O_Matko_0119. maja 2018 w Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie zakończył się 6. Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA. W tym roku dotarł on do rekordowej liczby 84. miejscowości mobilizując równie rekordową ilość 21.807 widzów-Jurorów w każdym wieku do oceny polskiej i nie tylko polskiej animacji. Poniżej lista wszystkich nagród przyznanych podczas Wielkiego Finału O!PLA 2018.

^^^
TYTUŁ HONOROWEGO OBYWATELA ANIMACJI – „KRAINY NIEOGRANICZONYCH MOŻLIWOŚCI” DLA YACHA PASZKIEWICZA (pośmiertnie)
^^^
DYPLOM UZNANIA DLA PANA JULIANA ZAWISZY i LEGNICKIEJ AKADEMII FILMOWEJ ZA 25. LAT WARSZTATÓW FILMU ANIMOWANEGO
^^^
DYPLOM UZNANIA DLA PRACOWNI FILMU ANIMOWANEGO NA AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W KRAKOWIE ZA 40. LAT ISTNIENIA AUTONOMICZNEGO KIERUNKU STUDIÓW ORAZ 60. LAT PRACY DYDAKTYCZNEJ
***
LAUREACI KONKURSU GŁÓWNEGO
Wzięło udział 4817 widzów-Jurorów!
Konkurs Główny prezentowany był w 45. miejscowościach.

PIERWSZE MIEJSCA – „ZŁOTE TOBOŁKI KOZIOŁKA MATOŁKA” 
•    KATEGORIA STUDYJNA im. Marka Serafińskiego: O MATKO! (2017, 12’15”), Paulina Ziółkowska (FUMI Studio/PWSFTviT w Łodzi) + NAGRODA SPECJALNA: NOMINACJA DO NAGRODY POLSKIEGO KINA NIEZALEŻNEGO IM. JANA MACHULSKIEGO W KATEGORII NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY (EDYCJA 2019).
•    KATEGORIA SZKOLNA im. Kazimierza Urbańskiego: NO WEŹ KASIA, CO CI SZKODZI? (2017, 6’37”), Aleksandra Filipowicz i Konrad Ożgo (PJATK WARSZAWA) + NAGRODA SPECJALNA: NOMINACJA DO NAGRODY POLSKIEGO KINA NIEZALEŻNEGO IM. JANA MACHULSKIEGO W KATEGORII NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY (EDYCJA 2019) + NAGRODA SPECJALNA: ZAPROSZENIE DO KONKURSU GŁÓWNEGO 16. FESTIWALU FILMOWEGO „OPOLSKIE LAMY” (Opole 2018) + NAGRODA SPECJALNA: WYRÓŻNIENIE UCZNIÓW LICEÓW PLASTYCZNYCH DLA NAJLEPSZEJ ANIMACJI W KATEGORII SZKOLNEJ NA O!PLA 2018.
•    KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP im. Yacha Paszkiewicza: OHOHO (2017, 2’34”), Łukasz Rusinek | Gooral
•    KATEGORIA FORMANIMY im. Warsztatu Formy Filmowej: GWIEZDNY PYŁ(2018, 02’05”), Elena Volozneva (UMK TORUŃ) + NAGRODA SPECJALNA: ZAPROSZENIE DO KONKURSU 27. EUROPEJSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO EUROSHORTS (2018).
•    KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI im. Andrzeja Czeczota: DLACZEGO PRZENIGDY NIE DOKARMIAĆ GOŁĘBI (2017, 1’20”), Agnieszka Świętek + NAGRODA SPECJALNA: ZAPROSZENIE DO KONKURSU FESTIWALU FILMÓW ANTYDEPRESYJNYCH „RELANIUM” (Łódź 2019) DLA NAJBARDZIEJ ANTYDEPRESYJNEJ ANIMOWANEJ FRASZKI NA O!PLA 2018.

