BirdboyW czwartek, 15 marca rozpoczął się cykl sześciu spotkań z Euroshortami w Kinie Cytryna. W ciągu trzech miesięcy, co dwa tygodnie widzowie będą mogli obejrzeć filmy krótkometrażowe przedstawione na premierze 20. edycji Festiwalu Euroshorts.

Jako pierwsze na srebrnym ekranie pojawiło się 90-minutowe pasmo animacji stworzonych przez reżyserów ze Zjednoczonego Królestwa, Belgii, Hiszpanii, Czech, Francji i Szwajcarii. Od powitalnej, zaskakująco dynamicznej Porannej przechadzki zagościł klimat gęstej metafory, a różnorodne tworzywo animacyjne wykorzystane przez autorów po części odrealniło wyświetlane obrazy, co nie pozostało bez wpływu na zachowaniu odpowiedniego dystansu do tematyki tej niezwykłej kompilacji filmów.

Bogaty warsztat twórców korespondował z umiejętnością dobrania adekwatnej techniki, operowania barwą i dźwiękiem do zbudowania pożądanego nastroju. Powodzenie w tym aspekcie wydaje się być motywem przewodnim pierwszego pokazu, ale czy tylko to wystarczy, by wywołać pozytywną reakcję odbiorcy?

joomplu:33123

Rozmaitość tematyki wyświetlonych krótkometrażówek była szeroka jak rozpiętość skrzydeł Gypaetus Helveticus, tytułowego bohatera jednej z nich. Wdzięczny, aczkolwiek wyimaginowany gatunek alpejskiego ptaszydła udowodnił, że z przymrużeniem oka można oszkalować nietolerancję i bezpodstawne stereotypy. Pozostali reżyserzy nie udali się jednak powyższą drogą, decydując się na patetyczny ton (np. w poruszającym Walcząc o wolność), kreując depresyjną atmosferę albo zanurzając się w baśniowym nurcie.

Interesujące zestawienie hiszpańskich szortów: niepokojącego Ptasiego chłopca (nie mylić z Ptaśkiem!) i uspokajającego, wręcz umoralniającego To coś w kącie, zakończyło pierwsze spotkanie, pozostawiając po sobie jednak niedosyt. Oscylowanie wokół psychiki człowieka i moralnie zepsutego świata powinno zdecydowanie bardziej angażować i poruszać emocjonalnie, żeby sprowokować do wyciągnięcia wniosków. Tymczasem miałam wrażenie, że w rezultacie osiągnęto tylko obojętność.

Kolejna odsłona Euroshortów 29 marca. Tym razem pokazane zostaną fabuły. Harmonogram pokazów znajdziecie TUTAJ.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
oscar2011
Oscary 2011 – Jak zostać królem filmem roku – rezultaty – relacja
Kino_Charlie_2
Strefa Kultury Kina Charlie (foto)
Off_jak_goraco_VI_edycja
Festiwal “Off jak gorąco” zawieszony

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*