Poznajmy Rosję i Rosjan. Razem. W kinie BODO. Zapraszamy na przegląd kina międzykulturowego OPOWIEDZ MI O SOBIE. W jego pierwszej edycji mieszkańcy Łodzi i okolic opowiadali o tym, jak w ich religii, kulturze pojmowana jest kobieta.

Dziś czas na Rosję i Rosjan, którzy na stałe wpisali się w nasze miasto. Chcemy razem z Wami poszerzać wiedzę ich dotyczącą, próbować zrozumieć ich postrzeganie świata, zagłębić się w ich historię i tradycje. Pomogą w tym filmy, które pokażemy w kinie BODO (ul. Rewolucji 78/80 Łódź) od 2 do 30.10.2018 r., w godzinach 17:00-20:00.

Tematy, które poruszymy na poszczególnych spotkaniach to: rodzina, religia, wojna, polityka, społeczeństwo oraz Rosja w filmach animowanych. Projekt jest współfinasowany przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Program projekcji
2.10.2018 r.
TEMATYKA: Rodzina
FILM: Niemiłość (2017), reż. Andriej Zwiagincew
GOŚĆ: Pavel Samokhin – założyciel i lider łódzkiego zespołu Samokhin Band. Rosjanin, Kozak z Rostowa nad Cichym Donem.

9.10.2018 r.
TEMATYKA: Religia
FILM: Wyspa (2006), reż. Pavel Lungin
GOŚĆ: ks. Aleksy Kucy – Sekretarz Kancelarii Biskupiej, wikariusz prawosławnej Parafii Św. Aleksandra Newskiegow Łodzi.

16.10.2018 r.
TEMATYKA: Wojna
FILM:9 kompania (2006), reż. Fedor Bondarchuk
GOŚĆ: dr Barbara Jundo-Kaliszewska – historyk, tłumacz, publicysta. Jej zainteresowaniami naukowymi są m.in. stosunki polsko-rosyjskie w XX wieku, bezpieczeństwo międzynarodowe, polityka etniczna na obszarze postsowieckim oraz rozpad ZSRR.

23.10.2018 r.
TEMATYKA: Polityka
FILM: Lewiatan (2014), reż. , reż. Andriej Zwiagincew
GOŚĆ: dr Michał Słowikowski – adiunkt w Katedrze Systemów Politycznych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Jego specjalnością naukową są problemy geopolityki regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

30.10.2018 r.
TEMATYKA: Rosja w filmach animowanych
FILM: Animacje krótkometrażowe ze słynnego moskiewskiego Studia SHAR
GOŚĆ: Piotr Kardas – ekspert ds. animacji międzynarodowej, organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji OP!LA. Wybitny znawca polskiego i międzynarodowego filmu animowanego.

OPISY FILMÓW

Niemiłość (Nelyubov)
Reżyseria: Andriej Zwiagincew
Produkcja: Belgia, Francja, Niemcy, Rosja (2017)
Gatunek: dramat
Czas: 127′

Borys (Aleksiej Rozin) i Żenia (Marjana Spivak), mieszkańcy wielkiego miasta we współczesnej Rosji, mają się rozstać. Nie mogą znaleźć wspólnego języka, a ich kontakty ograniczają się do wybuchowych kłótni, w których wyliczają wzajemne urazy. Oboje żyją na niezłym poziomie. Mają nowych partnerów, z którymi chcą jak najszybciej związać się na stałe. Przeszkodą w ułożeniu życia od nowa może okazać się ich 12-letni, niechciany syn Alosza. Rodzice nie mają z nim kontaktu. Borys i Żenia swój plan chcą zrealizować, nawet jeśli będzie to oznaczało porzucenie dziecka.

