hurt_lockerDziś w nocy poznaliśmy laureatów 82. edycji Oscarów – nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Najlepszym okazał się Hurt Locker.

Nagrody przyznawane są w dwudziestu czterech kategoriach. Najwięcej nominacji (po dziewięć) otrzymały dwa filmy “Avatar” Jamesa Camerona i “The Hurt Locker. W pułapce wojny” Kathryn Bigelow. I właśnie niespodziewanie ten drugi obraz otrzymał najwięcej nagród.

Tegoroczną galę poprowadili wspólnie Alec Baldwin i Steve Martin. Ceremonia rozdania nagród rozpoczęła się o godz. 2:00.


Minęła 2, gwiazdy nadal przechadzają się po czerwonym dywanie. Trwa odliczanie do rozpoczęcia Ceremonii.

2:33 – początek gali – obecnie trwa piosenka w wykonaniu Neil Patricka Harrisa, znanego w Polsce z roli głównej w serialu Doggie Howser. Z góry zlecieli gospodarze dzisiejszego show. Martin i Baldwin tradycyjnie rozpoczynają od serii dowcipów związanych z dzisiejszymi nominowanymi.

2:49 Penélope Cruz zaprezentowała aktorów nominowanych w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Nagrodę otrzymał Christoph Waltz (Bękarty wojny) (nazwisko aktora często pojawiało się w kontekście tej nagrody, więc nie jest to niespodzianka).

Pozostałe nominowane:
– Matt Damon (Invictus)
– Woody Harrelson (The Messenger)
– Christopher Plummer (The Last Station)
– Stanley Tucci (Nostalgia anioła)

2:51 Prezentacja filmu The Blind Side

2:56 Cameron Diaz, Steve Carell prezentują nominowanych w kategorii najlepszy film animowany (pełnometrażowy). Nominowani odpowiadali czym znaczy dla nich nominacja do Oscara. Oscara zdobył Odlot (pewniak, nominowany do nagrody najlepszego filmu fabularnego Odlot musiał otrzymać Oscara w tej kategorii).

Pozostali nominowani:

– Koralina
– Fantastyczny Pan Lis
– Księżniczka i Żaba
– Brendan et le Secret de Kells

3:01 Młode gwiazdki kina zapowiedziały nominowanych w kategorii najlepsza piosenka. Nagrodę otrzymali Ryan Bingham i T Bone Burnett za The Weary Kind z filmu Szalone serce (bardzo spokojna piosenka w klasycznym hollywodzkim stylu).

Pozostali nominowani:
– Almost There z filmu Księżniczka i Żaba, muzyka i tekst – Randy Newman
– Down in New Orleans z filmu Księżniczka i Żaba, muzyka i tekst – Randy Newman
– Loin de Paname z filmu Paris 36, muzyka – Reinhardt Wagner, tekst – Frank Thomas
– Take It All z filmu Dziewięć – Nine, muzyka i tekst – Maury Yeston

3:06 – prezentacja filmu Dystrykt 9

3:13 Tina Fay, Robet Dawney jr zaprezentowali nominowanych w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny. Nagrodę otrzymał Mark Boal za The Hurt Locker (silnie obstawiona kategoria, corocznie nagradzane filmy są naprawdę bardzo dobrymi produkcjami).

Pozostali nominowani:
– Quentin Tarantino – Bękarty wojny
– Alessandro Camon & Oren Moverman – The Messenger
– Joel Coen & Ethan Coen – A Serious Man
– Bob Peterson, Pete Docter, według pomysłu: Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy – Odlot

3:17 Zaprezentowano sylwetkę zmarłego w 2009 roku Johna Hughesa, amerykańskiego scenarzysty, reżysera i producenta filmowego, autora takich filmów jak Kevin sam w domu, Beethoven, czy Klub winowajców (kultowy obraz amerykańskiej młodzieży lat 80.).

3:22 Na scenę weszli aktorzy Hughes’a m. in. Macaulay Culkin – podziękowali rodzinie artysty.

3:24 Samuel L. Jackson zapowiedział prezentację filmu Odlot.

3:30 Różne gwiazdy filmy opowiadają dlaczego lubią filmy krótkometrażowe. Nagrodę w kategorii najlepszy animowany film krótkometrażowy otrzymuje: Nicolas Schmerkin za Logoramę (niespodziewana porażka Nicka Parka).

Pozostali nominowani:
– Fabrice O. Joubert – French Roast
– Nicky Phelan i Darragh O’Connell – Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty
– Javier Recio Gracia The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)
– Nick Park – A Matter of Loaf and Death

Najlepszy dokumentalny film krótkometrażowy – laureaci – Roger Ross i Elinor Burkett za Music by Prudence

Pozostali nominowani:
– Jon Alpert i Matthew O’Neill za Po trzęsieniu ziemi: łzy Syczuanu
–  Daniel Junge i Henry Ansbacher za The Last Campaign of Governor Booth Gardner
– Steven Bognar i Julia Rechert za The Last Truck: Closing of a GM Plant
Bartek Konopka i Anna Wydra za Królik po berlińsku

Najlepszy fabularny film krótkometrażowy – The New Tenants

Pozostali nominowani:
– The Door
– Zamiast abrakadabra
– Kavi
– Miracle Fish

3:39 Ben Stiller (przebrany za bohatera filmu Avatar) zaprezentował (mówiąc w ich języku) nominowanych w kategorii najlepsza charakteryzacja. Nagrodę otrzymali Barney Burman, Mindy Hall i Joel Harlow za Star Trek.

