Najwybitniejsze polskie “półkowniki”, spotkania z twórcami, prelekcje – to wszystko czeka na widzów Kina Charlie, którzy w dniach 21-25 października pojawią się na przeglądzie “Kadry wyzwolone. Kino i cenzura w okresie PRL”. Pokazy mają charakter otwarty i są bezpłatne. W kasie Kina należy odebrać bezpłatną wejściówkę na film.

Przegląd “Kadry wyzwolone – kino i cenzura w okresie PRL” przybliży filmy niepokorne, które za swoją wymowę i ukazany obraz ówczesnego świata przez wiele lat nie były rozpowszechniane.

“Kadry wyzwolone – kino i cenzura w okresie PRL” jest lekcją historii i mechanizmów cenzorskich w ówczesnej kulturze. Będzie okazją do zdobycia wiedzy o tym, jakimi kryteriami kierowali się cenzorzy oraz jakie wybiegi stosowali twórcy by skierować nieprawomyślne filmy do rozpowszechniania lub zmylić funkcjonariuszy komunistycznego systemu.

HARMONOGRAM PROJEKCJI:

21 października (poniedziałek), godz. 17:00 | Pierwsze “Półkowinki” oraz prelekcja przed filmem prowadzona przez dr hab. Nataszę Korczarowską (Uniwersytet Łódzki)
DWIE GODZINY

21 października (poniedziałek), godz. 19:00 | Oświatówka na cenzurowanym oraz prelekcja prowadzona przez mgr. Emila Sowińskiego (Uniwersytet Łódzki)
MĘŻCZYŹNI
ELEMENTARZ
ODNOWA

22 października (wtorek), godz. 18:00 | Cenzura psychomatyczna. Po spotkanie autorskie z reżyserem Wojciechem Marczewskim. Prowadzenie Błażej Torański, dziennikarz i autor książki “Knebel. Cenzura w PRL”
DRESZCZE

23 października (środa), godz. 19:00 | Czarne obrazy rzeczywistości oraz prelekcja przed filmem prowadzona przez dr hab. Nataszę Korczarowską (Uniwersytet Łódzki)
ZAGUBIONE UCZUCIA

24 października (czwartek), godz. 19:00 | Cenzura czasów małej stabilizacji. Prelekcja przed filmem prowadzona przez dr. Mikołaja Mirowskiego (Muzeum Historii Polski)
ŻYCIE RAZ JESZCZE

25 października (piątek), godz. 19:00 | Ideologiczne wariacje. Po seansie spotkanie z Bogusławą Pawelec (odtwórczynią roli Czuszki Olkowskiej). Prowadzenie: Jarek Grzechowiak (Uniwersytet Łódzki).
PRZYPADEK

26 października (sobota), godz. 17:00 | Legendarne “Półkowinki”. Przed filmem prelekcja Błażeja Trojańskiego. Po projekcji spotkanie z dziennikarzem i autorem książki “Knebel. Cenzura w PRL”, Błażejem Trojańskim. Prowadzenie dr Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski).
ÓSMY DZIEŃ TYGODNIA

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
jestesbogiem
Premiery kinowe – wrzesień 2012
STOPTRIK_logo
Animowany Trik z Piwem 2
7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*