“Dialogi / Диалоги” to spotkanie polskiej i rosyjskiej kultury za pośrednictwem animacji filmowej i muzyki, a także wspomnień, zabawy i rozmowy. W tytułowe dialogi wejdą kuratorzy, zaproszeni goście, muzycy, uczestnicy warsztatów oraz – mamy nadzieję – sami widzowie uczestniczący w festiwalu.

Pierwszego dnia zaprezentujemy 8 współczesnych krótkich filmów animowanych (4 z Polski i 4 z Rosji) skierowanych do dorosłych widzów oraz porozmawiamy z kuratorami programu (Piotr Kardas i Denis Viren) oraz autorkami dwóch filmów (Marta Pajek, Nadieżda Fedotova). DIALOGI W KLATKACH będą mieć charakter hybrydowy: projekcja w 6. dzielnicy, zaś spotkanie częściowo na żywo, a częściowo on-line, z transmisją do Internetu.

Drugiego dnia zapraszamy młodych widzów na DIALOGI W PIASKOWNICY, podczas których zobaczą kilka współczesnych polskich i rosyjskich filmów animowanych. Po projekcji porozmawiamy znimi o ich wrażeniach oraz zachęcimy do stworzenia rysunkowego dialogu bohaterów z filmów, które zobaczyły.

Ostatniego dnia zaprezentujemy efekty trwających od 23.09 warsztatów on-line prowadzonych przez znakomitą młodą artystkę animacji, Julię Orlik. 13 ucestników z Polski i 17 z Rosji zrealizuje w swoich domach własne interpretacje Kalinki i Prząśniczki, w aranżacji utalentowanego młodego kompozytora, Bartłomieja Orlika. Przed projekcją wysłuchamy koncertu wokalnej muzyki ludowej w wykonaniu Łódzkiej Grupy Śpiewaczej, zaś na zakończenie sobotniach MUZYCZNYCH DIALOGÓW Z OBRAZEM Paweł Sokołowski z przyjaciółmi zagra do prawdziwego klasyka klasyków – ZEMSTY KINOOPERATORA Władysława Starewicza czyli polsko-rosyjskiego ojca animacji lalkowej.

Wejście na wszystkie wydarzenia jest bezpłatne, ale ze względów na obostrzenia wynikające z pandemii wymagana jest wcześniejsza rezerwacja: festiwal-animacji@rusofil.edu.pl

SZCZEGÓŁY na FB: @dialogi.fest

PROGRAM:

Czwartek, 01.10.2020
Klub 6. Dzielnica (Piotrkowska 102)
„Dialogi w klatkach”
18:00 Otwarcie festiwalu (Piotr Kardas, Olga Morozova)
18:15 Pokazy polskich i rosyjskich filmów animowanych dla dorosłych
19:30 Dyskusja z udziałem ekspertów (Piotr Kardas, Denis Viren) i reżyserów filmowych (Marta Pajek, Nadieżda Fedotova)

Piątek, 02.10.2020
Klubokawiarnia K I P I S Z (Piotrkowska 282, wejście od Parku Reymonta)
„Dialogi w piaskownicy”
18:00 Pokazy polskich i rosyjskich filmów dla dzieci
19:00 Dyskusja z dziećmi + działania plastyczne (Piotr Kardas, Mariia Snisarenko)

Sobota, 03.10.2020
Klubokawiarnia K I P I S Z (Piotrkowska 282, wejście od Parku Reymonta)
„Muzyczne dialogi z obrazem”
18:00 Koncert wokalnej muzyki ludowej (Łódzka Grupa Śpiewacza)
18:30 Pokaz filmów warsztatowych
19:00 Pokaz filmu Zemsta Kinooperatora (reż. Władysław Starewicz, Rosja 1912) z muzyką na żywo (Paweł Sokołowski)
19:30-22:00 Zamknięcie festiwalu

Głównym organizatorem DIALOGÓW jest Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej RUSOFIL przy współpracy z Festiwalem Animacji O!PLA. Przedsięwzięcie współfinansowane przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach IX Otwartego Konkursu.

 
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
grandoff10
Grand OFF Festival 2 odsłona w Charlie
9. Festiwal Kamera Akcja – pierwsze tytuły
plakat_v2
XXII Festiwal Mediów w Łodzi “Człowiek w zagrożeniu”

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*