Karolina Zaborska – artystka działająca na pograniczu mediów oraz dyscyplin. Specjalizuje się w technikach kolażu i fotomontażu. W ostatnich latach jako medium wypowiedzi obrała również film i animację, które stały się dla niej narzędziami eksperymentu artystycznego. Artystka wnikliwie przygląda się i analizuje cechy współczesnych aglomeracji miejskich. Ocenia je i przewiduje ich przyszłość. W swoich pracach gromadzi fotograficzne motywy współczesnej rzeczywistości miejskiej i przemysłowej. Łączy je w alternatywny sposób, uzyskując efekt nierzeczywisty. Treści, które tym przekazuje stają się ponadczasowe, uniwersalne. W latach 2009-2012 Studiowała na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej na kierunku Grafika, specjalizacja Nowe Media i Fotografia oraz w latach 2010-2015 na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, na Wydziale Sztuk Wizualnych, kierunek Edukacja Artystyczna, specjalizacja Projekty Wizualne. W latach 2014-2018 była wykładowcą na rodzimej Akademii w Pracowni Interdyscyplinarnych Działań Wizualnych oraz Pracowni Artystycznych Działań dla Wnętrz na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz.

 

W 2018 roku otrzymała Stypendium artystyczne Prezydent Miasta Łodzi w ramach, którego zrealizowała film dokumentalny przedstawiający rytm i strukturę pejzażu miejskiego Łodzi, oparty na fragmentach książki łódzkich artystów awangardowych, Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego.  Po raz kolejny film brał udział w festiwalu filmowym oraz konkursie głównym festiwalu:14 IN OUT FESTIVAL 2020 Architektura / Obraz ruchomy, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańsk, 12-13.12.2020, co miało miejsce również rok wcześniej z sukcesem, ponieważ film zdobył nagrodę dla filmu eksperymentalnego, na Międzynarodowym Festiwalu  Filmowym Euroshorts Młodzi Filmowcy, Gdańsk 25.11-1.12.201.

Stypendia Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi dla osób zajmujących się twórczością  artystyczną oraz upowszechnianiem i animacją kultury przyznajemy co roku. Mają one wspierać rozwój artystyczny kandydatów i obejmować realizację stworzonych przez nich przedsięwzięć.  Są przyznawane wyróżniającym się artystom  działającym na terenie naszego Miasta. Cieszy mnie fakt, że dzięki naszemu wsparciu powstają tak ciekawe projekty, które zyskują uznanie gremiów eksperckich na  festiwalach i konkursach – mówi Wiceprezydent Miasta Łodzi Małgorzata Moskwa Wodnicka. Sukcesy osób, które otrzymały Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi są dowodem na to, że dokonujemy słusznych wyborów beneficjentów tego wyróżnienia, co przekłada się na promocję Miasta nie tylko w kraju ale i za granicą – dodaje Jacek Grudzień dyrektor Wydziału Kultury.

Warto dodać, że stypendium w dziedzinie literatury w 2015 roku otrzymał redaktor naczelny Plastra Łódzkiego.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
OPLA_2015_PLAKAT_-_Kopia_2
O!PLA 2015: 94 filmy w konkursie głównym
kusturica
Otwarte spotkanie z Emirem Kusturicą
IMG_1738
Kino Bodo: pracują tu sami wariaci (wywiad)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*