NiesamowityKwiecień w kinach wydaje się być spokojny. Zobaczymy m.in. biograficzny dramat Droga do zapomnienia, Kiedy umieram Jamesa Franco, Namiętność Briana De Palmy, czy Imigrantka, niemiecki Oh, Boy! oraz Salvo. Ocalony. Z polskich produkcji warto przyjrzeć się Hardkor Disko.

Dla mnie wymagających s-f Niezgodna, Snowpiercer: Arka przyszłości, Niesamowity Spider-Man 2,  horror 13 grzechów, komedia Inna kobieta i kryminał Brick Mansions. Najlepszy z najlepszych. Dla najmłodszych Sarila, Gabriel czy Amazonia. Przygody małpki Sai.


PREMIERY – 4 KWIETNIA


Droga do zapomnienia
Biograficzny/dramat, Australia/Wielka Brytania, 116 min.
reżyseria: Jonathan Teplitzky
obsada: Colin Firth, Nicole Kidman, Jeremy Irvine. Stellan Skarsgård

Osadzony w obozie jenieckim Lomax (Firth) jest zmuszany do wycieńczającej pracy przy budowie osławionej Kolei Śmierci (Kolei Birmańskiej). Ceną za jej powstanie jest życie dziesiątek tysięcy jeńców i ludności cywilnej. Jako specjalista od łączności, Lomax konstruuje radio, które ma być źródłem informacji o wydarzeniach na froncie. Odnalezione przez strażników, staje się przyczyną brutalnych przesłuchań, podczas których oficer ociera się o śmierć. Lata później, zmagający się z wojenną traumą Lomax wyrusza na poszukiwanie swojego japońskiego oprawcy.. (opis dystrybutora)

Hardkor Disko
Dramat, Polska, 87 min.
reżyseria: Krzysztof Skonieczny
obsada: Marcin Kowalczyk, Jaśmina Polak

Współczesna, pełna kontrastów metropolia. Nowobogaccy rodzice i ich pochłonięte hedonizmem, żyjące chwilą dzieci, a wokół nich rzeczywistość, w której wzbiera gniew i napięcie bliskie eksplozji. W takiej scenerii poznajemy Marcina, młodego chłopaka, który zaraz po przyjeździe do miasta spotyka trochę młodszą od siebie Olę. Zafascynowana nim dziewczyna zaprasza go do swojego świata, w którym królują mocne używki, niekończące się imprezy artystycznej bohemy i nielegalne wyścigi samochodów. Marcin przyjechał jednak z głęboko skrywaną tajemnicą i dokładnym planem zemsty, o którym ani dziewczyna, ani jej najbliżsi nie mają pojęcia… (opis dystrybutora)

Kochanie, chyba cię zabiłem
Sensacja/komedia, Polska, ? min.
reżyseria: Kuba Nieścierow
obsada: Ireneusz Czop, Arkadiusz, Jakubik, Zbigniew Zamachowski, Marcin Korcz, Iza Kuna

Śledczy Wierzbowski (Ireneusz Czop) – samozwańczy twardziel i naśladowca Brudnego Harry’ego, doprowadza do załamania nerwowego kolejnego partnera, do reszty wyczerpując cierpliwość szefa. Zmęczony wybrykami Wierzbowskiego przełożony skazuje go na towarzystwo funkcjonariusza Grasia (Arkadiusz Jakubik), chorobliwie przesądnego specjalisty od… papierkowej roboty. Niekonwencjonalny duet, któremu nikt nie wróży powodzenia, szybko staje przed największym wyzwaniem w karierze. Wszystko za sprawą Jana (Zbigniew Zamachowski) – który pechowo zastrzelił niewierną żonę (Iza Kuna) i jej kochanka (Leszek Lichota). Nieustępliwi policjanci ruszają tropem zabójcy, a lista ofiar kilera z przypadku niespodziewanie zaczyna się wydłużać… (opis dystrybutora)

Niezgodna
S-f, USA, 142 min.
reżyseria: Neil Burger
obsada: Shailene Woodley, Theo James, Kate Winslet