Wyspa (Ostrov)
Reżyseria: Pavel Lungin
Produkcja: Rosja (2006)
Gatunek: dramat
Czas: 112′

Film opowiada historię człowieka, który w młodości, podczas II wojny światowej, w nadziei na uratowanie własnego życia, na rozkaz Niemców, zabija swojego przełożonego – szypra Tichona. Jednak hitlerowcy wysadzają w powietrze barkę, a marynarza – mordercę ratują mnisi z maleńkiego klasztoru, na maleńkiej wyspie?Następnie akcja przenosi się do roku 1976. Anatolij- główny bohater pracuje w kotłowni monastyru. Całymi dniami wozi węgiel. Jego mieszkanie to szopa w której stoi piec, a łóżko to sterta węgla. Współbraci- mnichów zbija z tropu jego dziwność- to on niewiadomo po co wrzuca do pieca cudze buty, to on gromko krzyczy, nie oddaje należytej czci inhumenowi? Jednak w każdym takim dzikim zachowaniu jest zamysł- jest to sposób zwrócenia uwagi ludzi na ważne rzeczy. Na wyspę z daleka przyjeżdżają ludzie, wierząc że Anatolij może udzielić im mądrej odpowiedzi, uleczyć choroby i wygnać smutki. On nikomu nie odmawia pomocy, ale wewnątrz cierpi, ciąży mu świadomość ciężaru grzechu, dokonanego wtedy na barce. Modli się o wybaczenie do zabitego towarzysza. Ale jak uznać, że wybaczył jeśli nie ma żadnej odpowiedzi…

9 kompania (9 rota)
Reżyseria: Fedor Bondarchuk
Produkcja: Finlandia, Rosja, Ukraina (2005)
Gatunek: dramat, wojenny
Czas: 139′

Wstrząsająca, zrealizowana z ogromnym rozmachem, ekranizacja rosyjskiej kampanii wojennej w Afganistanie. Wielki hit w Rosji – w ciągu dwóch pierwszych tygodni wyświetlania film obejrzało 3,8 mln widzów! Rok 1988. Młodzi żołnierze sowieckiej armii przeniesieni zostają z obozu szkoleniowego w samo centrum wojennej zawieruchy w Afganistanie. Tam otrzymują zadanie utrzymania wzgórza 3234, jednak wyniszczające ataki partyzantów afgańskich dziesiątkują oddział. Zdesperowani żołnierze błagają dowództwo o pomoc. Odsiecz jednak nie nadchodzi. Skazani są tylko na siebie…. Film oparty na prawdziwej historii.

Lewiatan (Leviafan)
Reżyseria: Andriej Zwiagincew
Produkcja: Rosja (2014)
Gatunek: dramat
Czas: 140’

Kola mieszka z młodą żona Lilą i nastoletnim synem Romą w małym miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary drewniany dom, położony nad zatoką, który odziedziczył po ojcu. Mer miasteczka Wadim Szelewiat, w którego gabinecie wisi na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza wyrzucić go z domu. Na pomoc przybywa Dimitri – znajomy prawnik z Moskwy, który wie jak uratować majątek Koli. Rozpoczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną strukturą władzy, która zaczyna być coraz bardziej agresywna. Sytuacja się komplikuje, gdy prawnik okazuje się kochankiem Lili. Brutalna miasteczkowa klika zmusza go do wyjazdu, a rodzina Koli zostaje sam na sam z bezwzględnym, pożerającym wszystko Lewiatanem, którym okazuje się współczesna Rosja.

Studio SHAR
Istniejące od ponad 25 lat słynne moskiewskie Studio SHAR (Школа-студия “ШАР” / School Studio SHAR) zostało założone przez prominentnych twórców rosyjskiej animacji – Fiodora Chitruka, Eduarda Nazarowa, Jurija Norsztejna i Andrieja Chrzanowskiego. W trakcie projekcji widzowie będą mogli obejrzeć najczęściej nagradzane filmy tej wytwórni.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ironsky
Premiery kinowe – kwiecień 2012
short_waves
Short Waves w Cytrynie
charliekochakobiety
Charlie Kocha Kobiety

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*