Dwa filmy koprodukowane przez EC1 i dofinansowane z Łódzkiego Funduszu Filmowego z głównymi nagrodami Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!

Z dumą i radością informujemy, że Jury 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodziło dwa filmy, które uzyskały wsparcie Łódzkiego Funduszu Filmowego a ich koproducentem jest jego operator, „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi. Złote lwy 45. FPFF dla obrazu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producentki: Ewa Puszczyńska i Agnieszka Ścibior. Warto podkreślić, że po raz pierwszy w historii festiwalu nagrodę dla najlepszego filmu otrzymała pełnometrażowa animacja, której akcja – na ile da się ją precyzyjnie ulokować –  rozgrywa się w Łodzi.

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” to poruszająca podróż do dziwacznego świata fantazji. W swoim pierwszym pełnometrażowym filmie animowanym Mariusz Wilczyński analizuje własną biografię, nieskrępowanie sięgając do pokładów swojej pamięci oraz pamięci zbiorowej. Uciekając przed rozpaczą po stracie najbliższych bohater ukrył się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu i wszyscy bliscy wciąż żyją. Przez lata w jego wyobraźni  rozrasta się miasto, do którego pewnego dnia wprowadzają się nieproszeni bohaterowie literaccy oraz kreskówkowi idole z dzieciństwa, w świadomości kolejnych pokoleń wiecznie młodzi, w krótkich spodenkach. Gdy nasz bohater odkrywa, że są dziś starcami, że wieczna młodość nie istnieje – postanawia wrócić do realnego życia.  Na drugą stronę odprowadza go korowód postaci z jego wyobraźni.

Z kolei „Srebrne Lwy” 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za film „Sweat” otrzymali reżyser Magnus von Horn oraz producent Mariusz Włodarski.

“Sweat” opowiada o trzech dniach z życia Sylwii Zając, motywatorki fitness, której obecność w mediach społecznościowych zapewniła status celebrytki. Choć jest w nich onbserwowana przez setki tysięcy osób, otoczona oddanymi współpracownikami i podziwiana przez dalekich znajomych, w jej życiu brakuje bliskości. Po bardzo osobistym wyznaniu opublikowanym w mediach społecznościowych zaczyna być prześladowana przez stalkera. Mierząc się z tą sytuacją Sylwia zmierzyć musi się także z samą sobą i stylem życia jaki wybrała. Część zdjęć do tego filmu zrealizowano w Łodzi, co jest jednym z priorytetów Łódzkiego Funduszu Filmowego.

Obok wyżej wymienionych laurów warto wspomnieć, że nagrody indywidualne otrzymali:

  • Magnus von Horn za reżyserię filmu „Sweat”,
  • Michał Dymek za zdjęcia do filmu „Sweat”,
  • Franciszek Kozłowski za dźwięk w filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta”,
  • Agnieszka Glińska za montaż filmu „Sweat”,
  • Aleksandra Konieczna za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Sweat”,
  • Magdalena Koleśnik za główną rolę kobiecą w filmie „Sweat”,

Ten sukces świadczy o tym, że najstarszy w Polsce Łódzki Fundusz Filmowy dostrzega wartościowe i ambitne projekty o wielkich walorach artystycznych i realizowane różnymi technikami – mówi Monika Głowacka, szefująca Łódź Film Commission – Dzięki doświadczeniu i wiedzy zespołu przyczyniamy się do rozwoju polskiego kina. Wszystkie tegoroczne nagrody z 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dają nam podstawę, by mówić to z prawdziwą dumą.

 

Łódzki Fundusz Filmowy jest najstarszym i jednym z największych regionalnych funduszy filmowych w Polsce. Fundusz wspiera produkcję filmów, które są związane – tematycznie lub produkcyjnie – z Łodzią i regionem łódzkim. Od początku swojego istnienia Fundusz dofinansował ponad 78 filmów na łączną kwotę ponad 9 milionów złotych. Do filmów współfinansowanych w ramach Funduszu należą: nagrodzona Oscarem Ida w reżyserii Pawła Pawlikowskiego oraz jego trzykrotnie nominowana do Oscara Zimna wojna, nominowane do Oscara W ciemności Agnieszki Holland czy ostatni film Andrzeja Wajdy pt. Powidoki. Środki, którymi dysponuje Łódzki Fundusz Filmowy pochodzą z budżetu Miasta Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Gala zamknięcia Cinergii (foto)
Bartosz_Konopka_III_-_fot._Karolina_Olempska
Bartosz Konopka gościem Kamery Akcji! (foto)
karta_awers
X Łódzki Fundusz Filmowy

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*