karta_awersRok 2013 był bardzo filmowym rokiem w Łodzi. Swoje filmy kręcili tu m.in. Jerzy Stuhr, Jan Jakub Kolski, Jan Komasa, Grzegorz Królikiewicz czy Andrzej Papuziński. Statystycznie, codziennie w Łodzi odbywały się zdjęcia filmowe wspierane przez Łódź Film Commission. Ponadto, Łódź pozyskała środki unijne na realizację programu „Łódzkie Przyjazne Filmowcom”.

Łódź Film Commission to specjalna jednostka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi powołana do współpracy z filmowcami. W mijającym roku wsparła około 25 projektów (3 z nich to koprodukcje międzynarodowe), w tym 9 filmów fabularnych i 5 dokumentalnych, a także teledyski, programy telewizyjne, reklamy komercyjne i społeczne oraz inne projekty audiowizualne.

Największym łódzkim sukcesem była „Ida” w reż. Pawła Pawlikowskiego opowiadająca historię nowicjuszki, która przed złożeniem ślubów zakonnych odwiedza swoją ciotkę, jedyną żyjącą krewną. Utrzymany w czarno-białej konwencji, z unikalnymi zdjęciami Ryszarda Lenczewskiego i Łukasza Żala oraz wspaniałymi kreacjami aktorskimi Agaty Kuleszy i Agaty Trzebuchowskiej, film jest dystrybuowany w przeszło 35 państwach. Osiągnął sukces frekwencyjny i uznanie krytyków na całym świecie, czego potwierdzeniem jest szereg zdobytych nagród, począwszy od Złotych Lwów na Festiwalu w Gdyni, Złotej Żaby na Festiwalu Camerimage w Bydgoszczy poprzez FIPRESCI w Toronto oraz statuetek w Londynie, Gijon, Atenach czy Mińsku.

Na ulicy Włókienniczej oraz w Widzewskiej Manufakturze powstawały zdjęcia do filmu o Powstaniu Warszawskim „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. Łódzkie wnętrza i plenery takie jak Park Klepacza, ul. Popioły lub Rynek Staromiejski wybrał również Jerzy Stuhr do swojego najnowszego filmu „Obywatel”. Grzegorz Królikiewicz niedawno ukończył zdjęcia do produkcji „Sąsiady”, którą kręcono przy ul. Ogrodowej.

W Łodzi powstają również kolejne odcinki serii animowanych: „Zajączek Parauszek”, wykonywany techniką lalkowej animacji poklatkowej, z której słynie Se-ma-for oraz „Pamiętniki Florki” Anima-polu. Obie produkcje, po przychylnym przyjęciu pierwszych epizodów, pozyskaniu dodatkowych funduszy i zagranicznych koproducentów, rozwijają się,
a animatorzy pracują pełną parą. „Zajączka Parauszka” dzieci mogą oglądać na antenie kanału MiniMini+HD, „Pamiętniki Florki” zagoszczą w ramówce już wkrótce.

W toku są zdjęcia do kolejnej, piątej już, serii „Komisarza Alexa”. Latem w łódzkich plenerach i Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych powstawał nowy talent show „Projektanci na start”, realizowany dla telewizji Fox Life. Łącznie, w 2013 r. Łódź Film Commission pracowało przy projektach, których liczba dni zdjęciowych wyniosła 417.
To dużo lepszy wynik niż w minionych latach, dla porównania w 2012 r. było to 288 dni zdjęciowych, a w 2011r. 150 dni zdjęciowych.

W ramach Łódzkiego Funduszu Filmowego Miasto wsparło: 2 filmy dokumentalne,
2 animowane, 4 fabularne:
 – filmy dokumentalne:
Wajda Studio sp. z o.o. – „Uwierzcie w koniec świata” w reżyserii Moniki Pawluczuk
Studio Filmowe Everest – „Na żywo” w reżyserii Andrzeja Papuzińskiego

– filmy animowane:
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera – „A Łódź i tak zostanie” w reżyserii Marcina Podolca
WJT Wojciech Leszczyński – „Trzej królowie” w reżyserii Anny Błaszczyk

– filmy fabularne:
Koi Studio – „Małe stłuczki” w reżyserii Ireneusza Grzyba i Aleksandry Gowin
Studio Filmowe KADR – „Sąsiady” w reżyserii Grzegorza Królikiewicza
Akson Studio – „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy
Opus Film – „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego

W 2013 r. Łódź otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013) na projekt „Łódzkie Przyjazne Filmowcom”. Celem jest zwiększenie liczby produkcji audiowizualnych realizowanych w województwie łódzkim oraz rozwój branży filmowej poprzez rozbudowę oferty regionu o nowe lokacje, standaryzację i profesjonalizację obsługi ekip filmowych w całym regionie oraz szeroką krajową i międzynarodową promocję “Łódzkiego Przyjaznego Filmowcom”.

Projekt pozwoli na rozszerzenie działalności Łódź Film Commission i nawiązanie bliższej współpracy z gminami całego województwa łódzkiego. Zostanie utworzona sieć kontaktów w regionie, baza lokalizacji zdjęciowych będzie wzbogacona o nowe obiekty z miast i powiatów, a dzięki cyklowi szkoleń dla przedstawicieli gmin współpracujących z Łodzią, ekipy filmowe będą obsługiwane według jednolitych standardów. Projekt „Łódzkie Przyjazne Filmowcom” obejmuje również przygotowanie materiałów promocyjnych dla producentów i działania marketingowe podczas festiwali filmowych, przygotowanie tzw. „location tour” dla przedstawicieli branży oraz cykl nieodpłatnych projekcji filmów współfinansowanych ze środków Łódzkiego Funduszu Filmowego w wybranych kinach w województwie łódzkim. Projekt będzie realizowany do 2015 r.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Bartosz_Konopka_III_-_fot._Karolina_Olempska
Bartosz Konopka gościem Kamery Akcji! (foto)
4._Festiwal_Kamera_Akcja_widzowie_hol
Festiwal Kamera Akcja zakończony (foto)
26069_109576999067164_109576165733914_166654_4981031_n
KAMERA AKCJA 2011 – Konkurs na tekst krytyczny!

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*