W czwartek, 15 marca rozpoczął się cykl sześciu spotkań z Euroshortami w Kinie Cytryna. W ciągu trzech miesięcy, co dwa tygodnie widzowie będą mogli obejrzeć filmy krótkometrażowe przedstawione na premierze 20. edycji Festiwalu Euroshorts.
Jako pierwsze na srebrnym ekranie pojawiło się 90-minutowe pasmo animacji stworzonych przez reżyserów ze Zjednoczonego Królestwa, Belgii, Hiszpanii, Czech, Francji i Szwajcarii. Od powitalnej, zaskakująco dynamicznej Porannej przechadzki zagościł klimat gęstej metafory, a różnorodne tworzywo animacyjne wykorzystane przez autorów po części odrealniło wyświetlane obrazy, co nie pozostało bez wpływu na zachowaniu odpowiedniego dystansu do tematyki tej niezwykłej kompilacji filmów.
Bogaty warsztat twórców korespondował z umiejętnością dobrania adekwatnej techniki, operowania barwą i dźwiękiem do zbudowania pożądanego nastroju. Powodzenie w tym aspekcie wydaje się być motywem przewodnim pierwszego pokazu, ale czy tylko to wystarczy, by wywołać pozytywną reakcję odbiorcy?
Rozmaitość tematyki wyświetlonych krótkometrażówek była szeroka jak rozpiętość skrzydeł Gypaetus Helveticus, tytułowego bohatera jednej z nich. Wdzięczny, aczkolwiek wyimaginowany gatunek alpejskiego ptaszydła udowodnił, że z przymrużeniem oka można oszkalować nietolerancję i bezpodstawne stereotypy. Pozostali reżyserzy nie udali się jednak powyższą drogą, decydując się na patetyczny ton (np. w poruszającym Walcząc o wolność), kreując depresyjną atmosferę albo zanurzając się w baśniowym nurcie.
Interesujące zestawienie hiszpańskich szortów: niepokojącego Ptasiego chłopca (nie mylić z Ptaśkiem!) i uspokajającego, wręcz umoralniającego To coś w kącie, zakończyło pierwsze spotkanie, pozostawiając po sobie jednak niedosyt. Oscylowanie wokół psychiki człowieka i moralnie zepsutego świata powinno zdecydowanie bardziej angażować i poruszać emocjonalnie, żeby sprowokować do wyciągnięcia wniosków. Tymczasem miałam wrażenie, że w rezultacie osiągnęto tylko obojętność.
Kolejna odsłona Euroshortów 29 marca. Tym razem pokazane zostaną fabuły. Harmonogram pokazów znajdziecie TUTAJ.