Kino BODO oraz Urząd Miasta Łodzi w każdą sobotę października 2018 r. zapraszają na filmowo-dyskusyjne spotkania pod tytułem „Nie znam pytania, ale na pewno seks jest odpowiedzią”.

Przez cztery sobotnie, październikowe popołudnia będziemy szukali odpowiedzi na pytania: „Jaki jest sex po pięćdziesiątce?”, „Jaka jest rola perwersji w życiu seksualnym?”, „Jak wygląda życie seksualne nastolatków?, „Czy niepełnosprawni mają swoje życie seksualne?”. W poszukiwaniach będą nam towarzyszyli psycholodzy z kliniki Gutowska oraz przedstawiciele Instytutu Pozytywnej Seksualności i Grupy Edukatorów Seksualnych PONTON. Punktem wyjścia do każdej rozmowy będą filmy poruszające powyższą tematykę.

Według raportu prof. Zbigniewa Izdebskiego („Seksualność Polaków 2017) 35% dorosłych Polaków przyznaje, że nie potrzebuje seksu, a aż 68% z go uprawiających jest nie do końca zadowolonych ze swojego życia seksualnego. Co więcej, kochamy się nie tylko coraz mniej, ale i coraz krócej. Częściej za to się masturbujemy (36% obecnie badanych przyznaje się do masturbacji, o 15% więcej niż w 2011 r.). Na powyższy stan rzeczy wpływ ma wiele rzeczy: od wspominanych w raporcie prof. Izdebskiego stresu, przepracowania i zmęczenia, po narastający kryzys w relacjach międzyludzkich powodujący m.in. rozpad już nawet co trzeciego małżeństwa (według GUS, w 2016 r. rozwiodło się aż 64 tys. par).

Do tego dochodzi cały przekrój problemów dotyczących seksu, takich jak gwałty (z art. 197, czyli za zgwałcenie, w 2016 r. policja wszczęła aż 2 426 postępowań), seks nieletnich (wg raportu „Ryzykowne zachowania Polaków” stworzonego w 2016 r. przez Centrum Profilaktyki Społecznej do inicjacji seksualnej dochodzi obecnie już w wieku 13 lat) czy prostytucja (wg prof. Izdebskiego, najwięcej prostytutek mieszka w województwie łódzkim!), z którymi należy walczyć. Wszystko to sprawia, że o temacie seksu nie tylko powinno się, ale wręcz trzeba rozmawiać. I to rozmawiać na poważnie, przyglądając się różnym jego aspektom (i tym dobrym, i tym złym). Dlatego też zapraszamy dyskusyjny przegląd filmowy „Nie znam pytania, ale na pewno seks jest odpowiedzią”.

PROGRAM PROJEKCJI:

Zapraszamy do kina BODO (ul. Rewolucji 78/80, Łódź) w każdą sobotę października, od godziny 16:00 do 19:00. Bilet wstępu to koszt tylko 10 zł.

06.10.2018 r.
TEMATYKA: Sex po 50. roku życia
FILM: Raj: Miłość (2012), reż. Ulrich Seidl
PROWADZĄCY DYSKUSJĘ: Klinika Gutkowska

13.10.2018 r.
TEMATYKA: O roli perwersji w życiu seksualnym
FILM: Nimfomanka część 1 (2013), reż. Lars von Thier
PROWADZĄCY DYSKUSJĘ: Instytut Pozytywnej Seksualności

20.10.2018 r.
TEMATYKA: Seks nastolatków
FILM: Bang Gang (2015), reż. Eva Husson
PROWADZĄCY DYSKUSJĘ: Grupa Edukatorów Seksualnych PONTON

27.10.2018 r.
TEMATYKA: Seks osób niepełnosprawnych
FILM: Sesje (2012), reż. Ben Lewi
PROWADZĄCY DYSKUSJĘ: Klinika Gutkowska

OPISY FILMÓW:

