cinergiaOd 8 do 15 listopada w Łodzi organizowane będzie 18. Forum Kina Europejskiego – Cinergia 2013. To obecnie najważniejszy festiwal filmowy organizowany w naszym mieście.

Jak piszą organizatorzy: “Program Cinergii nie jest workiem, do którego wrzuca się wszystko a wiec jednocześnie film z Rumunii, Grenlandii, Republiki Czadu i Tajlandii. Nie proponuje filmów w ilościach nie „do przerobienia” przez zwykłego widza, który z konieczności zmuszony jest do rezygnacji z wielu tytułów, które chciałby obejrzeć a poza festiwalem nie ma na to szans. Poza tym samo zjawisko kina europejskiego wymyka się dziś łatwym definicjom. Dzięki zacieraniu się granic, coraz liczniejszym koprodukcjom i migracjom różnych grup etnicznych praktycznie zanikają kinematografie narodowe. Tworzą się nowe wspólnoty i społeczności lokalne, z własnymi bohaterami, problemami, tradycjami, stylami życia. Kino Nowej Europy czerpie z tego garściami. Chętnie tez wchodzi w obustronne związki, przygody i romanse z kinematografiami azjatyckimi i afrykańskimi. Już nie tylko Hollywood jest Mekka europejskich filmowców. Zmienia się geografia współczesnego kina, choć dawne europejskie priorytety z podstawowym traktującym kino jako sztukę nadal pozostają w mocy.

Cinergia stara się towarzyszyć tym wszystkim fascynującym procesom i transformacjom. Dzięki koncentracji do określonego obszaru przestrzennego o wiele łatwiej te zjawiska wychwycić i wyrobić sobie pogląd na to czym jest współczesne kino europejskie? Albo czym już nie jest? Jak się zmienia? Jakim stereotypom na jego temat ulegaliśmy i które tworzą się na naszych oczach? To w końcu także i nasza filmowa i kulturalna Europa. I tożsamość, której razem z innymi Europejczykami wciąż poszukujemy a kino jest wspaniałym do tego medium.”

W tym roku w ramach festiwalu znajdą się różnorakie sekcje programowe: konkurs debiutów europejskich, kino i kryzys, retrospektywa Guya Maddina, retrospektywa Nicolasa Roega, nowe kino chorwackie, nowe kino litewskie, hiszpańskie horrory, filmowe odkrycia Europy, europejskie filmy krótkometrażowe, cyfrowe re-premiery polskiego dokumentu WFO oraz pokazy specjalne.

W tym roku swój udział w festiwalu zapowiedzieli m.in. Guy Maddin i Jerry Schatzberg.  Guy Maddin, nazywany kanadyjskim Davidem Lynchem jest jednym z najbardziej europejskich twórców filmowych, choć mieszka i tworzy swoje filmy za oceanem. Spotkanie z Guyem Maddinem poprowadzi znany krytyk Kuba Mikurda, współautor książki „Kino wykolejone”, będącej zapisem wywiadów z reżyserem. Spotkanie z Jerrym Schatzbergiem odbędzie się w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a poprowadzi je dziennikarz  specjalizujący się w tematyce filmowej – Piotr Czerkawski.

Tegoroczną edycję Cinergii otworzy pokaz przedpremierowy filmu „Papusza” z udziałem twórców.
 
Pokazy filmów odbywać się będą w Kinie Charlie przy Piotrkowskiej 203/205, Muzeum Kinematografii przy pl. Zwycięstwa 1 i Łódzkim Domu Kultury przy ul. Traugutta 18, a pozostałe wydarzenia festiwalowe również m.in.: w budynku łódzkiej „Filmówki” przy ul. Targowej 61/63 i Muzeum Kinematografii przy Pl. Zwycięstwa 1.  Gale Otwarcia i Zamknięcia 18. Forum Kina Europejskiego Cinergia zostaną zorganizowane w Kinie Bałtyk-Helios przy ul. Narutowicza 20 w Łodzi.

Ceny karnetów i biletów na pojedyncze seanse

80 zł – przedsprzedaż (pula karnetów ograniczona) – karnet na wszystkie projekcje i wydarzenia festiwalowe (za wyjątkiem wydarzeń objętych specjalnymi zaproszeniami) , zamówienia drogą elektroniczną – rezerwacja @cinergiafestival.pl bądź telefoniczną  (0-42) 636-00-92
160 zł – karnet na wszystkie projekcje i wydarzenia festiwalowe (za wyjątkiem wydarzeń objętych specjalnymi zaproszeniami)
20 zł – karnet dla studentów kulturoznawstwa, etnologii i Szkoły Filmowej w Łodzi
70 zł – karnet na 10 dowolnie wybrancych seanów (za wyjątkiem wydarzeń objętych specjalnymi zaproszeniami)
50 zł – karnet na 5 dowolnie wybranych seansów (za wyjątkiem wydarzeń objętych specjalnymi zaproszeniami)

12/14/16 zł – bilety na pojedyncze seanse (cena w zależności od tytuły i obiektu festiwalowego)

Bilety na pojedyncze seanse dostępne będą w kasach wszystkich obiektów festiwalowych. Na każdy z seansów w sali studyjnej i kameralnej w Kinie Charlie obowiązuje stała pula miejsc dla osób, które zakupiły bilety na pojedyncze seanse.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
rzez
Premiery kinowe – styczeń 2012
PL Music Video Awards – nabór klipów
Charlie_kocha_kobiety_baner
Charlie kocha kobiety

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*