tuwimmovie29 października o godz. 18 w Świetlicy Krytyki Politycznej rozpocznie się premierowy pokaz filmu Tuwim Movie, a po nim dyskusja z udziałem zaproszonych gości.

Dzień dobry, mówi Tuwim. A właściwie nie tylko mówi, ale też pokazuje swój świat. Czasem pełen liryki, ale częściej pasji i sprzeciwu wobec wszechobecnej biedy, nadużyć możnych czy bogoojczyźnianej propagandy. Świat miejscami bardzo podobny do naszego. Tuwim Movie to film, w którym wiek po debiucie poety zagrali znani i nieznani mieszkańcy Łodzi. I nie tylko. Intelektualiści, robotnicy, młodzież, seniorki, ważne persony obok imigrantów i …wykluczonych – wszyscy, którzy dali się zaprosić do czytania Tuwima.

Talent Tuwima rodził się wśród szarych łódzkich murów, w ogniu walk Rewolucji 1905 roku, w zaułkach pełnych wyzysku i nędzy. Ten świat zderzyli ze współczesnym obliczem Łodzi twórcy filmu Tuwim Movie. Stef Brajter, reżyser i operator, zadbał o niespodzianki dla spostrzegawczych miłośników Łodzi, a Suavas Lewy, łódzki działacz dźwiękowy, kompozytor i różnoinstrumentalista, wyłuskał z wierszy ich dźwiękową naturę, przekładając je i opracowując na chór oraz opatrzył film nutami i audio-sferą, która być może otaczała młodego poetę.

Po filmie porozmawiamy o tym czy wiersze Tuwima zachowały do dziś aktualność, czy może — pisane pod wpływem bieżących wydarzeń i obserwacji — są już tylko pomnikiem pewnej epoki. Czy z twórczości Tuwima jesteśmy w stanie odnaleźć komentarz do bieżących wydarzeń politycznych i sytuacji społecznej?

Udział wezmą: prof. Zdzisława Janowska, dr hab. prof. UŁ Tomasz Cieślak i dr Przemysław Owczarek.
Prowadzenie: Joanna Filipczak-Zaród.

Tuwim Movie (25 min)
koncepcja, reżyseria, zdjęcia: Stefan Brajter
muzyka i efekty dźwiękowe: Suavas Lewy

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
pirania3dd
Premiery kinowe – czerwiec 2012
strangesounds
Strange Sounds w Starym Kinie Cinema Residence
fabrykasztuki
Filmobranie 2010 – program pokazów

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*