NO_WEZ_KASIA_CO_CI_SZKODZI_1
^^^
DRUGIE MIEJSCA – „SREBRNE TOBOŁKI KOZIOŁKA MATOŁKA”
•    KATEGORIA STUDYJNA im. Marka Serafińskiego: DZIWNY PRZYPADEK (2017, 13’30), Zbigniew Czapla (Warsztat Filmowy)
•    KATEGORIA SZKOLNA im. Kazimierza Urbańskiego: NIE MASZ DYSTANSU (2017, 3’52”), Karina Paciorkowska (PWSFTviT ŁÓDŹ) + NAGRODA SPECJALNA: WYRÓŻNIENIE UCZNIÓW PRACOWNI FILMOTEK SZKOLNYCH DLA NAJLEPSZEJ ANIMACJI W KATEGORII SZKOLNEJ NA O!PLA 2018.
•    KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP im. Yacha Paszkiewicza: FAIL (2017, 05’05”), Wojciech Ostrycharz | Lion Shephered
•    KATEGORIA FORMANIMY im. Warsztatu Formy Filmowej: LITTLE GIANT (2017, 03’08”), Maciej Dydyński + LASY
•    KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI im. Andrzeja Czeczota: IF YOU CAN… (2017, 1:14), Hanna Rybak (UMCS LUBLIN)
^^^
TRZECIE MIEJSCA – „BRĄZOWE TOBOŁKI KOZIOŁKA MATOŁKA”
•    KATEGORIA STUDYJNA im. Marka Serafińskiego: MARCHEWKOWE POLE (2016, 16’), Kacper Zamarło (Studio Filmowe Xanf)
•    KATEGORIA SZKOLNA im. Kazimierza Urbańskiego: BAJKA O POWSTANIU CZARNEJ DZIURY (2017, 4’26”), Karolina Gołębiowska (Akademia Sztuki w Szczecinie) + NAGRODA SPECJALNA: ZAPROSZENIE DO KONKURSU GŁÓWNEGO 8. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO STOPTRIK (Maribor/Łódź 2018) DLA ANIMACJI STOP MOTION Z NAJWIĘKSZĄ LICZBĄ GŁOSÓW NA O!PLA 2018.
•    KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP im. Yacha Paszkiewicza: KAMIEŃ (2018, 4’49”), Marcin Ożóg | Paśko & Zespół Co To
•    KATEGORIA FORMANIMY im. Warsztatu Formy Filmowej: DZIĘKI UPRZEJMOŚCI ARTYSTY (2016, 10’10”), Piotr Bosacki
•    KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI im. Andrzeja Czeczota: ZABAWKA (2017, 0:55), Fabian Kowalczuk (UMCS LUBLIN)
^^^
WYRÓŻNIENIA ZA ZAJĘCIE IV MIEJSCA:
KATEGORIA STUDYJNA im. Marka Serafińskiego: MVP (2018, 03’50”), Artur Marcol (FUMI Studio)
KATEGORIA SZKOLNA im. Kazimierza Urbańskiego: NA JĘZYKACH (2017, 3’49”), Karolina Borgiasz (PWSFTviT ŁÓDŹ)
KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP im. Yacha Paszkiewicza: DREAM ON (2017, 4’42”), Wojciech Ostrycharz | Lion Shephered
KATEGORIA FORMANIMY im. Warsztatu Formy Filmowej: JUSTI FITNESS (2017, 07’43”), Justyna Pazdan (PWSFTviT ŁÓDŹ)
KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI im. Andrzeja Czeczota: DUCH (2017, 0’19”), Alicja Łyszkowicz (UAP)

OHOHO_1

^^^
WYRÓŻNIENIA SPECJALNE O!PLA:
GDZIE KUCHAREK 6 TAM NIE MA CO JEŚĆ (2017, 01’35”), Kamil Wójcik
FLUOKSETYNA (2017, 4’), Paweł Czarnecki | Latające Pięści
GOŚĆ (2017, 2’20”), Aleksander Józefczyk (ASP KRAKÓW)
MAK (2017, 4’33”), Ala nunu Leszyńska | T/Aboret
MOST (2017, 02’23”), Łukasz Jedynasty | Kazik & Kwartet ProForma
OSTATNI DZIEŃ SIERPNIA (2017, 05’53”), Marcin Podolec, Kacper Zamarło | Pablopavo i Ludziki
ZJAZD (2017, 03’41”), Jerzy Tabor (PWSFTviT ŁÓDŹ)

***
NAGRODA SPECJALNA DAWIDA GRYZY – DYREKTORA FESTIWALU FILMOWEGO „KOCHAM DZIWNE KINO” – DLA „NAJDZIWNIEJSZEJ ANIMACJI NA O!PLA 2018” > ZAPROSZENIE DO KONKURSU 7. FESTIWALU FILMOWEGO „KOCHAM DZIWNE KINO” (Pabianice 2018): WCIELENIE (2017, 5’), Barbara Rupik, PWSFTviT ŁÓDŹ
^^^
KONKURS TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! im. Leszka Gałysza
Wzięło udział 16.299 młodych widzów-Jurorów!
Konkurs Teraz Dzieci Mają Głos! prezentowany był w 66. miejscowościach.
***