W metropolii wzniesionej na ruinach Chicago idealne społeczeństwo budowane jest na zasadzie selekcji. Każdy nastolatek musi przejść test predyspozycji określający jego przynależność do jednej z pięciu grup. Jeśli nie posiadasz żadnej z pięciu kluczowych cech, będziesz żyć na marginesie. Jeśli zaś masz więcej niż jedną z nich, jesteś NIEZGODNYM i czeka Cię całkowita eliminacja. Chyba, że – tak jak Beatrice – uda Ci się uciec i znaleźć drogę do podziemnego świata ludzi, którzy zdecydowali się rzucić wyzwanie bezdusznemu systemowi. Beatrice musi znaleźć w sobie dość odwagi, by zaryzykować wszystko w walce o to co kocha najbardziej. (opis dystrybutora)

– Sarila
Animacja/przygodowy, Kanada, 85 min.
reżyseria: Nancy Florence Savard
głosy: –

Kiedy za sprawą złych mocy szczęście odwraca się od plemienia Eskimosów, jedynym sposobem na pokonanie zaklęcia pozostaje wyprawa do magicznej krainy Sarila. Na czele ekspedycji staną dzielny syn wodza Putulik i jego piękna narzeczona Apik, wspierani przez młodego czarodzieja Markussiego, psotnego leminga oraz zaprzęg wesołych psów husky. Czy bohaterom uda się dotrzeć do skrytej pośród lodowców krainy, do której wejście – jak głosi legenda – mogą odnaleźć wyłącznie osoby o dobrym i czystym sercu? (opis dystrybutora)

– Syn Boży
Dramat, USA, 138 min.
reżyseria: Christopher Spencer
obsada: Diogo Morgado, Roma Downey

10 lat po historycznym sukcesie „Pasji” Mela Gibsona (3,5 miliona widzów w Polsce), nowa ekranizacja najsłynniejszej historii świata ukazuje całe życie Chrystusa – od narodzin przez Jego nauczanie, ukrzyżowanie aż po zmartwychwstanie. W poruszającym kinowym obrazie nakręconym z epickim rozmachem przez twórców bijącego rekordy popularności serialu „Biblia”, w tytułowej roli będziemy podziwiać portugalskiego aktora Diogo Morgado, a jako Marię pamiętną z dwukrotnie nominowanej do Złotego Globu roli w „Dotyku anioła” Romę Downey… (opis dystrybutora)

Test na życie
Dramat, USA, 89 min.
reżyseria: Chris Mason Johnson
obsada: Scott Marlowe, Matthew Risch

San Francisco, rok 1985. Apogeum epidemii AIDS. Frankie aspiruje do obsady przedstawienia realizowanego przez wiodącą na zachodnim wybrzeżu trupę taneczną. Pomijany podczas prób, mylący się w trakcie ćwiczeń nawiązuje trudną przyjaźń z weteranem sceny Toddem, którego częste wizyty w klubach, przygodne znajomości i okazjonalne używanie narkotyków zyskują mu renomę ancymonka trupy… (opis dystrybutora)


PREMIERY – 11 KWIETNIA


– 13 grzechów
Horror, USA, 88 min.
reżyseria: Daniel Stamm
obsada: Mark Webber, Rutina Wesley

Elliot jest pogrążony w długach i desperacko szuka sposobu, żeby je spłacić. Pewnego dnia odbiera tajemniczy telefon. Anonimowy głos informuje go, że jest filmowany przez ukryte kamery i bierze udział w reality show. Jeżeli wykona 13 zadań, zainkasuje zawrotną kwotę 6,2 miliona dolarów. Pierwsze zadanie jest proste – zabić muchę latającą po pokoju. Jednak każde następne z pozostałych dwunastu to kolejny krok bliżej piekła. Już wkrótce Elliot przekona się, że dla pieniędzy będzie w stanie dopuścić się najbardziej przerażających i ekstremalnych zachowań. (opis dystrybutora)

Gabriel
Młodzieżowy, Polska, 90 min.
reżyseria: Mikołaj Haremski
obsada: Jan Rotowski, Natan Czyżewski, Paweł Królikowski

