Jury_i_laureaci_Final_Konkursu_Munka_fot._Michal_Siarek_1 lutego w Szkole Filmowej w Łodzi zorganizowano Galę przyznania Nagród im. Andrzeja Munka.  Laureaci otrzymali nagrody finansowe w wysokości 10 000 zł każda. Poza wręczeniem nagród zaprezentowano filmy laureatów, a także odbył się koncert Soniamiki gra Munka.

Jury Konkursu im. Andrzeja Munka w składzie: Xawery Żuławski, Radek Ładczuk, Sebastian Buttny, Michał Sobociński, Kalina Alabrudzińska, Michał Dymek zdecydowało się przyznać:

– Nagrodę im. Andrzeja Munka za Najlepszą Reżyserię: JOAQUIN DEL PASO za reżyserię filmu „Maquinaria Panamericana”

UZASADNIENIE: Za dojrzałość artystyczną i świeżość debiutanta w jednym. Za szacunek dla tradycji wielkich autorów kina, ale skuteczne poszukiwanie indywidualnego języka, stylu i poczucia humoru. Za traktowanie filmu jako pojazdu zabierającego widownię w fascynującą podróż po świecie fizycznym i metafizycznym. Za potraktowanie upadku fabryki w sposób poetycki i intymny, osiągając w ten sposób nienachalny a ciekawy obraz współczesnego świata. Za zdjęcia na taśmie filmowej, których wyjątkowy urok przypomina, że nie wszystko da się nakręcić na cyfrze. Za rywalizację z innymi filmami tej edycji konkursu, których poziom artystyczny sprawił nam wielką przyjemność. Wreszcie, ze względu na wyjątkowy sens i charakter Nagrody im. Andrzeja Munka, za wzbudzenie w nas przekonania, że autor tego filmu wkrótce stanie się osobą, której będziemy szukali w programach najlepszych festiwali filmowych i repertuarów kin.

joomplu:119064

– Nagrodę im. Andrzeja Munka za Najlepsze Zdjęcia – PAWEŁ CHORZĘPA za zdjęcia do filmu „Zud” w reżyserii Marty Minorowicz:

UZASADNIENIE:
Za silne i dojrzałe fabularne zdjęcia wykreowane bardzo skromnymi środkami w warunkach dokumentalnych. Za umiejętność stawiania kamery w odpowiednim miejscu i ukazania nadziei w opowiedzianej historii.

Przebywający obecnie w Meksyku Joaquin del Paso, który jest absolwentem Szkoły Filmowej w Łodzi, nie mógł uczestniczyć w ceremonii wręczenia nagród. Nagrodę w jego imieniu odebrał Fredrik Olsson, autor zdjęć do filmu „Maquinaria Panamericana”. Joaquin del Paso wysłał film z komentarzem do przyznanej nagrody:

Paweł Chorzępa, laureat Nagrody im. A. Munka za najlepsze zdjęcia mówił: „Dziękuję za nagrodę, zwłaszcza, że dostają ją w takim miejscu – w Szkole Filmowej w Łodzi, do której kiedyś bardzo chciałem się dostać”.

Konkurs organizowany przez Szkołę Filmową w Łodzi kierowany jest do reżyserów i autorów zdjęć debiutujących w pełnometrażowej fabule. W tej edycji Konkursu do Nagrody nominowani byli twórcy osiemnastu filmów. Nagroda w Konkursie im. Andrzeja Munka ma wskazywać tych debiutantów, których karierom filmowym warto się przyglądać, a twórcom, oprócz prestiżu, przynieść ma promocyjne wsparcie debiutanckiej produkcji. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 1965 roku, nagrodę otrzymał wówczas Jerzy Skolimowski. Wśród laureatów Konkursu w trakcie ponad 50-ciu lat jego trwania byli m.in. Krzysztof Kieślowski, Andrzej Żuławski, Mariusz Grzegorzek czy Łukasz Barczyk.

/fot/ mat.pras. M.Siarek

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_8470
Ja, artysta z problemami (foto)
Szron_kadr_z_filmu
Andrzej Chyra ze Złotym Glanem
_7311138_resize
Łódź_Stock na Przystanku Woodstock (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*