016oplaSześć premier, dwie projekcje specjalne, w tym Moonshine  Michała Poniedzielskiego i animowany dokument pt. Księży młyn. Plus niezwykła podróż z zeszłorocznymi laureatami Tobołków Koziołka Matołka. To wszystko czekało na widzów podczas Wielkiego Otwarcia II Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2014 21 marca w Muzeum Kinematografii.

Do tego należy dołożyć premierę projektu “Poezja w obrazkach”, czyli trzy krótkie filmy animowane w trzech różnych technikach zrealizowanych przez trzech różnych artystów (Daria Wiktoria Kopiec, Paulina Majda, Jakub Wroński) do wierszy Czesława Miłosza. Kolejną premierą to T. – niezwykły projekt Zbigniewa Czapli, jednej z najważniejszych postaci we współczesnej polskiej animacji, który postanowił podjąć autotematyczny dialog o animacji z jedenastoletnim artystą (rysownikiem i ilustratorem), Tadkiem Łabędzkim. Koleną premierą Wielkiego Otwarcia było Indywiduum, najnowszy film twórcy znakomitego Wyścigu (1989) – groteskowa opowieścią o totalitarnym mieście, w którym obowiązuje… zakaz śmiechu.

KUKULEK_Daniel_Zagorski

II Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA odbywa się w dniach 21 marca – 31 maja w 44 miejscowościach (39 miastach i 5 wsiach), z Wielkim Finałem w dn. 5-8 czerwca w Łodzi. Głównym Organizatorem OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU POLSKIEJ ANIMACJI “O!PLA” jest niezależny promotor animacji – ANIMATION ACROSS BORDERS.

/fot. Anita Andrzejczak

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Tama_w_Pilchowicach_plan_Mikulski_Antoszczyk
Powstaje film o Stanisławie Mikulskim (foto)
Jak zostałem Superłotrem – serialowy debiut Krzysztofa Ostrowskiego
Nikt_nie_wola_kadr_z_filmu
Kazimierz Kutz ze Złotym Glanem

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*