Pozostali nominowani:
– Aldo Signoretti i Vittorio Sodano za Boski
– Jon Henry Gordon i Jenny Shircore za The Young Victoria

3:45 Prezentacja filmu A Serious Man

3:49 Przedstawiono nominowanych w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany. nagrodę otrzymał Geoffrey Fletcher za Precious (podobnie jak wśród laureatów Oscara w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny film zdobywający nagrodę w tej kategorii wart będzie obejrzenia w kinach).

Pozostali nominowani:
– Neill Blomkamp i Terri Tatchell za Dystrykt 9
– Nick Hornby za Była sobie dziewczyna
– Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche za In the Loop
– Jason Reitman i Sheldon Turner za W chmurach

3:53 Na scenie Queen Latifah przezentuje fragmenty ceremoni podczas której nagrodzono m. in. Rogera Cormana i Lauren Bacall.

3:59 Nominacje w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa.  Otrzymują ją Mo’Nique za Precious (film ten powoli staje się czarnym koniem tegorocznej gali)

Pozstałe nominowane:
– Penélope Cruz za Dziewięć – Nine
– Vera Farmiga za W chmurach
– Maggie Gyllenhaal za Szalone serce
– Anna Kendrick za W chmurach

4:20 Prezentacja filmu Była sobie dziewczyna

4:06 Prezentacja nominowanych w kategorii najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz. Nagrodę otrzymał oczywiście Avatar – dyrektor artystyczny – Rick Carter i Robert Stromberg; scenografia – Kim Sinclair.

Pozostali nominowani:
– Parnassus – dyrektor artystyczny – Dave Warren and Anastasia Masaro; scenografia – Caroline Smith
– Dziewięć – Nine – dyrektor artystyczny – John Myhre; scenografia – Gordon Sim
– Sherlock Holmes – dyrektor artystyczny – Sarah Greenwood; scenografia – Katie Spencer
– The Young Victoria – dyrektor artystyczny – Patrice Vermette; scenografia – Maggie Gray

4:09 Sarah Jessica Parker z partnerem przedstawiają nominowanych w kategorii najlepsze kostiumy. Nagrodę otrzymała Sandy Powell za The Young Victoria (Powell otrzymała już tę nagrodę za Zakochanego Szekspira i Aviatora).

Pozostali nominowani:
– Janet Patterson za Bright Star
– Catherine Leterrier za Coco Chanel
– Monique Prudhomme za Parnassus
– Colleen Atwood za Dziewięć – Nine

4:13 Prezentacja filmu Precious, który moim zdaniem otrzyma jeszcze co najmniej jedną nagrodę

4:17 Specjalny film dedykowany horrorom 🙂

4:23 Nominowani w kategorii najlepszy montaż dźwięku. Nagrodę otrzymują twórca The Hurt Locker.

Pozostali nominowani:
– Avatar
– Star Trek
– Transformers: Zemsta upadłych
– Bękarty wojny

W kategorii najlepszy dźwięk nagrody otrzymuje  Paul N.J. Ottosson za The Hurt Locker (tradycyjnie każdemu mylą się obie nagrody, ale laureat jest ten sam :))

Pozostali nominowani:
– Christopher Boyes i Gwendolyn Yates Whittle za Avatar
– Wylie Stateman za Bękarty wojny
– Mark Stoeckinger i Alan Rankin za Star Trek
– Michael Silvers and Tom Myers za Odlot

4:28 Krótkie wspomnienie o gali, podczas której nagrodzono najlepszych specjalistów – techników
4:29 Prezentacja filmu Bękarty wojny

4:35 Sandra Bullock zaprezentowała nominowanych w kategorii najlepsze zdjęcia. Nagrodę otrzymuje Mauro Fiore za Avator.

Pozostali nominowani:
– Bruno Delbonnel za Harry Potter i Książę Półkrwi
– Barry Ackroyd za The Hurt Locker
– Robert Richardson za Bękarty wojny
– Christian Berger za Biała wstążka

4:37 Demi Moore prezentuje krótką prezentację o osobach związanych z filmem, który umarli w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wśród nich znaleźli się m. in. Patrick Swayze, Eric Rohmer, David Carradine, Dom DeLuise, Ron Silver, Brittany Murphy, Natasha Richardson, Roy E. Disney, Larry Gerbert, Michael Jackson.

4:47 Prezentacja nominowanych do najlepszej muzyki w wykonaniu grupy tancerzy. Nagrodę otrzymuje Michael Giacchino za Odlot. (tu także nie można mówić o niespodziance, bo filmy animowane często otrzymują nagrody w “muzycznych” kategoriach).

