grandoffZapraszamy 23 grudnia do kina Cytryna. Od godz. 19 pokaz najlepszych filmów krótkometrażowych – Grand Off 2010. Wstęp kosztuje 8 zł.

Grand OFF – Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych, to warszawskie przedsięwzięcie, które w ciągu 4 lat rozrosło się na skalę światową. W 4. Edycji Grand OFF bierze udział 895 obrazów z 70 krajów świata! Los nominowanych filmów leży w rękach Członków Jury GRAND OFF, czyli przedstawicieli kręgów filmowych z 28 krajów świata – Anglii, Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Iranu, Kuby, Luksemburga, Niemiec, Nigerii, Polski, Portoryko, Portugalii, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, USA, Węgier oraz Włoch.

Wśród nich znajdziemy aktorów, reżyserów, szefów festiwali filmowych oraz przedstawicieli światowej Unii Filmowej UNICA. Obrazy nominowane są w kategoriach: najlepsza fabuła, reżyseria, scenariusz, aktor, aktorka, zdjęcia, montaż, najlepsza animacja i dokument są oceniane przez przeszło 60-osobowe jury w 28 krajach. Wyłonionych zostaje 9 najlepszych krótkich filmów sezonu 2009/2010. Więcej informacji na www.grandoff.eu

Lista filmów, które zostaną zaprezentowane na przeglądzie:

GUEST
Reżyseria: Roy Krispel
Czas trwania: 40
Kraj pochodzenia: Izrael
Gatunek: film fabularny
Nagrodzony za najlepszą fabułę

Eva jest kelnerką w niewielkiej francuskiej restauracji w Tel Awiwie. Pracuje tam ze swoim mężem Adamem, który jest jednocześnie szefem kuchni i właścicielem. Eva odkrywa, że jest w ciąży. Kiedy próbuje znaleźć właściwy moment, żeby powiedzieć o tym Adamowi, do restauracji wchodzi gruby klient. Dziwny gość zamawia jedno danie za drugim, irytując tym Adama, który chce zamknąć lokal…

MARINA LA ESPOSA DEL PESCADOR
Reżyseria: Carlos Hernández
Czas trwania: 13
Kraj pochodzenia: Kolumbia
Gatunek: film fabularny
Nagrodzony za najlepsze zdjęcia

Krótka przypowieść o życiu lub śmierci. Metaforyczny portret życia wśród wojny w Kolumbii, wojny, która zabija powoli, dzień po dniu. Baśniowa opowieść o Marinie, żonie rybaka z Nuquí (departament Chocó), małego miasteczka na wybrzeżu Pacyfiku. Marina żyje w domku na wielkiej, odludnej plaży. Pewnego dnia budzi się wstrząśnięta snem, który miała tej nocy. Decyduje się wypłynąć samotnie w morze, bierze jedynie małą łódkę i ryby świeżo złowione przez męża.

AM ANDEREN ENDE
Reżyseria: Philipp Doering
Czas trwania: 24
Kraj pochodzenia: Niemcy
Gatunek: fiction
Nagrodzony za najlepszą rolę damską

Marianne noc w noc pracuje w telefonie zaufania. Nikt nie umie pomóc tym wszystkim samotnym ludziom po drugiej stronie słuchawki tak jak ona. Ale tej nocy Marianne będzie musiała zmierzyć się ze swoimi własnymi problemami – nie będzie mogła dłużej chować się za słuchawką telefoniczną.

COLIVIA / THE CAGE
Reżyseria: Adrian Sitaru
Czas trwania: 17
Kraj pochodzenia: Rumunia
Gatunek: fiction
Nagrodzony za najlepszą rolę męską

Ojciec i Matka siedzą przy kolacji, gdy pojawia się ich syn, niosąc w rękach zranionego gołębia. „Co to takiego?”, pyta ojciec. „A na co wygląda?”, odpowiada syn. Matka rzuca spojrzenie na ptaka i dalej zajmuje się kolacją. „Chcę, żeby gołąb tu został”, mówi syn. „To niemożliwe.” „Chcę, żeby gołąb został i chcę mieć dla niego klatkę”, nalega syn. „A kto za to zapłaci?” „Ty”, mówi syn. Matka nie odzywa się ani słowem. Później ojciec i matka spotykają się w sypialni.

THE LONG LONELY WALK
Reżyseria: Leon Chambers
Czas trwania: 12
Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Gatunek: fiction
Nagrodzony za najlepszy montaż

W filmie The Long Lonely Walk śledzimy historię trzech osób: pirotechnika, młodego chłopaka i starszej kobiety w momencie podejmowania przez nich decyzji mających zaważyć na ich życiu.

BEAST
Reżyseria: Lars Pedersen Arendt
Czas trwania: Dania
Kraj pochodzenia: 15
Gatunek: fiction
Nagrodzony za najlepszą reżyserie

Zatajają prawdę. O tym, że tata bije mamę. Ale dziesięcioletni Benjamin ma dosyć kłamstw. Biorąc jako zakładnika cennego szczeniaka taty, zmusza ojca do przeprosin. Niestety, tatuś nie jest typem skłonnym do okazywania skruchy.

OTCHŁAŃ / CHASM
Reżyseria: Wojciech Kasperski
Czas trwania: 34
Kraj pochodzenia: Polska
Gatunek: Dokumentalny
Nagrodzony za najlepszy film dokumentalny

Intymny portret gorączki złota. Złotonośne góry północnej Syberii są tłem dla historii niczym z powieści Jacka Londona: Samotny Poszukiwacz Złota poszukuje swojego Skarbu. Otoczony przez nieprzychylna przyrodę, ludzi którym nie można ufać oraz własne lęki bohater odcina się od całego świata w pułapce swojego pożądania.

ZERO
Reżyseria: Christopher Kezelos
Czas trwania: 12’30”
Kraj pochodzenia: Australia
Gatunek: Animacja
Nagrodzony za najlepszą animację

W świecie, w którym ludzi ocenia się po ich numerze, Zero spotyka się z ciągłymi uprzedzeniami i prześladowaniami. Jest samotnikiem, do czasu gdy przypadkowe spotkanie na zawsze zmienia jego życie: spotyka kobietę zero. Wspólnie udowadniają, że dzięki determinacji, odwadze i miłości „nic” może stać się czymś prawdziwym.

TABU
Reżyseria: Vincent Coen & Jean-Julien Collette
Czas trwania: 24
Kraj pochodzenia: Belgia
Gatunek: fiction
Nagrodzony za najlepszy scenariusz

Amerykańska para, Frank i Cathy, zabiera swojego usychającego z miłości syna Juliana na wycieczkę do Gandawy, aby odkryć jego belgijskie korzenie. Julian spotyka tam miłość swojego życia, a cel ich wycieczki zostaje osiągnięty w zupełnie niespodziewany sposób…

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Kadry wyzwolone. Kino i cenzura w okresie PRL w Kinie Charlie
10_0617_polowkaPlakat3_mmu2
Kino na wakacje – informator
millenium
Weekend z Millenium Docs Against Gravity 2017

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*