwszą na Wybrzeżu szkołę uwodzenia dla mężczyzn. Czy dzięki niej w końcu osiągną wymarzony sukces? (opis dystrybutora)

Śmierć w Sarajewie
Dramat, Francja/Bośnia i Hercegowina, 85 min.
reżyseria:  Danis Tanović
obsada: Snezana Markovic, Izudin Bajrović

Jest rok 2014, w setną rocznicę zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie szykowane są telewizyjne programy, luksusowy hotel czeka na unijnych oficjeli. W jednym z pokoi obserwowany przez kamery monitoringu, grający sam siebie Jacques Weber ćwiczy – podobnie jak w sztuce „Hotel Europa” Bernarda-Henriego Lévy’ego, która była dla Tanovicia inspiracją – swój monodram o przeszłości i teraźniejszości. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 26/28 PAŹDZIERNIKA


– Doktor Strange
Fantasy/Przygodowy, USA, 130 min.
reżyseria: Scott Derrickson
obsada: Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor

Film opowiadający historię światowej sławy neurochirurga, dr Stephena Strange’a, którego życie odmienił tragiczny wypadek samochodowy, odbierając mu sprawność w rękach. Kiedy tradycyjna medycyna zawiodła, w poszukiwaniu uzdrowienia i nadziei, Strange trafia do tajemniczej samotni zwanej Kamar-Taj. Tam szybko orientuje się, że nie jest to jedynie ośrodek kuracyjny, ale przede wszystkim miejsce walki z niewidzialnymi, mrocznymi siłami dążącymi do zniszczenia naszej rzeczywistości. Wkrótce – uzbrojony w nowo nabytą magiczną moc – zmuszony będzie wybierać pomiędzy powrotem do dawnego życia w bogactwie i sławie, a próbą obrony świata jako najpotężniejszy czarodziej w historii. (opis dystrybutora)

– Fair Play
Dramat, Czechy, 100 min.
reżyseria: Andrea Sedlácková
obsada: Judit Bárdos, Anna Geislerová

Lata 80. Młoda i utalentowana sprinterka Anna dołącza do narodowej reprezentacji i rozpoczyna intensywne szkolenie celem zakwalifikowania się do igrzysk olimpijskich w Los Angeles. W ramach przygotowań dziewczyna zostaje objęta tajnym „programem medycznym” i wbrew swojej wiedzy nafaszerowana sterydami anabolicznymi. Wydajność biegaczki znacznie się poprawia, ale po tym, jak dostaje zapaści podczas treningu, dowiaduje się prawdy. W efekcie Anna postanawia kontynuować szkolenie bez środków dopingujących. Jej matka, była zawodowa tenisistka, obawia się jednak, że w ten sposób córka nie będzie w stanie zrównać się poziomem z innymi sportowcami i nie zakwalifikuje się na olimpiadę, która może stanowić jedyną szansę ucieczki na Zachód. Bohaterka staje między młotem a kowadłem. (opis dystrybutora)

– Hannah. Nieznana historia buddyzmu
Dokumentalny, Wlk. Brytania/Hiszpania/Nepal/Indie/Węgry/Hong Kong/Niemcy/Dania, 90 min.
reżyseria: Marta György Kessle

Film stanowi nieopowiedzianą do tej pory, opartą na faktach historię życia młodej Dunki, poszukującej w latach 60. nowych poziomów percepcji, która wraz ze swoim mężem, Ole Nydahlem, stała się ostoją autentycznego buddyzmu. W 1968 r. Ole i Hannah zostali pierwszymi zachodnimi uczniami Jego Świątobliwości XVI Karmapy w Nepalu. Po okresie pobierania nauk, oboje zostali wysłani do Europy w celu przekazania nauk buddyzmu tybetańskiego ludziom zachodu. Przez ponad trzy dekady podróżowali po całym świecie przekazując nauki ludziom z rozmaitych środowisk. (opis dystrybutora)

– Księgowy
Dramat, USA, 128 min.
reżyseria: Gavin O’Connor
obsada: Ben Affleck, Anna Kendrick

Affleck wciela się w postać Christiana Wolffa, geniusza matematycznego, którego więcej łączy z liczbami niż z ludźmi. Pod osłoną małomiasteczkowego biura rachunkowego pracuje dla najbardziej niebezpiecznych organizacji przestępczych na świecie w charakterze niezależnego księgowego. Kiedy Wydział ds. ścigania przestępstw Departamentu Skarbu, prowadzony przez Raya Kinga, zaczyna się nim coraz bardziej interesować, Christian podejmuje współpracę z legalnym klientem — nowoczesną firmą specjalizującą się w dziedzinie robotyki. Jej księgowa wykryła niezgodność opiewającą na miliony dolarów. Jednak, kiedy Christianowi udaje się uzyskać prawdziwy obraz sytuacji finansowej firmy i zbliżyć się do odkrycia prawdy, liczba ofiar zaczyna niebezpiecznie wzrastać. (opis dystrybutora)

– Ouija: Narodziny zła
Horror, USA, ? min.
reżyseria: Mike Flanagan
obsada: Henry Thomas, Elizabeth Reaser, Doug Jones

ra w Ouija jeszcze się nie skończyła i przyniesie kolejne śmiertelne żniwo. Znów znajdziemy się w przerażających, pełnych tajemnic zaświatach, gdzie nikomu nie można ufać. (opis dystrybutora)

– Pim i Pom
Animacja/Przygodowy, Holandia, 70 min.
reżyseria: Gioia Smid
głosy: –

Przyjaźń między impulsywnym, żądnym przygód Pimem i ostrożnym Pomem zostaje wystawiona na próbę, gdy muszą znaleźć drogę do domu. (opis dystrybutora)

– Rings
Horror, USA, ? min.
reżyseria: Francisco Javier Gutiérrez Díaz
obsada: Johnny Galecki, Aimee Teegarden, Alex Roe

Nowy rozdział znakomitej i przerażającej serii horrorów. Młoda kobieta, martwiąc się o swego chłopaka, zafascynowanego informacjami o tajemniczym wideo, po obejrzeniu którego giną ludzie, decyduje się obejrzeć film za niego. Wkrótce odkrywa przerażającą prawdę: informacje są prawdziwe, a wideo zawiera tzw. film w filmie, o istnieniu którego nikt dotąd nie wiedział… (opis dystrybutora)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
11. edycja Kultury Dostępnej
przelotni
Premiery kinowe – maj 2013
urania
II Festiwal Kina Przedwojennego Urania

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*