Nagroda_MunkaJury Konkursu O Nagrodę Filmową im. A. Munka w składzie: Piotr Szulkin (Przewodniczący), Maria Zmarz-Koczanowicz, Ryszard Lenczewski, Adam Woronowicz, Jagoda Szelc, Magnus von Horn i Bartosz Świniarski zdecydowało, że:

W Kategorii Najlepsza Reżyseria Nagrodę otrzymuje Magdalena Gubała i Szymon Uliasz za film Ścinki. W uzasadnieniu jurorskim czytamy: za odwagę i siłę osobowości. Za dojrzałość – tak jurorzy uzasadniają decyzję o przyznaniu Nagrody Munka w kategorii Najlepsze Zdjęcia Jakubowi Kijowskiemu za zdjęcia do filmu Sekret w reżyserii Przemysława Wojcieszka.

Filmy laureatów trafiają do Konkursu na Najlepszy Debiut Europejski i będą walczyć o Nagrodę Kryształowej Łódki. Werdykt tego Konkursu poznamy podczas Gali Zamknięcia FKE CINERGIA, 16 listopada, o g.19 w Kinie Bałtyk. Odczyta go Agnieszka Holland, Przewodnicząca Jury Konkursu na Najlepszy Debiut Europejski (w składzie Jury znalazł się również Jerzy Kapuściński, prof. Ryszard Kluszczyński oraz Leszek Dawid).

Scinki

O filmie Ścinki

Magdalena Gubała jest absolwentką filmoznawstwa UJ, Szymon Uliasz ukończył antropologię i literaturoznawstwo Uniwersytetu Śląskiego. „Ścinki” zostały zrealizowany za ich prywatne pieniądze. Główny bohater (Piotr Głowacki) przeżywa załamanie nerwowe i kryzys w związku (w roli jego dziewczyny – Katarzyna Maciąg). Twórcy rezygnują z klasycznej narracji na rzecz kolażu bogatego w symbole, cytaty, czy nawiązania do nowej fali. Bohaterowie szukają języka, który pozwoli uporządkować rzeczywistość i scalić ich tożsamość.

O filmie Sekret

Przemysław Wojcieszek w „Sekrecie” sięga po temat zbrodni dokonywanych na ludności żydowskiej. Jednocześnie opowiada o pełnych napięciu relacjach ludzi uwikłanych w mroczną historię,  o poszukiwaniu prawdy. Dużą rolę w filmie odgrywa, funkcjonalna wobec treści, warstwa dźwiękowa i wizualna. Jakub Kijowski, autor zdjęć i laureat Nagrody Munka, jest absolwentem PWSFTViT w Łodzi. Efekt jego pracy jest zaskakująco dobry. Z dużym wyczuciem podąża za zamiarami reżysera. Tworzy niezwykle precyzyjne, trącące sztucznością kadry, który niosą w sobie ładunek niepokojącej energii.

Sekret

O nagrodzie im. A. Munka

Nagroda im. Andrzeja Munka jest przyznawana przez łódzką PWSFTViT od 1965 roku. Jej laureatami są twórcy odważni, poszukujący nowych środków filmowego wyrazu, zgłębiający nierzadko bolesne tematy. Dość przypomnieć Jerzego Skolimowskiego, Mariusza Trelińskiego, Andrzeja Żuławskiego, Wojciecha Marczewskiego, czy Piotra Szulkina, który w tym roku jest Przewodniczącym Jury Konkursu Munka. W zeszłym roku, podczas 16 edycji FKE Cinergia, we współpracy Stowarzyszenia Łódź Filmowa z PWSFTviT Konkurs został reaktywowany. Inicjatorką jego reaktywacji była zmarła w ubiegłym roku prof. Maria Kornatowska. W roku ubiegłym do grona docenionych dołączył „Daas” Adriana Panka (Najlepsza Reżyseria) i Radosław Ładczuk za zdjęcia do filmu Jana Komasy „Sala samobójców” (Najlepsze Zdjęcia). Film Panka wymyka się klasyfikacjom filmu kostiumowego czy historycznego. Jurorzy wyróżnili ten film za jego niekonwencjonalną treść oraz wartość wizualną. Panek stworzył kameralną, sugestywną opowieść o zemście, żądzy i strachu operując niedopowiedzeniami, półtonami. Radosław Ładczuk za pomocą zdjęć konsekwentnie dopełnił treści „Sali samobójców”. Efekty 3D, zawężona kolorystyka, operowanie światłem, stylizacja na „filmy wampiryczne” sprawiają, że oba światy, zarówno realny, jak i wirtualny są nieprzyjazne; odpychają chłodem, łudzą tandetnym blaskiem.

Jury Munka docenia filmy, które wyłamują się schematom. Nagradzani twórcy idą pod prąd – głównemu nurtowi filmowemu i oczekiwaniom szerokiej widowni. Nagroda im. Andrzeja Munka ma znaczenie nie tylko prestiżowe. Może ona pomóc młodym twórcom w znalezienia dystrybutorów ich pierwszych filmów. Jurorzy oceniają walory artystyczne, ale decydują się także na wsparcie filmów, które nie trafiły jeszcze do kinowego obiegu i prawdopodobnie przepadłyby, gdyby oficjalnie nie zostały zauważone.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_2439
Polówka w Central Parku (foto)
Konkurs im. A. Munka 2019: poznaj nominowanych
Zimna_wojna3
Zimna wojna powalczy w Cannes

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*