Od 17 do 19 czerwca Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych zaprasza na Dni Litewskie – spotkanie z kinem litewskim. Wstęp wolny.

Spotkania z kinem litewskim są wartościową i unikatową propozycją dla wszystkich miłośników sztuki filmowej. Naszą ambicją jest przybliżenie tego mało znanego w Polsce zjawiska, oraz zerwanie ze stereotypami, które każą postrzegać kinematografię litewską jako zbyt poetycką, spowolnioną, operującą nadmiernie ciszą, wpisującą się w nurt tzw. slow cinema. „Na łące, we mgle, stoi koń” – to jeden z mitów, które chcemy zrewidować i odczarować, zachęcając do odkrycia twórczości zza wschodniej granicy nie tylko przez koneserów, lecz przez każdego odbiorcę, a przede wszystkim przez młodych poszukiwaczy filmowych wrażeń.

Przegląd kina litewskiego w AOIA w Łodzi nie byłby możliwy bez życzliwości i pomocy Litewskiego Centrum Filmowego w Wilnie oraz Ambasady Republiki Litewskiej w Warszawie. Spotkania z kinem litewskim poprowadzi Mariola Wiktor – specjalista ds. filmu.

17 czerwca 2019

Godz. 17.00 – otwarcie przeglądu i wprowadzenie dr. Barbary Jundo-Kaliszewskiej, UŁ

Godz. 17.20 – „Czas płynie przez miasto”, reż. Almantas Grikevicius (dokument), 20 min, 1966 rok – Jeden z nielicznych dokumentów litewskich, w którym nie zobaczymy wiejskich pejzaży i obrazów przydrożnych kapliczek, a głównym bohaterem jest Wilno. Impresjonistyczny portret miasta, w którym przeszłość zderza się z teraźniejszością rozzłościł cenzorów. Za sprawą niepoprawnie politycznej… ścieżki dźwiękowej.

Godz. 17.40 – „Adam chce być człowiekiem”, reż. Vytautas Zalakevicius (fabuła), 87 min, 1959 rok – Przedwojenne Kowno. Adam i jego dziewczyna marzą o wyjeździe do Buenos Aires. Wierzą, ze ta podróż wyrwie ich z biedy i umożliwi wspólne, lepsze życie. Kiedy Adamowi udaje się zatrudnić w biurze emigracyjnym, by zebrać pieniądze na bilet, realizacja marzenia staje się wątpliwa. Znakomite role stworzyli tutaj legendarny litewski reżyser teatralny Juozas Miltinis oraz Donatas Banionis, aktor Tarkowskiego w „Solaris”.

Godz. 19.10 – „Nikt nie chciał umierać”, reż. Vytautas Zalakevicius (fabuła), 107, 1966 rok – Akcja filmu rozgrywa się w powojennej litewskiej wsi, w której część mieszkańców popiera nowy sowiecki rząd, a cześć walczących z nim partyzantów. Ten litewski western o bratobójczej wojnie opowiada o tych, którzy nie chcieli umierać – o zwykłych ludziach zmuszonych walczyć o siebie i swoje życie. Do momentu powstania tego filmu temat partyzantów był zakazany w Związku Radzieckim.

18 czerwca 2019

Godz.17.00 – „Marzenia stulatków”, reż. Robertas Verba (dokument), 20 min, 1969 rok – Opowiedziane z humorem historie niełatwego życia litewskich staruszków, ich tęsknoty za miłością, ciepłem, refleksje o wychowywaniu dzieci, Bogu. Ich pomarszczone twarze przeplatają się z obliczami młodych ludzi, dzieci akcentując upływ czasu. Ten film daleki jest jednak od propagandowej laurki z okazji 100-lecia rodzin Lenina. Zamiast na wodzu rewolucji kamera koncentruje się na jego równolatkach, stulatkach. Klasyczny… pułkownik.

Godz. 17.20 – „Podróż przez zamglone łąki”, reż. Henrikas Sablevicius (dokument), 10 min, 1973 rok – Osią filmu jest nostalgiczna podróż starą wąskotorówką w jeszcze nie zapomniany, choć już miniony świat. Ten stary, idylliczny musi przegrać z tym, co nowoczesne, z budowaną nowa linia kolejową. Kontynuacja tradycji litewskiego kina poetyckiego.

