ukryci_agnieszki_holland_20100315_1290898679Znana jest decyzja powołanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego Komisji Oscarowej. Komisja jednogłośnie wybrała „W ciemności” (pierwotny tytuł “Ukryci”) Agnieszki Holland na polskiego kandydata do Oscara w kategorii “Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

Zdjęcia do filmu powstawały m.in. w Łodzi. Produkcja otrzymała dofinansowanie z Łódzkiego Funduszu Filmowego oraz wspierana była organizacyjnie przez Łódź Film Commission.

„W ciemności” to oparta na faktach historia Leopolda Sochy, pracownika kanałów, ale także drobnego złodziejaszka, który podczas wojny staje się bohaterem. Socha postanawia wykorzystać swoją wiedzę na temat systemu kanalizacji w mieście i ukrywa tam grupę Żydów z lwowskiego getta. Narażając własne życie i zdrowie oraz bezpieczeństwo swoich najbliższych, ratuje przed zagładą kilkanaście osób, w tym  kobiet i dzieci, którzy dzięki niemu spędzają w ukryciu, pod ziemią niemal 14 miesięcy.

Odtwórcą głównej roli jest Robert Więckiewicz. W filmie zobaczymy także: Agnieszkę Grochowską, Kingę Preis, Julię Kijowską, Marcina Bosaka oraz niemieckiego aktora Benno Fürmanna. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska.

Łódź Film Commission współpracowała z producentami m.in. w zakresie wyboru lokalizacji zdjęciowych, otrzymywania stosownych zezwoleń od właścicieli obiektów, jak również pozwoleń na realizację zdjęć w łódzkich plenerach. Premiera kinowa „W ciemności” została zaplanowana na wrzesień tego roku.

/fot. mat.pras.

Zobacz także:

“Ukryci” powstawali w Łodzi (foto i wideo z planu filmu A. Holland)

Ukryci w Łodzi (relacja foto i wideo z planu) 

Casting do filmu Agnieszki Holland (wideo)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Festiwalowi_Gocie
Ruszyła KAMERA AKCJA 2011!
a2013-05-11_17-33-43
Kamera Akcja 2013 (foto)
_MG_7569
Se-ma-for Film Festival – dzień drugi (foto)
1 Komentarz
  • ewelina
    13 marca 2012 at 18:00

    .tylko kandydatem,gdyby dostał statuetkę to niezle bysmy musieli się natrudzić zeby wiedziec za co………………PanieHolland miewała lepsze dni….

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*