Dwunastoletni Tomek mieszka z dziadkami. Jego pasją są wyścigi gokartowe, a jedynym przyjacielem mechanik samochodowy. Wciąż doskwiera mu brak ojca, którego nigdy nie poznał. Pewnego dnia postanawia opuścić dom i wyruszyć w podróż, by go odnaleźć. Już na samym początku wpada w tarapaty, z których pomaga mu wyjść tajemniczy przyjaciel, Gabriel. Pomimo nieufności Tomka, chłopcy zaprzyjaźniają się i razem stawiają czoła przygodom. Tomek jest coraz bliżej poznania ojca, a także odkrycia tajemnicy Gabriela. (opis dystrybutora)

Kiedy umieram
Dramat, USA, 110 min.
reżyseria: James Franco
obsada: James Franco, Tim Blake Nelson

Pozornie prosta, osadzona w realiach Południa lat 30. historia rodziny, która za wszelką cenę stara się sprostać życzeniu matki, by pochować ją w pobliskim mieście. James Franco, pozostając wiernym prozie Williama Faulknera, odtwarza wielogłosowość oryginału. Przedstawia wydarzenia z punktu widzenia kolejnych postaci, na podzielonym ekranie, językiem oddającym lokalną gwarę. Reżyser (sam w jednej z ról) pewną ręką prowadzi aktorów, eksponując ich fizyczność. Zdjęcia Christiny Voros wraz z pełnym kulminacji montażem tworzą brutalny, bynajmniej nie nostalgiczny portret dawnej amerykańskiej prowincji. Bohaterowie – prości ludzie – ze ślepym uporem dążą do celu, broniąc swych nieraz absurdalnych racji oraz swojej rodziny. Historia aktualna do dziś i nie tylko w Ameryce. (opis dystrybutora)

Locke
Dramat/thriller, USA/Wielka Brytania, 85 min.
reżyseria: Steven Knight
obsada: Tom Hardy, Bill Milner

Locke to historia jednego człowieka, który przez 90 minut trzymającego w napięciu filmu, zmagając się z czasem, rozwiązuje sprawy wydające się nie do rozwiązania. Ivan Locke ma idealną rodzinę, świetną pracę, a następnego dnia ma nastąpić ukoronowanie jego kariery zawodowej. Jeden telefon zmusza go do podjęcia decyzji która stawia wszystko na jednej szali. Locke to wyjątkowy film , który dosłownie wciska w fotel. (opis dystrybutora)

– Namiętność
Kryminał/thriller, Francja/Niemcy, 100 min.
reżyseria: Brian De Palma
obsada: Rachel McAdams, Noomi Rapace

Christine to z jednej strony atrakcyjna bizneswoman, z drugiej intrygantka i manipulantka. Kiedy dowiaduje się, że jej protegowana zbyt szybko wspina się po szczeblach firmowej kariery rozpoczyna się gra. (opis dystrybutora)

Snowpiercer: Arka przyszłości
Akcja/s-f, Francja/USA/Korea Południowa, 126 min.
reżyseria: Joon-ho Bong
obsada: Chris Evans, Kang-ho Song

Zmiany klimatyczne, które zaszły na Ziemi, spowodowały zamarznięcie całej planety. Ci, którym udało się przeżyć fazę nagłego zlodowacenia, musieli pogodzić się z wieczną tułaczką w wagonach krążącego w kółko pociągu z nieba i piekła rodem. Ludzie z ostatniego wagonu żyją tak, jak niegdyś mieszkańcy slumsów; przestrzeń jest wypełniona dziesiątkami ledwo utrzymujących się przy życiu osób, odczuwających permanentne zimno i głód. Z kolei ci, którzy usadowili się w pierwszym wagonie składu, są uznawani za wybrańców – zamieszkując luksusowe przedziały i nie myśląc o ludziach męczących się niemalże na wyciągnięcie ręki, oddają się bez reszty alkoholowym libacjom i narkotykowym orgiom. Pociągowa rzeczywistość jest pełna wszelkiego rodzaju wypaczeń, a o jakiejkolwiek równości nie ma i nie może być mowy… (opis dystrybutora)


PREMIERY – 16 KWIETNIA


Niebo istnieje… naprawdę
Dramat, USA, ? min.
reżyseria: Randall Wallace
obsada: Greg Kinnear, Kelly Reilly

Ojciec sympatycznego kilkulatka z niewielkiego miasteczka musi znaleźć w sobie odwagę i chęć podzielenia się ze światem nadzwyczajnym przeżyciem, którego doświadczył jego syn. (opis dystrybutora)


