Szron_kadr_z_filmuAndrzej Chyra to nie tylko uznany aktor filmowy, ale też doceniany w kraju i za granicą reżyser, aktor teatru i opery, a także – o czym mało osób zdaje się pamiętać – wielki meloman, który o muzyce potrafi mówić godzinami. Na tegorocznej 22. edycji Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia uhonorujemy zasługi tego znakomitego twórcy, wręczając mu statuetkę Złotego Glana. Przybliżymy też pozafilmowe płaszczyzny, na których realizuje się Chyra, do czego okazja pojawi się już 2 grudnia o 15.30 w kinie Helios Sukcesja, po projekcji filmu „Szron” Šarūnasa Bartasa, w której Chyra zagrał u boku Vanessy Paradis.

O działalności Chyry na gruncie filmu można byłoby długo opowiada
. Na ekranie pojawia się regularnie od 1988 roku, kiedy mignął w czwartej części „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego. Jego właściwym debiutem była natomiast „Kolejność uczu
” Radosława Piwowarskiego z 1993 roku. Rozkręcająca się kariera nabrała tempa po roli Gerarda w „Długu” (1999) Krzysztofa Krazuego, za którą nagrodzono go w Gdyni. Kolejne statuetki przyszły za kreacje w „Komorniku” (2005) Feliksa Falka i „W imię…” (2013) Małgorzaty Szumowskiej. Aktor ma na koncie także Złotą Kaczkę i dwa Orły. Stosunkowo mało natomiast mówi się o pozafilmowej działalności Chyry.
– Andrzej Chyra zawsze postrzegany jest przede wszystkim jako aktor filmowy, a szkoda, bo jego zasługi dla teatru polskiego są wielkie, a dla francuskiego – coraz większe, u Warlikowskiego gra przecież u boku samej Isabelle Huppert. Reżyseruje również opery – m.in. z Pawłem Mykietynem. A to tylko zalążek tego, jak barwną i twórczą postacią jest. Chciałabym przybliżyć sylwetkę Andrzeja Chyry w innych kontekstach niż filmowe, z innej strony, niż jest postrzegany – przez operę, teatr, a także muzykę. Skończył się czas, kiedy Chyra grał wyłącznie mafiosów – mówi Anna Serdiukow, dyrektor artystyczna Cinergii.

Istotną sekcją 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia jest Polonica. To ona ma za zadanie zapoznać widzów z europejskimi koprodukcjami, w których realizację byli zaangażowani nasi filmowcy. To właśnie w niej znalazła się projekcja pokazywanego w Cannes filmu „Szron” Šarūnasa Bartasa, w której obok siebie zagrali Vanessa Paradis i Andrzej Chyra. To po seansie tego filmu, 2 grudnia o 15:30 w kinie Helios Sukcesja, odbędzie się spotkanie z Andrzejem Chyrą, na którym odbierze Złoty Glan za dotychczasowe zasługi.
Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia w łódzkich kinach Charlie i Helios w dniach 23 listopada – 2 grudnia 2017. Serdecznie zapraszamy! Więcej informacji: www.cinergiafestival.pl

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa przy wsparciu miasta Łódź i Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Festiwalowi_Gocie
Ruszyła KAMERA AKCJA 2011!
Trzeci dzień 10. Kamery Akcji (foto)
625
KAMERA AKCJA już dziś w Kinie Cytryna!

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*