W sobotę 27 lutego zapraszamy na cały dzień wydarzeń i atrakcji przygotowanych przez zespół Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Spotkamy się w naszej kameralnej strefie wystawienniczej NCKF Spot, zlokalizowanej na parterze Centrum Nauki i Techniki EC1, gdzie opowiemy o zgromadzonych obiektach i kostiumach filmowych, zaprezentujemy zabytkowy i współczesny sprzęt filmowy. Potem zaprosimy do sali audytoryjnej na projekcjedwóch filmów dokumentalnych z programu kultowego festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Rozkład dnia:
12.00 -oprowadzanie kuratorskie / Dział Wystaw i Zbiorów
13.00 -oprowadzanie kuratorskie / Dział Wystaw i Zbiorów
14.00 -oprowadzanie kuratorskie / Dział Wystaw i Zbiorów
15.00 -KinoTechnika -projekcja filmu “Był sobie las” reż. Luc Jacquet (audytorium CNiT)
17.00 -KinoTechnika -projekcja filmu „Planeta 2.0” reż. Matt Wolf (audytorium CNiT)

Na koniec oprowadzania o godz. 12.00 i 13.00 zespół Dział Edukacji zaprezentuje warsztatowy sprzęt filmowy i zaprosi osoby chętne do zrobienia ujęcia z wykorzystaniem jazdy! NCKF Spotjest wizytówką i zapowiedzią tego, czym będzie Narodowe Centrum Kultury Filmowej. W gościnnych przestrzeniach Centrum Nauki i Techniki prezentujemy to, co docelowo ma trafić do siedziby NCKF-u: unikatowe technikalia filmowe, kostiumy z popularnych polskich filmów, rekwizyty, instalacje multimedialne, makiety i rekonstrukcje (w tym słynny biopleograf).

Dużą atrakcją dla zwiedzających są kostiumy ze znanych polskich produkcji m.in. zjawiskowa i majestatyczna suknia Barbary Radziwiłłówny, granej przez Annę Dymną w serialu „Królowa Bona” czy kreacja Lucy Zuckerowej z „Ziemi obiecanej”.Na wszystkich zainteresowanych historią kina czeka bogaty zbiór eksponatów związanych z początkiem kinematografii, takich jak: latarnia magiczna Newton, stereoskop Holmesa czy praksinoskop.Fani techniki filmowej znajdą tu bogatą kolekcję kamer, tych najstarszych z początków XX wieku, np. Parvo Debrie (tym modelem nagrywano takie arcydzieła jak Pancernik Potiomkin Siergieja Eisensteina z 1925 roku), a także późniejszych, np. Arriflex 35 BL, którym realizowano m.in. “Taksówkarza” (1976) Martina Scorsese i”Lśnienie” (1980) Stanleya Kubricka. Zebrany w NCKF Spot sprzęt filmowy stanie się częścią planowanych wystaw stałych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
film_lukasza_z_balut
KILOMETRY ŁODZI – premiera stypendialnego filmu Łukasza z Bałut
opla166
Wielkie Otwarcie O!PLA 2016
Premiery kinowe – maj 2019

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*