PREMIERA – 25 KWIETNIA


– Amazonia. Przygody małpki Sai
Dokumentalny, Brazylia/Francja, 83 min.
reżyseria: Thierry Ragobert

Sai, wychowana w mieście małpka kapucynka, w wyniku przypadku trafia w samo serce amazońskiej dżungli. Nieprzygotowana do życia wśród dzikiej natury i zdana wyłącznie na siebie zmierzy się z wyzwaniami, które przygotowała dla niej przyroda: będzie musiała nauczyć się Ŝyć wśród innych zwierząt, zdobywać pożywienie, unikać niebezpieczeństw. Sai odkryje bogaty świat, o którym nie miała pojęcia, a gdy z czasem znajdzie przyjaciół pośród innych małpek, ten odsłoni swą przyjazną stronę. (opis dystrybutora)

– Brick Mansions. Najlepszy z najlepszych
Dramat/kryminał, Francja/Kanada, ? min.
reżyseria: Camille Delamarre
obsada: Paul Walker, David Belle

Niedaleka przyszłość. Tajny agent policji Damien (Paul Walker) ma zaledwie 24 godziny, by odszukać skradziony pocisk z głowicą nuklearną i powstrzymać katastrofę. Wszelkie tropy wiodą do bezwzględnego handlarza narkotyków, rezydującego w odciętym od świata gettcie, zwanym Brick Mansions. W niebezpiecznej misji, na terenie niepodzielnie rządzonym przez gangi, Damien zyskuje nieoczekiwanego sprzymierzeńca – twardziela o imieniu Lino (David Belle), mistrza walk ulicznych i parkouru, który zna getto jak własną kieszeń i ma prywatne porachunki z bossem przestępczego podziemia. (opis dystrybutora)

– Camille Claudel, 1915
Biograficzny/dramat, Francja, 95 min.
reżyseria: Bruno Dumont
obsada: Juliette Binoche, Jean-Luc Vincent

Akcja filmu rozpoczyna się w 1915 roku. Wysłana przez rodzinę do ośrodka dla obłąkanych na południu Francji, rzeźbiarka Camille Claudel (Juliette Binoche) czeka na odwiedziny swojego brata, Paula. Opuszczona przez najbliższych, dręczona obsesjami, miota się między paranoją a apatią. Bruno Dumont, bohater retrospektywy 11. NH pokazuje, jak wokół bohaterki wznoszą się kolejne mury. Otaczają ją zimne ściany szpitala i pozbawieni władzy nad swoim życiem pensjonariusze. Jej zmysły wykrzywia nadwrażliwość, sprzeciw wobec losu, skazującego odmienne jednostki na zamknięcie. Smutkiem przejmuje obojętność ukochanego brata Camille, poety, zachwyconego dobrocią i mądrością Boga, a nie potrafiącego dostrzec cierpienia siostry. Claudel spędziła w ośrodku następne 30 lat życia, definitywnie zrywając ze sztuką. (opis dystrybutora)

Imigrantka
Melodramat, USA, 120 min.
reżyseria: James Gray
obsada: Marion Cotillard, Joaquin Phoenix

Lata 20 XX wieku. Dwie siostry – Ewa i Magda wyruszają do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. Niestety okazuje się to trudniejsze, niż zakładały. (opis dystrybutora)

– Inna kobieta
Komedia, USA, ? min.
reżyseria: Nick Cassavetes
obsada: Cameron Diaz, Leslie Mann, Kate Upton

Kiedy główna bohaterka (Cameron Diaz) dowiaduje się, że jej chłopak jest żonaty, postanawia się zemścić. Przez przypadek poznaje jego żonę (Leslie Mann) i odkrywa, że sporo je łączy. Zostają przyjaciółkami. Wspólnie dowiadują się, że niewierny mężczyzna ma jeszcze jedną kobietę na boku (Kate Upton) i postanawiają uknuć zemstę. (opis dystrybutora)

–  Medicus
Przygodowy/dramat historyczny, Niemcy, 150 min.
reżyseria: Philipp Stölzl
obsada: Tom Payne, Ben Kingsley, Stellan Skarsgård, Olivier Martinez, Emma Rigby

