pani_gW niedzielę, 28 kwietnia o godz. 18 w Owocach i Warzywach rozpocznie się pokaz nowych czeskich animacji. Wstęp jest bezpłatny.

Widzowie zobaczą dziewięć filmów powstałych w latach 2003-2008. Proponowany zestaw pokazywany jest na świecie przy okazji wielu międzynarodowych festiwali i imprez filmowych pod hasłem Nowej Fali Czeskiej Animacji.

Lata 90. okazały się trudnym czasem dla tej dziedziny w Czechach. Upadło wiele dużych studiów, a uznani twórcy stracili możliwości tworzenia nowych filmów. W tym czasie skupili się na przekazywaniu swojej wiedzy młodym. Bogata tradycja czeskiej animacji uznawanej za jedną z najlepszych na świecie, wraz z zapałem młodych i pojawieniem się nowych technologii, zaowocowała pojawieniem się nowej, utalentowanej reprezentacji czeskich twórców i odrodzeniem filmu animowanego u naszych południowych sąsiadów.

Prezentowane filmy są dziełem utalentowanych absolwentów praskiej Akademii Sztuk Pięknych, Architektury i Designu i słynnej szkoły filmowej i telewizyjnej FAMU.

Program:

1. Contact (2003), reż. Martin Duda
Czy między rysunkową i cyfrową animacją panuje zgoda czy też konflikt? Alegoryczna walka między technikami udowadnia, że każdy z rodzajów posiada swoje atuty, ale żaden nie można uznać za lepszy.

2. Game (2004), reż. Galina Miklínová
Przypadek czy znajomość zasad – czyli co tak naprawdę umożliwia nam zwycięstwo. Film bazuje na popularnej dziecięcej grze planszowej.

3. Geranium (2005), reż. Lucie Sunková
Dwójka ludzi przenosi się na przedmieścia, żeby wspólnie uprawiać pelargonie. Jednak przeznaczenie prowadzi ich przez serię błędów aż do tragicznego końca.

4. A Scene from the Life of Antelopes (2004), reż. Edita Krausová
Adaptacja jednej z bajek Jacquesa Préverta. Historia antylopy, która zostaje przypadkowo ranna. Przyjaciółka na próżno będzie czekać na jej powrót na obiad.

5. Radio Kebrle (2006), reż. Zdeněk Durdil
Artysta Fred Brunold przed założeniem legendarnego Monstrkabaret imał się każdej pracy. Przez moment pracował nawet w pewnej nietypowej stacji radiowej.

6. The Clod (2007), reż. Jaromír Plachý
Nietypowy poranek nietypowego stworzenia. Film zrealizowany przy użyciu skromnych środków technologicznych.

7. Mrs. G (2007), reż. Michal Žabka
Czasem nawet największa niedojda może dostać szansę na prawdziwą miłość i szczęśliwie życie z nieprzeciętnie seksowną lalą. Dmuchaną lalą.

8. Whoops, Mistake! (2008), reż. Aneta Kýrová
Opowieść o dziecku i niedźwiedziątku, które przez przypadek znalazły się u niewłaściwych rodziców. Film zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami.

9. Torchbearer (2006), reż. Václav Švankmajer
Fantazyjna opowieść o bohaterze, który wędruje po ciemnych korytarzach labiryntu. Chcąc go przejść będzie musiał poddać się trzem testom.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
finlandia
Nowa Fala Fińskiej Animacji (2015 – 2017) w Kinie Bodo
baner_facebook
Festiwal Kamera Akcja 2013 – informacje
transformers4
Premiery kinowe – czerwiec 2014

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*