cyrkcolombiaAkcja Cyrku Columbia rozgrywa się w roku 1991, w miasteczku w Hercegowinie, pomiędzy dwoma poważnymi rozpadami komunizmu. Z jednej strony upadł właśnie Mur Berliński, z drugiej nadciągała burza zmian w całej Bośni i Hercegowinie.

W projekcji tej przywołana została historia rozpadłej Jugosławii. Powracający do ojczyzny główny bohater Divko (Miki Manojlovic) symbolizuje niejako transformację całego państwa. Wraca z Niemiecz wypchanymi markami portfelem do ojczyzny ze swoją przyszłą młodą żoną – Azrą, oraz kotem Bonny, który kiedyś przyniósł mu w życiu szczęście.

Swój powrót do ojczyzny zaczyna w złym stylu, bowiem Divko zaczyna od wyrzucenia z domu żony Lucii i syna Martina, korzystając z pomocy zaprzyjaźnionego szefa milicji. Dopiero po zastanowieniu próbuje pomóc synowi. Jego syn, to nieśmiały młody mężczyzna Martin, zapalony radioamator, który mieszka samotnie z matką. Historia rodziny komplikuje się, kiedy młoda narzeczona ojca zaczyna spędzać coraz więcej czasu z Martinem.

Film bośniaka Danisa Tanovića to ciekawie opowiedziana historia obyczajowa z wątkiem historycznie zbliżającej się wojny. Autor Ziemi niczyjej przedstawia nam etos Bałkanów, cała opowieść pełna jest emocji i klimatu urokliwych zakątków. Film niewątpliwie zachwyca wszystkich świeżością spojrzenia na narodową przeszłość i ucieczką od stylu Kusturicy.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
chocolat
Chocolat – recenzja
lore
Lore — recenzja
mamaija
Mama i ja – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*