DLACZEGO_PRZENIGDY_NIE_DOKARMIAC_GOLEBI_1
PIERWSZE MIEJSCA – „ZŁOTE TOBOŁKI KOZIOŁKA MATOŁKA”
KATEGORIA PRZEDSZKOLNA: WIERCIMISIE: GDZIE JEST BUBI? (2016, 11’), Marzena Nehrebecka (Badi Badi, Warszawa) + NAGRODA SPECJALNA: ZAPROSZENIE DO KONKURSU 9. FESTIWALU FILMÓW ANIMOWANYCH „ANIMOCJE” (Bydgoszcz 2019)
KATEGORIA WCZESNOSZKOLNA: BAŚNIE & BAJKI POLSKIE: MAŁPA W KĄPIELI (2017, 13’), Andrzej Gosieniecki (TvSFA Poznań) + NAGRODA SPECJALNA: ZAPROSZENIE DO KONKURSU 9. FESTIWALU FILMÓW ANIMOWANYCH ANIMOCJE (Bydgoszcz 2019)
^^^
DRUGIE MIEJSCA – „SREBRNE TOBOŁKI KOZIOŁKA MATOŁKA”
KATEGORIA PRZEDSZKOLNA: AGI BAGI: URODZINOWY POMNIK WODZA (2016, 11’), Waldemar Mordarski (Badi Badi, Warszawa)
KATEGORIA WCZESNOSZKOLNA: BAŚNIE & BAJKI POLSKIE: O PSACH I KOTACH (2017, 13’), Joanna Jasińska-Koronkiewicz (TvSFA Poznań)
^^^
TRZECIE MIEJSCA – „BRĄZOWE TOBOŁKI KOZIOŁKA MATOŁKA”
KATEGORIA PRZEDSZKOLNA: PAMIĘTNIK FLORKI III: PREZENT (2016, 11’), Janusz Martyn (ANIMA-POL, Łódź)
KATEGORIA WCZESNOSZKOLNA: OSIEDLE (2018, 10’12”), Magdalena Bryll (Serafiński Studio, Warszawa)
^^^
WYRÓŻNIENIA ZA ZAJĘCIE IV MIEJSCA:
KATEGORIA PRZEDSZKOLNA: PAN TOTI I RYCERZE (2016, 08’03”), Grzegorz Handzlik, ORANGE Studio Animacji (Bielsko-Biała)
KATEGORIA WCZESNOSZKOLNA: MIŁEK Z CZARNEGO LASU (2017, 13’), Ewelina Stefańska (TvSFA Poznań)
^^^
WYRÓŻNIENIA SPECJALNE O!PLA:
KATEGORIA PRZEDSZKOLNA:
PAN MALUŚKIEWICZ I WIELORYB (2017, 3’42”), Michał Rychławski (Strefa 57, Sicienko)
KATEGORIA WCZESNOSZKOLNA:
SPODNIE I ŻELAZKO (2018, 1’20”), Julia Orlik (PWSTviT ŁÓDŹ)
STRASZYDŁA RODZIME. WŚRÓD LASÓW, NA POLACH, NA WODACH, NA WIETRZE (2017, 8’43”), Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski + dzieci w wieku 7-12 lat / Animator Jutra – 10 Animator (Poznań)

DYPLOM UZNANIA DLA TWÓRCÓW FILMU „SKĄD I DOKĄD” (Reżyseria: Marcin Wołkowicz, Producent: Tutto Arts & Media) za zabranie widzów w fascynującą i inspirującą podróż z nurtem największej polskiej rzeki – Wisły.
^^^
KONKURS „Oh! People Love Animation!”
Wzięło udział 691. widzów-Jurorów!
Konkurs „Oh! People Love Animation” prezentowany był w 31. miejscowościach.
***
PIERWSZE MIEJSCE – „ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA”: HAPPY END, Jan Saska / True Lovers, FAMU, Czechy 2016, 6′
DRUGIE MIEJSCA – „SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA”: KATARZYNA [org.: Catherine], Britt Raes / Creative Conspiracy, Belgia 2016, 11’51’’
TRZECIE MIEJSCA – „BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA” (ex aequo):
DWA TRAMWAJE [eng.: Two Trams], Svetlana Andrianova / SOYUZMULTFILM FILM STUDIO, Rosja 2016, 10’
DZIADEK MORS [org.: Pépé le morse/ eng.: Grandpa Walrus], Lucrèce Andreae / Caïmans Productions, Francja 2017, 14’ 53”

WYRÓŻNIENIA ZA ZAJĘCIE IV MIEJSCA: YIN, Nicolas Fong / Zorobabel, Belgia 2017, 10’30″
WYRÓŻNIENIA SPECJALNE O!PLA: PUSTE MIEJSCE [eng.: Negative Space], Max Porter, Ru Kuwahata / Tiny Inventions, Francja 2017, 5’30”
^^^

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
4._Festiwal_Kamera_Akcja_widzowie_hol
Festiwal Kamera Akcja zakończony (foto)
Bitwa_Warszawska
Twórcy filmu „1920 Bitwa Warszawska” gościli w Łodzi (foto)
transatlantyk181
Sally Potter gościem specjalnym Transatlantyk Festival

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*