the_limits_of_control_20100130_2088886707Jak ze wszystkich elementów thrillera zrobić antythriller? To potrafi tylko Jim Jarmusch. Jego fani długo musieli czekać na najnowszy film reżysera. Jego ostatnie dzieło „Broken Flowers”, z Billem Murrayem w roli głównej, przypadło do gustu nie tylko publiczności, ale też krytykom. W tym tygodniu na ekrany polskich kin wszedł „The Limits of Control”.

 
Tym razem w roli głównej zobaczyć można Isaacha De Bankole. Aktor gra płatnego zabójcę – specjalistę w swoim fachu, pod każdym względem opanowanego, perfekcjonistę. Akcja, jak to zwykle w filmach Jarmuscha, jest ograniczona do minimum, a minimalizm wykorzystany jest również przy budowie dialogów. Zabójca dostaje zlecenie, zanim je jednak wykona spotyka się z wieloma „kontaktami” – na ekranie pojawiają się m.in. Tilda Swinton, John Hurt, Gael Garcia Bernal. Cały film składa się z pojedynczych scenek, niby schematycznych, ale jednak, poprzez ciekawe rysy charakterologiczne postaci, ciekawych a czasem zaskakujących.

W filmie nie mogło zabraknąć też chyba ulubionego aktora Jarmuscha – Billa Murray’a. Na jego pojawienie się trzeba jednak cierpliwie doczekać do końca filmu.

Akcja rozgrywa się w Hiszpanii. Połączenie krajobrazów, detali architektonicznych, świetnej kompozycji, wyobraźni Jarmuscha i kompetencji Christophera Doyle’a daje fenomenalny efekt. Zdjęcia są doskonałe. Prawie każde ujęcie może stanowić osobne dzieło. Przyjemność z oglądania filmu dają głównie jego walory wizualne.

Mimo wszystkich swoich zalet, film jest jednak przeznaczony dla wytrwałych kinomaniaków. Trwający niespełna 2 godziny, wymaga od widza ciągłej koncentracji, a prawie zerowa akcja nie ułatwia tego zadania. Jest tu wiele nawiązań do światowego kina, bardziej i mniej wysublimowanych, pastisz filmów sensacyjnych, nienachlane skarykaturyzowanie tego typu filmów. A może ideologię dla „The limits of control” dorabiamy trochę na wyrost, sugerując się nazwiskiem reżysera?

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
mustang
Mustang – recenzja
cygan
Cygan – recenzja
odziewczynie
O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*