Raj: Miłość (Paradies: Liebe)
Reżyseria: Ulrich Seidl
Produkcja: Austria, Francja, Niemcy (2012)
Gatunek: dramat
Czas: 120′

Tytułowy “raj” to okolice nadmorskich kurortów w Kenii, gdzie Europejki w średnim wieku udają się w poszukiwaniu tzw. “beach boys” – młodych Afrykańczyków, którzy za pieniądze spełniają ich seksualne fantazje. Dla Teresy (w tej roli znakomita teatralna aktorka Margarethe Tiesel) – otyłej, samotnej Austriaczki, to wymarzone miejsce na spędzenie swoich 50-tych urodzin. Kobieta postanawia pozostawić pod opieką siostry swoją córkę i udaje się na wakacje do kenijskiego kurortu z nadzieją na przeżycie seksualnej przygody. W swym najnowszym filmie Seidl portretuje “sugar mamas” – białe, europejskie seks-turystki korzystające z usług “beach boysów”. Pokazuje nie tylko ich samotność, ale także problemy postkolonialnej Afryki oraz dysproporcje pomiędzy białymi przedstawicielami zachodniego świata a lokalnymi mieszkańcami.

Nimfomanka – Część 1 (Nymphomaniac)
Reżyseria: Lars von Trier
Produkcja: Belgia, Dania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania (2013)
Gatunek: dramat, erotyczny
Czas: 122′

W zimowy wieczór stary kawaler Seligman znajduje na wpół przytomną, pobitą Joe. Przyprowadza dziewczynę do swojego mieszkania, ogląda jej rany i próbuje zrozumieć co takiego mogło się wydarzyć, że ta kobieta jest teraz w tak złym stanie. Mężczyzna uważnie wysłuchuje historii, jakie Joe zaczyna mu opowiadać. Historii obfitujących w wiele fascynujących momentów z jej życia, bogatych w dziwne, intrygujące zdarzenia. Film ten jest lekką, poetycką opowieścią o podróżach erotycznych kobiety – Joe (w tej roli Charlotte Gainsbourg).

Bang Gang (une histoire d’amour moderne)
Reżyseria: Eva Husson
Produkcja: Francja (2015)
Gatunek: dramat
Czas: 98′

Współczesna historia miłosna. Dwie przyjaciółki, George i Laetlia, zabijają wakacyjną nudę na imprezach w domu Alexa. Podczas jednego wieczoru przebojowa George prowokuje grę w Bang Gang, która szybko staje się obowiązkowym punktem następnych imprez. Seks, alkohol, narkotyki, zabawa do samego rana – bez zahamowań, wszystko zostaje wśród znajomych. Ale beztroski czas szybko się kończy, kiedy George odkrywa, że chłopak, w którym jest zakochana, zdradza ją z najlepszą przyjaciółką. A na dodatek Bang Gang zaczyna wymykać się spod kontroli.

Sesje (The Sessions)
Reżyseria: Ben Lewin
Produkcja: USA (2015)
Gatunek: dramat, komedia, romans
Czas: 95′

Nagrodzony na festiwalu niezależnego kina Sundance komediodramat w reżyserii Ben Lewina (”Georgia”). Zbliżający się do czterdziestki, dotknięty paraliżem niemal całego ciała mężczyzna postanawia poznać smak seksu, a w obawie o swą sprawność opłaca terapeutkę, której specjalnością jest leczenie zahamowań seksualnych w praktyce. W rolach głównych: John Hawkes (”Martha Marcy May Marlene”, ”Do szpiku kości”), laureatka Oscara Helen Hunt (”Lepiej być nie może”), nominowany do Oscara William H. Macy (”Fargo”) i Moon Bloodgood (”Terminator: Ocalenie”).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
2013-10_obcy_406
ENEMEF: Minimaraton z Obcym
offka
IX OFFK-a w BOK Rondo
malamatura
Premiery kinowe – kwiecień 2011

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*