_II_Wojna_Swiatowa_w_malych_rekach_11

Miniaturowe modele mapy Europy, fiordów norweskich, getta w Częstochowie i stepu w Kazachstanie oraz figurki w różnych skalach powstają aktualnie w Łodzi na potrzeby międzynarodowego serialu dla dzieci „II Wojna Światowa w małych rękach”. Efekty tych prac będą oglądać widzowie w kilkunastu krajach w Europie już od listopada 2018 roku.

Dokumentalny serial telewizyjny pod roboczym polskim tytułem „II Wojna Światowa w małych rękach” to pierwsza produkcja, która z perspektywy najmłodszych pokaże, jak Drugą Wojnę Światową doświadczały dzieci z różnych europejskich krajów. W powstającym aktualnie

8-odcinkowym serialu głównymi bohaterami są chłopcy i dziewczęta z Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Norwegii, Czech, Polski i Niemiec, a opowiedziane w nim historie opierają się na pamiętnikach i biografiach dzieci z lat 1938-1945. Światowa premiera serialu planowana jest na listopad 2018 roku. Już teraz prawa do jego emisji zostały zakupione przez kilkanaście europejskich stacji telewizyjnych.             

II_Wojna_Swiatowa_w_malych_rekach_7_figurka_serialowej_p

Serial „II Wojna Światowa w małych rękach” łączy w sobie zdjęcia live-action (z udziałem aktorów) z materiałami archiwalnymi oraz zdjęciami efektowymi na makietach, stanowiącymi nastrojową wizualizację historycznych i osobistych wydarzeń odtworzonych w trójwymiarowym miniaturowym świecie. Taka forma realizacji serialu została już z powodzeniem wykorzystana w podobnej produkcji opowiadającej o I wojnie światowej.

– Miniaturowy świat stworzony rękami łódzkich artystów posłuży do realizacji ujęć obrazujących działania wojenne, bombardowania, ataki czołgów, ale także wizualizacji przemieszczania się wojsk, zmian granic i linii frontów – wyjaśnia Janusz Czubak z TOTO Studio, będącego polskim producentem serialu. – Olbrzymi trójwymiarowy model mapy Europy pozwoli na zaprezentowanie sytuacji geopolitycznej w konkretnym momencie filmowej opowieści. Wykorzystanie modeli i figurek pomoże także w uświadomieniu młodym widzom, jakie powierzchnie zajmowały getta i obozy koncentracyjne oraz ile osób traciło w nich wolność i życie.

Na potrzeby serialu w Łodzi powstają, oprócz mapy Europy, także miniaturowe modele fiordów norweskich, getta w Częstochowie i stepu w Kazachstanie oraz kilkanaście figurek w skali 1:16, blisko 40 w skali 1:35 i dziesiątki żołnierzyków w skali 1:72. Większe figurki będą miniaturami postaci występujących w zdjęciach live-action: bohaterami odcinka, żołnierzami, więźniami, uchodźcami. – Tworząc modele i figurki artyści musieli zwracać ogromną uwagę na detale, tak aby przejście filmu ze zdjęć z aktorami do zdjęć na makietach było jak najbardziej płynne i aby widz mógł błyskawicznie zorientować się, kogo i co widzi w miniaturowym świecie – tłumaczy Katarzyna Gromadzka z MOMAKIN, polski producent wykonawczy. W realizację serialu w Polsce zaangażowanych jest obecnie blisko 30 osób. Pod koniec listopada stworzone w Łodzi modele i figurki wyruszą do Wrocławia, gdzie zostaną zarejestrowane sceny z ich udziałem. 

_II_Wojna_Swiatowa_w_malych_rekach_5

Serial „II Wojna Światowa w małych rękach” to międzynarodowa koprodukcja telewizji SWR i LOOKSfilm z Niemiec oraz licznych partnerów, którymi w Polsce są: TOTO Studio, „EC1 Łódź – Miasto Kultury” i Centrum Technologii Audiowizualnych z Wrocławia (CeTA), a także MOMAKIN. – Bardzo cieszymy się ze współpracy z polskimi partnerami i tego, że możemy korzystać z ich wiedzy i doświadczenia, a także wyjątkowego stylu polskich artystów – mówi Ramona Bergmann, producentka LOOKSfilm. Założone w Łodzi TOTO Studio, jako jeden z producentów, odpowiada za realizację modeli, figurek i zdjęć efektowych na makietach, zaś tworząca studio Agata Gorządek jest jednocześnie scenografem serialu. Koproducentem serialu zostało „EC1 Łódź – Miasto Kultury”.

– Nasza instytucja zaangażowała się finansowo w produkcję serialu „II Wojna Światowa w małych rękach” kwotą w wysokości 75 000 zł netto. Cieszymy się, że obchodzący w tym roku swoje 10-lecie Łódzki Fundusz Filmowy może przyczyniać się do realizacji tak interesujących i szeroko dystrybuowanych międzynarodowych produkcji, a jednocześnie wspierać budowanie rozpoznawalności polskich artystów plastyków w świecie – mówi Monika Głowacka, Łódzki Komisarz Filmowy. Polskim dystrybutorem serialu jest łódzka firma MOMAKIN.

Łódzcy artyści pracujący na rzecz branży filmowej są coraz częściej angażowani do międzynarodowych koprodukcji. Aktualnie w Łodzi powstają także lalki do pełnometrażowego filmu animowanego realizowanego w Meksyku.

O SERIALU:

„II Wojna Światowa w małych rękach” (tytuł oryginalny: „Small Hands in World War II”)
Format:             8 odcinków x 25 minut
Budżet produkcji:         2 mln euro
Reżyseria:             Matthias Zirzow
Scenariusz:            Matthias Zirzow, Ramona Bergmann i Maarten van der Duin
Produkcja:             LOOKSfilms, SWR

Polska ekipa:
Produkcja:             TOTO Studio
Koproducent:             „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi
Producent wykonawczy:     Katarzyna Gromadzka (MOMAKIN)
Dystrybutor w Polsce:    MOMAKIN
Zdjęcia efektowe:         Jan Paweł Trzaska
Asystenci kamery:         Bartosz Pieńkowski, Nikodem Szlęzak
Oświetlenie:             Maciej Bedyk (AnimatorFILM)
Scenografia:             Agata Gorządek
Kierownik budowy dekoracji: Marcin Jasiński
Twórcy modeli i figurek:     Marcin Jasiński, Krzysztof Styrcz, Krystian Ciechowicz, Tomasz Rolniak, Izabela Ambroziak, Marcin Zalewski, Agnieszka Mikołajczyk, Agnieszka Smolarek, Dariusz Kalita, Piotr Knabe, Jacek Spychalski
Post-produkcja:         Janusz Czubak
Polska wersja językowa:     Playade

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Tobołki Koziołka Matołka na Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA rozdane po raz szósty
Istvan_Szabo
Cinergia wystartowała (foto)
26069_109576999067164_109576165733914_166654_4981031_n
KAMERA AKCJA 2011 – Konkurs na tekst krytyczny!

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*