plakat_XVII_MFFPO egzotycznych, czy całkiem swojskich zwierzętach? O ginących gatunkach? A może o relacji człowieka z przyrodą? O czym opowiadać będą filmy zgłoszone i zakwalifikowane do XVII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego? Tego nie wiedzą jeszcze sami organizatorzy, bo na zgłoszenia jest jeszcze czas – do końca lutego. Pewne jest natomiast to, że pula konkursowych nagród to około 12 tysięcy euro.

Festiwal odbywa się w Łodzi co dwa lata i jest nie tylko największym pokazem filmów przyrodniczych w Polsce, ale przede wszystkim wielkim świętem ekologów, filmowców przyrodników, fotografów i malarzy, którym nie są obce problemy dzisiejszego świata i otaczającej nas przyrody. Organizowany jest od 1980 roku, a od szesnastu lat ma formułę międzynarodową. Motto mu przyświecające brzmi „Promocja przyrody i krajobrazu Europy”, a zgłaszane do konkursu głównego prace mają wpisywać się w tę myśl. Mogą być to filmy krótko i średniometrażowe poświęcone problemom przyrody Europy, ochrony środowiska, koegzystencji człowieka ze światem przyrody i wszelkim zagadnieniom pokrewnym.

– Czekamy na filmy popularno-naukowe i naukowe, dokumentalne, animowane, ale także telewizyjne programy przyrodnicze i inne formy filmowe o czasie projekcji do 60 minut – wylicza Katarzyna Madaj-Kozłowska, dyrektor festiwalu. – Ważne, aby zostały zrealizowane w zapisie cyfrowym, powstały po 1 stycznia 2015 i nie brały udziału w poprzedniej edycji festiwalu – podkreśla.

Zgłoszenia należy do 28 lutego przesyłać na adres Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, jednego ze współorganizatorów festiwalu. Regulamin i dokumenty zgłoszeniowa znaleźć można na stronie www.wfo.com.pl. Nadesłane filmy trafią do Komisji Selekcyjnej, a ta zdecyduje, które z nich zakwalifikują się do konkursu głównego festiwalu.

– Od kiedy festiwal ma zasięg międzynarodowy spływają do nas filmy z całego świata, a w ślad za nimi do Łodzi zjeżdżają realizatorzy i producenci filmów oraz organizatorzy festiwali filmowych – mówi Madaj-Kozłowska. – Do poprzedniej edycji zgłoszono 88 filmów, z czego 45, z 11 krajów dostało się do konkursu – przypomina.

Główną nagrodą Festiwalu jest Grand Prix im. Włodzimierza Puchalskiego dla najlepszego filmu biorącego udział w konkursie, a łączna pula wszystkich festiwalowych nagród wynosi około 12 tysięcy euro.  Ale festiwal to nie tylko konkurs główny. W programie imprezy znajdą się pokazy specjalne, wystawy fotografii przyrodniczej, warsztaty mistrzowskie dla fotografów oraz konkursy dla dzieci i młodzieży, popularyzujące wiedzę z zakresu ochrony środowiska i ekologii, a realizowane we współpracy z nauczycielami Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Wł. Puchalskiego. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to: „Lasy w kulturowym krajobrazie Europy”. Organizatorzy zamierzają zwrócić szczególną uwagę na rolę i znaczenie ekosystemów leśnych. Stąd też fotograficzne i przyrodnicze wyprawy do spalskich lasów, w których przygotowaniu pomoże partner festiwalu – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi.

Festiwal im. Włodzimierza Puchalskiego należy do organizacji ECOMOVE International, zrzeszającej festiwale filmów przyrodniczych z Niemiec, Czech, Słowacji, Rosji, Portugalii, Japonii i Włoch, co przyczynia się do promocji polskiej kinematografii, a szczególnie tej jej specyficznej dziedziny, jaką jest film przyrodniczy.

Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie „Film – Przyroda – Kultura”, Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi, Stowarzyszenie „Łódź Filmowa”, Łódzki Dom Kultury oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Wł. Puchalskiego w Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Videgrad_Animation_Forum
Se-Ma-For Film Festival – dzień trzeci (foto)
ochkarol2konf
Och Karol 2 – premiera w Łodzi (foto)
oplaa
Zgłoś film na O!PLA 2018

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*