Godz. 17.30 – „Bałtycki łańcuch”, reż. Arunas Matelis, Audrius Stonys (dokument), 10 min, 1990 rok – 23 sierpnia 1989 roku podczas pokojowej demonstracji politycznej „Bałtycki Szlak” mieszkańcy Litwy, Łotwy Estonii utworzyli łańcuch rąk o długości 675 km. Reżyserzy tego dokumentu starali się uchwycić nadciągający w tym czasie poryw wolności.

Godz. 17.40 – „Uczucia”, reż. Algirdas Dausa, Almantas Grikevicius (fabuła), 86 min, 1968 rok – Historia miłości, wierności, odpowiedzialności przekształca się w epicki obraz o upływającym czasie i jego wpływie na losy ludzi. Historia końca wojny jest tłem dla tematów uniwersalnych. Litwini bardzo cenią sobie ten zabarwiony narodowo obraz. Film został zakazany w całym Związku Radzieckim, z wyjątkiem Litwy. Rosjanom nie spodobały się rozmowy o patriotyzmie, niepodległości Litwy i stawianiu oporu. Dzięki staraniom polskiego krytyka Janusza Gazdy „Uczucia” trafiły na festiwal filmowy w San Remo gdzie otrzymały Nagrodę Specjalna Jury.

Godz. 19.10 – „Piękna”, reż. Arunas Zebriunas (fabuła), 66 min, 1969 rok – Sfilmowana z wielka wrażliwością opowieść o 10-letniej Indze, która marzy o tym, by dorosnąć i stać się piękna jak jej mama. Zwykle podwórkowe historie, zabawy i tęsknoty dzieci staja się tutaj pretekstem do mówienia o skomplikowanych zagadnieniach, takich jak prawda, przyjaźń, lojalność, tożsamo.

19 czerwca 2019

Godz.17.00 – „Ziemia ociemniałych”, reż. Audrius Stonys (dokument), 25 min, 1992 rok – Minimalistyczne kino, prawie bez dialogów, czaro-białe, z ciekawie rozbudowaną ścieżką dźwiękową i z kamera podążająca z tyłu głowy bohaterów, unikającą pokazywania ich twarzy. Codzienne, banalne czynności, jak czesanie włosów, karmienie drobiu, jazda na wózku inwalidzkim. To kino odbierane zmysłami dźwięku i niepełnego widzenia. Nagroda „Felixa” dla najlepszego europejskiego dokumentu w 1992 roku.

Godz.17.30 – „Lot przez Atlantyk”, reż. Raimondas Vabalas (fabuła), 100 min, 1983 rok – Ten historyczny film to duma Litwinów, ponieważ przypomina autentyczny wyczyn dwóch bohaterów lotnika Steponsa Dariusa oraz mechanika Stasysa Girenasa, którzy w 1933 roku jako pierwsi przelecieli „Lithuanica” przez Atlantyk. Niestety zostali zestrzeleni niedaleko Kowna, co stało się przyczynkiem do uniwersalnych refleksji na temat granic poświecenia, patriotyzmu i ceny postępu.

Godz. 19.15 – „Dzieci z Hotelu Ameryka”, reż. Raimundas Banionis (fabuła), 95 min, 1990 rok – Film o grupie młodych hippisów z Kowna, którzy potajemnie i nałogowo słuchają Radia Luksemburg i marzą o wolności ma swój polski wkład. Maciej Drygas jest autorem scenariusza a zainspirowała go historia aktu samospalenia dokonana przez Romasa Kalantę. Film świetnie oddaje klimat i nastroje młodych ludzi, którzy przeczuwają związane z pieriestrojka zmiany.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
2017-09_noc_kinga_825
ENEMEF: Noc Grozy
Perfect-Sense-poster
Kamera Akcja – Co na otwarciu?
12277334_10203750421279564_1722134959_n
Animatura/Litanimacja #5 – Reinterpretacje Jerzego Zitzmana

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*