plasterkultury

8. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja 2017, 22 Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia 2017, Letni Festiwal Filmowy Polówka 2017, XVII Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego 2017, Premiera filmu „Powidoki” w EC-1 oraz 7. Transatlantyk Festival 2017 – to kandydaci do wydarzenia filmowego 2017 roku.

Poza poniższymi kandydaturami w trakcie obrad dyskutowaliśmy nad m.in. Festiwalem Filmów Antydepresyjnych Relanium 2017, V Ogólnopolskim Festiwalem Polskiej Animacji O!PLA, 4. Montaż Film Festiwalem, Filmteractive Festivalem 2017, 27. Festiwalem Mediów Człowiek w Zagrożeniu oraz Ultravioletem – serialem AXN kręcony w Łodzi.

Warto przypomnieć poprzednich laureatów: za rok 2013 – O!PLA, za 2014,  2015 i 2016 – Polówka.

8. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja 2017

Plaster.1 

Zeszłoroczny, 8. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbył się w Łodzi od 19 do 22 października. W programie znalazło się ponad 50 filmów z najlepszych światowych festiwali, panele dyskusyjne, warsztaty branżowe i spotkania z twórcami, w tym stałe sekcje programu filmowego: Krytyczne premiery, czyli gorące tytuły z najważniejszych festiwali na świecie – z Cannes, Wenecji czy Berlina, a także Głos krytyków będący staranną selekcją filmów głośno dyskutowanych w środowisku. W programowaniu tych sekcji zasadniczą rolę odgrywał głos liderów opinii, czyli krytyków filmowych i dziennikarzy.

Tradycyjnie podczas Festiwalu odbyły się rywalizacja w trzech kategoriach konkursowych: Konkurs Etiud i Animacji, Konkurs „Krytyk mówi” oraz Konkurs „Krytyk pisze”. Centrum festiwalowe mieściło się w Łódzkim Domu Kultury (ul. Traugutta 18). Projekcje festiwalowe odbywały się odbywać również w Kinie Szkoły Filmowej (Targowa 61/63).  Więcej o zeszłorocznej edycji możecie znaleźć tutaj.

22 Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia 2017

Plaster.2

Zeszłoroczna edycja Festiwalu Cinergia odbywała się w dniach 23 listopada – 2 grudnia w Kinei Charlie i Helios Sukcesja. W programie znalazły się pokazy filmowe, warsztaty, debaty, spotkania z twórcami i występy muzyczne. Obok polskich i europejskich debiutów zaprezentowano najnowsze filmy uznanych już twórców, a także przedpremierowe pokazy przyszłorocznych filmowych hitów. Dopełnieniem seansów były spotkania z twórcami, m.in. z Kazimierzem Kutzem i Januszem Gajosem, czy debata wokół twórczości (nie tylko literackiej) Janusza Głowackiego.

Organizatorzy zatroszczyli się też o szereg wydarzeń towarzyszących, w tym niezwykły koncert poświęcony twórczości Krzysztofa Komedy, nominowany do Plastrów w kategorii wydarzenie muzyczne roku. Więcej informacji o Cinergii możecie znaleźć tutaj i tu

Letni Festiwal Filmowy Polówka 2017

Plaster.3

Za nami dziesiąta edycja LFF Polówka. W zeszłym roku odbywało się aż osiem projekcji w tygodniu. W poniedziałki w EC1 – Łódź Miasto Kultury w sekcji: „Nie(możliwe) przyszłości”, zaprogramowano przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej. We wtorek w parku na Zdrowiu klasyczny zestaw „The best of”. Tego samego dnia cykl „I cóż, że ze Szwecji”, na dziedzińcu biurowca Nowa Fabryczna. Środa jak zawsze należała do parku Julianowskiego i hasła “Zwariować ze szczęścia”.
   

polowka2017

Czwartki to dach Centrum Handlowo-Rozrywkowego Sukcesja i „Łódzka Rivera” i 10 śródziemnomorskich filmów. W piątki w EC-1 rządziły dziewczyny i „Transatlantyk Girl Power”. W soboty spotkania w Centralnym Muzeum Włókiennictwa i filmy o modzie. W niedzielę, pod patronatem Polówki spotkania w Parku Podolskim na osiedlu Zarzew.  Więcej o Polówce możecie znaleźć tutaj.

XVII Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego 2017

Plaster.4

Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego jest nie tylko największym pokazem filmów przyrodniczych w Polsce, ale przede wszystkim wielkim świętem ekologów, filmowców przyrodników, fotografów i malarzy, którym nie są obce problemy dzisiejszego świata i otaczającej nas przyrody. Festiwal odbywa się co 2 lata w Łodzi, począwszy od roku 1980, a od roku 2001 jest realizowany w formule międzynarodowej. Główny organizator imprezy – Wytwórnia Filmów Oświatowych od ponad sześćdziesięciu lat specjalizuje się w produkcji filmów przyrodniczych i edukacyjnych, realizowanych we współpracy z wybitnymi twórcami filmowymi.

Zeszłoroczna edycja festiwalu odbywała się w dniach 7-11 czerwca 2017 roku. Było to pięciodniowe święto ekologii: pokazy, konkursy, wystawy, spotkania, wycieczki, warsztaty. Tegoroczna odsłona festiwalu przebiegała pod hasłem: Lasy w kulturowym krajobrazie Europy.. Więcej infromacji o festiwalu można znaleźć tutaj i tu.

Premiera filmu „Powidoki” w EC-1

Plaster.5

12 stycznia w przestrzeni Hali Maszyn w „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi odbyła się uroczysta premiera ostatniego filmu Andrzeja Wajdy z udziałem aktorów, realizatorów i innych zaproszonych gości. Bohaterem filmu „Powidoki” jest Władysław Strzemiński, artysta , który nie poddał się socrealizmowi i doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów artystycznych. To film o tym jak socjalistyczna władza zniszczyła charyzmatycznego, niepokornego człowieka.

Więcej informacji o premierze można znaleźć tutaj.

7. Transatlantyk Festival 2017

Plaster.6

Blisko 200 filmów na kilkuset pokazach, znakomici goście ze świata kina i muzyki, Master Class Edwarda Nortona, Micheala Seresina i Lucrecii Martel oraz niezwykłe seanse w wyjątkowych warunkach, czyli Kino Kulinarne i Kino Łóżkowe. Tak wyglądała siódma edycja, a druga organizowana w Łodzi, Festiwalu Transatlantyk.

trans17Więcej o festiwalu można znaleźć tutaj, tutaj i tu.Sposoby głosowania:

Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie „Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować możecie do 26 lutego, do godz. 23:59.


Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury


WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
07_Future_Shorts_-_Czerwiec
Future Shorts – edycja czerwcowa
Plakat_16.TKH
16. Tydzień Kina Hiszpańskiego – informacje
offka
IX OFFK-a w BOK Rondo

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*