kochanekrolowejNiezły, europejski dramat kostiumowy. Oparta na faktach historia duńskiej królowej Karoliny Matyldy Hanowerskiej i jej kochanka Johanna Friedricha Struenseema.

Klasyczna opowieść. Strauenseem (w tej roli Mads Mikkelsen) po przyjęciu posady na dworze Christiana VII (Mikkel Følsgaard) zostaje jego najbardziej zaufanym poplecznikiem. Cierpiący z powodu choroby psychicznej król nie zauważa, jak jego poddany coraz bardziej rozkochuje w sobie jego małżonkę, królową Karolinę (Alicia Vikander). Daje to możliwość do rozwinięcia jednego z najważniejszych romansów w historii duńskich monarchów, a zarazem jest to wyjście do frapującej opowieści.

Reżyser Nikolaj Arcel stworzył typowy dramat kostiumowy opowiadający o wyjściu Danii z wieków ciemnych do epoki odrodzenia. Do świata Diderota czy Woltera, które niejako uosabia w sobie Strauenseem.

Jednakże to głownie klasyczny romans – mezalians, od którego nie należy pragnąć więcej, niż po prostu porządnego wykonania. I właśnie Kochanek królowej jest właśnie takim filmem – z dobrymi aktorami, ładnie zrealizowany, bez efekciarstwa. Dobre klasyczne kino historyczne, które rzadko pojawia się na ekranach kin, a na które warto się wybrać.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ksiegowy
Księgowy – recenzja
przeleczocalalych
Przełęcz ocalonych – recenzja
sonofagun
Son of a gun – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*