Anglia, XI wiek. Rob Cole (Tom Payne) jako dziecko po śmierci rodziców przygarnięty został przez wędrownego balwierza (Stellan Skarsgård). Pod jego okiem uczył się reguł rządzących światem, a także opanował podstawy medycznej wiedzy. Życie chłopca odmienia spotkanie z wędrownym lekarzem, który, dostrzegając młodzieńczy talent i zapał, zaszczepia w nim marzenie o medycznych studiach pod kierunkiem sławnego na cały świat lekarza perskich królów Ibn Siny (Ben Kingsley). Podejmując decyzję o wyprawie do arabskiego Isfahanu, Cole nie zdaje sobie sprawy z czekających go przygód i niebezpieczeństw. (opis dystrybutora)

Niesamowity Spider-Man 2
Akcja/s-f, USA, 152 min.
reżyseria: Marc Webb
obsada: Andrew Garfield, Emma Stone, Jamie Foxx, Dane DeHaan, Paul Giamandi

Świetnie jest być Spider-Manem (Andrew Garfield). Peter Parker uwielbia śmigać między drapaczami chmur, dokonywać bohaterskich czynów, spędzać czas z Gwen (Emma Stone). Ale wszystko ma swoją cenę: tylko Spider-Man może ochronić nowojorczyków przed wrogiem, który zagraża miastu. Kiedy pojawia się Electro (Jamie Foxx), Peter musi stawić czoła przeciwnikowi potężniejszemu niż on sam. A do tego kiedy powróci jego stary przyjaciel, Harry Osborn (Dane DeHaan), Peter zrozumie, że wszyscy jego wrogowie mają jedno imię: OsCorp. (opis dystrybutora)

Oh, Boy!
Dramat/komedia, Niemcy, 83 min.
reżyseria: Jan Ole Gerster
obsada: Tom Schilling,  Marc Hosemann

Niko jest wyrzuconym z uniwersytetu dwudziestokilkulatkiem. Żyje chwilą, bezsennie włóczy się ulicami Berlina i zachwyca ludźmi, których spotyka na swojej drodze. Z dyskretną ciekawością obserwuje i analizuje ich sposoby radzenia sobie z codziennością. Nie zauważa jednak, jak szybko sam staje się outsiderem. Wszystko zmienia się dopiero, gdy Niko niespodziewanie zostaje zmuszony do konfrontacji z konsekwencjami swojej bierności. Jego dziewczyna decyduje się zakończyć ich związek, ojciec odcina mu pieniądze na życie, a psycholog określa go mianem mężczyzny „niezrównoważonego emocjonalnie”. To tylko lekarska diagnoza czy wielka metafora? W międzyczasie w życiu Niko pojawia się też osobliwej urody blondynka, która przypomina mu, ile cierpienia wyrządził jej w przeszłości oraz nowy sąsiad – szukający w nim partnera do wódki, zakąski i zwierzeń. Niko tymczasem niczego nie pragnie tak bardzo, jak kubka dobrej kawy… (opis dystrybutora)

Salvo. Ocalony
Dramat/kryminał, Francja/Włochy, 104 min.
reżyseria: Antonio Piazza
obsada: Saleh Bakri, Carolina Crescentini

Samotny, pozbawiony uczuć, bezwzględny trzydziestolatek Salvo (Saleh Bakri, Czas, który pozostał, Przyjeżdża orkiestra) należy do sycylijskiej mafii. W akcie zemsty zakrada się do domu innego mafiosa, który zorganizował na niego nieudany zamach. Przez przypadek spotyka tam jego siostrę Ritę – piękną, niewidomą dziewczynę, która mimowolnie jest świadkiem, jak Salvo zabija jej brata. Gdy ten, z niewiadomych dla siebie przyczyn, decyduje się ją porwać, w ich życiu zaczyna dziać się coś wyjątkowego. W Salvo nieoczekiwanie rodzi się miłość, którą Rita podświadomie odczuwa, ale nie potrafi zrozumieć i zaakceptować. (opis dystrybutora)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Baner_urodzinowy
2. urodziny Kina Bodo
robinhood
Premiery kinowe – maj 2010
Midzynarodowy_Przegld_Sztuki_Wideo
Międzynarodowy Przegląd Sztuki Wideo THE 02

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*