Za nami uroczyste otwarcie FKE CINERGIA. Festiwal rozpoczęliśmy w piątek 23 listopada, pokazem najnowszego filmu Jana Jakuba Kolskiego „Ułaskawienie”, laureata trzech nagród na tegorocznym Festiwalu w Gdyni. W głównych rolach wystąpili: Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski i Michał Kaleta.

Niezwykle osobisty film Jana Jakuba Kolskiego. Historia o rodzicach żołnierza opowiadana z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Wpisana w dramatyczne wydarzenia w powojennej Polsce. Skupia się na sile i odwadze rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna. „Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i… miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach (…).Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub” – mówi sam reżyser.

A już jutro, w niedzielę 25 listopada, widzowie Forum będą mieli okazję zobaczyć wyjątkową polsko-amerykańską koprodukcję filmową „Kto napisze naszą historię” w reżyserii Roberty Grossman. To fabularyzowany film dokumentalny o słynnym, odnalezionym po latach podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego, który współprodukowała Nancy Spielberg. Zdjęcia do części fabularyzowanej filmu zostały zrealizowane w Polsce, w tym także w Łodzi. W rolach głównych wystąpili polscy aktorzy, m.in.: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński. Głosów w filmie użyczyli: nagrodzony Oscarem za film „Pianista” Adrien Brody oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Joan Allen („Ukryta prawda”, „Czarownice z Salem”, „Nixon”).

-„Po stworzeniu przez mojego brata Stevena przejmującego filmu pt. „Lista Schindlera”, a następnie założeniu Fundacji Zapisu Historii Ocalonych z Szoah, poczułam wewnętrzny przymus, aby tworzyć filmy takie jak „Kto napisze naszą historię”, które dzielą się tymi niesamowitymi opowieściami ze światem”- Nancy Spielberg. Głównym producentem filmu jest Katahdin Productions. Za produkcję ze strony polskiej odpowiadali Anna Różalska i Tarik Hachoud z firmy Match&Spark. Koproducentami filmu są ARTE/NDR, EC1 Łódź, Łódzki Fundusz Filmowy oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Film otrzymał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Pokaz specjalny z udziałem twórców odbędzie się 25 listopada o g. 17:30 w kinie Helios – Sukcesja. Dodatkowy seans filmu odbędzie się również 1 grudnia o 15.00.

Wśród wydarzeń filmowych tegorocznego Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi, czeka na widzów specjalny przegląd filmowy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, prezentujący najważniejsze dokonania polskiej kinematografii w okresie 1918-2018. „Con Bravura. Dziesięć Dekad Niepodległości w Polskim Kinie” to sekcja, do której wybrano charaktery- styczne i bardzo ważne polskie filmy, po jednym tytule na jedną z dziesięciu dekad ostatnich stu lat naszego kraju i są tutaj m.in.: „Szaleńcy”, „Pokolenie”, „Nóż w wodzie”, „Sanatorium pod klepsydrą”. Każdemu filmowi towarzyszyło będzie wprowadzenie opisujące daną dekadę, a wy- brane seanse zaszczycą swoją obecnością goście – Jerzy Stuhr („Amator”) i Maciej Drygas („Usłyszcie mój krzyk”).

Organizatorami wydarzenia są: Forum Kina Europejskiego Cinergia, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Szkoła Filmowa w Łodzi. Repertuar i harmonogram projekcji na www.cinergiafestival.pl. Na seanse w Szkole Filmowej w Łodzi oraz w kinie Charlie wstęp wolny.

/fot. Natalia Zdziebczyńska, Mikołaj Zacharow i Piotr Wojdyn

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
cinergia2014
Cinergia 2014 – laureaci
plakat_XVII_MFFP
Nabór Filmów Na Festiwal im. Włodzimierza Puchalskiego
OdNowa Kina Kinematograf (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*