Pozostali nominowani:
– James Horner za Avatar
– Alexandre Desplat za Fantastyczny Pan Lis
– Marco Beltrami i Buck Sanders za The Hurt Locker
– Hans Zimmer za Sherlock Holmes

4:55 Prezentacja nominowanych w kategorii najlepsze efekty specjalne. Chociaż wielu chciałoby, aby nagrodzono Dystrykt 9 wiadomo, że nagrodę otrzymał Avatar.

Pozostali nominowani:
– Dystrykt 9
– Star Trek

4:57 Prezentacja filmu W chmurach.

5:03 Matt Damon zaprezentował filmy nominowane w kategorii najlepszy film dokumentalny. Nagrodę otrzymuje Zatoka delfinów.

Pozostali nominowani:
– Anders Ostergaard i Lise Lense-Moller za Burma VJ
– Robert Kenner i Elise Pearlstein za Food, Inc.
– Judith Ehrlich i Rick Goldsmith za The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers
– Rebecca Cammisa za Which Way Home

5:06 Prezentacja nominowanych w kategorii montaż. Nagrodę otrzymali Bob Murawski i Chris Innis za The Hurt Locker.

Pozostali nominowani:
– Stephen Rivkin, John Refoua i James Cameron za Avatar
– Julian Clarke za Dystrykt 9
– Sally Menke za Bękarty wojny
– Joe Klotz za Precious

5:09 Prezentacja The Hurt Locker. W pułapce wojny.

5:15 Prezentacja nominowanych do nagrody najlepszego filmu zagranicznego. Nagrodę otrzymał niespodziewanie El Secreto de Sus Ojos z Argentyny.

Pozostali nominowani:
– Ajami – Izrael
– Gorzkie mleko – Peru
– Prorok – Francja
– Biała wstążka – Niemcy

5:19 Prezentacja filmu Avatar.

5:24 Zaprezentowano nominowanych do nagrody najlepszego aktora. Prezentowali ich aktorzy, którzy grali z nominowanymi w filmach. Nagrodę otrzymał Jeff Bridges za Szalone serce (pewniak)

Pozostali nominowani:
– George Clooney za W chmurach
– Colin Firth za A Single Man
– Morgan Freeman za Invictus
– Jeremy Renner za The Hurt Locker

5:40 Zaprezentowano nominowane do nagrody najlepszej aktorki. Prezentowali ich aktorzy, którzy grali z nominowanymi w filmach. Nagrodę otrzymała Sandra Bullock za The Blind Side (także pewniak przedoscarowy).

Pozostałe nominowane:
– Helen Mirren za The Last Station
– Carey Mulligan za Była sobie dziewczyna
– Gabourey Sidibe za Precious
– Meryl Streep za Julie i Julia

5:54 Liza Minnelli zaprezentowała nominowanych w kategorii najlepszy reżyser. Nagrodę otrzymała Kathryn Bigelow za The Hurt Locker. To pierwsza kobieta, która otrzymała nagrodę w tej kategorii.

Pozostali nominowani:
– James Cameron za Avatar
– Quentin Tarantino za Bękarty wojny
– Lee Daniels za Precious
– Jason Reitman za W chmurach

5:58 Tom Hanks powiedzia l to – Hurt Locker najlepszym filmem!

Pozostali nominowani:
– Avatar
– The Blind Side
– Dystrykt 9
– Była sobie dziewczyna
– Bękarty wojny
– Precious
– A Serious Man
– Odlot
– W chmurach

Najkrócej – zwycięstwo Hurt Locker (możecie obejrzeć ten film w Cytrynie),  – porażka Avatara, Dystryktu 9, Bękartów wojny i W chmurach.


Nagrodzone filmy:

– The Hurt Locker – 6 Oscary (przy okazji dziękujemy dystrybutorowi filmu za to, że nie wszedł on do kin, a wyszedł od razu na DVD)

– Avatar – 3 Oscary

– Odlot – 2 Oscary

– Precious – 2 Oscary

– Szalone serce – 2 Oscary

– Bękarty wojny – 1 Oscar

– Star Trek – 1 Oscar

– The Blind Side – 1 Oscar

– The Young Victoria – 1 Oscar

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Ultraviolet_plan_3
Kolejni aktorzy w serialu “Ultraviolet”
Nikt_nie_wola_kadr_z_filmu
Kazimierz Kutz ze Złotym Glanem
Matej_Bobrik_odbieranagrode
Łodzią po Wiśle 2013 – werdykt
2 komentarze
  • amarant66
    8 marca 2010 at 20:31

    najlepsza Sandra Bullock zgarnęła Złotą Malinę i Oscara,to jest dopiero być jednocześnie najgorszą i najlepszą aktorką,niezły paradoks 😉

  • Arcadious
    8 marca 2010 at 00:40

    uuuuu jeszcze tylko 22 min. 🙂

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*