Budżet Obywatelski może przywrócić blask zabytkowej, modernistycznej kamienicy przy Piotrkowskiej 203/205. Strefa Kultury Kina Charlie (L0144) zabiega o rewitalizację tej przedwojennej siedziby Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu.
Zdjęcia oraz część komentarza: Ryszard Bonisławski
Fotografia została wykonana przez Wł. Pfeiffra ok. 1930 r. (mieszkał po drugiej stronie ul. Piotrkowskiej.) W miejscu tym powstał budynek dla zarządu oraz magazyn, pierwszej w Polsce fabryki włókien sztucznych. Aktualnie znajduje się tutaj pięknie odnowiona kamienica frontowa oraz zdewastowany budynek, w którym mieści się m.in. kino Kino-Galeria Charlie, PCK oraz Stowarzyszanie Łódź Filmowa.
Dom zbudowano z granitu w jasno- łososiowej barwie, a wszystkie ciemne na zdjęciu fragmenty, m.in. obramowanie balkonów – to czarny marmur.
Fabryka Włókien Sztucznych w Tomaszowie Mazowieckim zatrudniała ponad 5 tysięcy osób. Miała własny klub sportowy i boisko, orkiestrę, chór, przedszkole, bibliotekę wraz z czytelnią.
Pracownicy uprawiający gimnastykę w przerwach od pracy.
Polska niezwykła: polskaniezwykla.pl/web/place/37439,lodz-dawna-kamienica-tomaszowskiej-fabryki-sztucznego-jedwabiu-siedziba-kina-charlie.html
Przy ul. Piotrkowskiej 203/205 znajduje się okazała, monumentalna kamienica z wyjątkowo łódzką kamienicą. W maju 1937 r. Tomaszowska Fabryka Sztucznego Jedwabiu wystąpiła o rozbiórkę 2 frontowych budynków, oficyn fabrycznych, szedowej tkalni, komina i szop. Została ona wzniesiona w latach 1937-1938 w stylu modernistycznym dla Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu. Autorem planów architektonicznych był Ignacy (Izaak) Gutman (łódzki architekt, syn Szmula i Hanny z Lederów.
W okresie II wojny światowej został osadzony w łódzkim getcie. Z polecenia Chaima Rumkowskiego został kierownikiem Wydziału Budowlanego na terenie Litzmannstadt Getto. Oprócz tego rysował banknoty, które po wydruku były środkiem płatniczym w getcie. Po wyzwoleniu dalej pracował jako łódzki architekt. Około 1968 roku wyjechał do Izraela, gdzie prawdopodobnie po 1984 r. zmarł).
Kamienica na ówczesne lata była określana mianem luksusowej. Posadowiona został na dwóch działkach. Pierwsza część budynku znajduje się od strony ul. Piotrkowskiej i pierwotnie pełniła funkcję mieszkalną akcjonariuszy i dostawców przedsiębiorstwa. Druga część znajduje się w głębi i był to niegdyś budynek biurowy.
Obecnie kamienica jest siedzibą Kina Charlie, założonego w 1994 r. przez Sławomira Fijałkowskiego. Specjalnością Kina jest prezentacja filmów europejskich, ambitnych, niszowych. Oprócz tego Kino jest miejscem wydarzeń artystyczno-filmowych.
Strefa Kultury Kina Charlie: rewitalizacja budynku Kina Charlie wraz z podwórkiem na posesji Piotrkowska 203/205 oraz zaadaptowanie go dla potrzeb seniorów oraz osób niepełnosprawnych – L0144 w Budżecie Obywatelskim.