fromeastFROM EAST TO WEST WITH LOVE jest dziewięcio-miesięcznym projektem artystycznym, realizowanym przez: Emilię Moniszko oraz Roba Hampa, odbywającym się w Coventry w centralnej Anglii oraz w Łodzi usytuowanej w centrum geograficznym Polski. Idea FETWWL została zainspirowana przez rosnącą świadomość sektora kulturowego dotyczącą migracji z Europy Wschodniej i Zachodniej oraz konsekwencje tej migracji odczuwalne w polityce kulturalnej dużych miast Wielkiej Brytanii.

FETWWL jest platformą umożliwiającą dyskusje i wykłady poprzedzone wystawą sztuki i projekcjami video art. FETWWL wraz z Kalejdoskop East-West wyselekcjonowało 15 filmów z ogłoszonego open call. Substancją filmów zostały Fuzja, Kolizja, Translacja, Adaptacja i Przemiana. Filmy wybrane przez organizatorów będą wyświetlane 27 września w The Herbert Art Gallery & Museum w Coventry oraz 28 września w Kinie BODO w Łodzi. Forum WSCHÓD – ZACHÓD składające się z artystów i pracowników naukowych podejmie próbę utworzenia dialogu z lokalną społecznością. Organizatorzy pragną identyfikować zachodzące zmiany w wytworach kulturowych dużych miast i prowokować otwartą dyskusję o możliwościach i zagrożeniach jakie urzeczywistnia wschodnio- i zachodnio-europejska mobilność. Program FETWWL uwypukla kwestie transnarodowości, powiązań kulturowych i współzależności dzięki obecności biorących udział w wystawie i projekcjach video artystów z odmiennym bagażem kulturowo politycznym. Prezentowane prace mają potencjał przenoszenia widza w rzeczywistość dnia dzisiejszego gdzieś na linii Wschodu i Zachodu.

Naszym artystą-rezydentem jest Paweł Hajncel – jeden z najbardziej radykalnych, wywrotowych i bezkompromisowych artystów w Polsce. Jego akcje w przestrzeni publicznej były wielokrotnie przyczyną ogólnopolskich debat, dyskusji w mediach krajowych. W Coventry podczas swojego performance’u Paweł odniesie się do realiów polskiej emigracji, w szczególności postawy patriotyczno-religijnej Polaków pracujących na Wyspach. Akcja nosi tytuł: “Patriotism for sale”.

//Występ Pawła będzie relacjonowany na żywo w internecie.

ARTYŚCI BIORĄCY UDZIAŁ W PROJEKCIE:
Ada Rączka, Adam Knight, Andrea Hannon, Anna Katarzyna Domejko, Arijana Lekić-Fridrih, Cristina Illie
Duygu Nazli Akova, Emiliano Zucchini, Eri Kassnel, Francois Knoetze, Gilsuk Ko, Issa Issa, Jacek Doroszczenko, Kate Hawkins, Juliette Liautaud, Michał Brzeziński, Milan Zulic, Matthew Springer, Mohsen Zare, Olga Guse, Patt & Willy, Sandrine Deumier, Stephan Gross.

PATRIOTISM FOR SALE
Paweł Hajncel – Performance
Środa, 28 Września, godz. 19.00

The Glass Box Gallery
Coventry
To wydarzenie będzie relacjonowane na żywo w Internecie

PROJEKCJA MIĘDZYNARODOWYCH FILMÓW
Środa, 28 Września, godz. 20.00
Kino BODO
Łódź
Wstęp wolny.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plasterkultury
Plastry Kultury 2014 – wydarzenie filmowe roku
helios_kulturadostepna_1484x1185mm_v1
Kultura Dostępna w Kinie Helios Sukcesja
2017-07_noc_nolana_406
ENEMEF: Noc Nolana

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*