12 lipca film “Znajdę Cię” otworzył 9 edycję festiwalu Transatlantyk uświetniając tym samym całe wydarzenie. Obraz w hollywoodzkim stylu, opowiadający o Polsce lat trzydziestych i czterdziestych, z niezwykłą muzyką Jana A. P. Kaczmarka oraz fragmentami najpiękniejszej muzyki klasycznej, z bogatą scenografią Marka Dobrowolskiego i wspaniałymi kostiumami Elżbiety Radke. Fascynująca i porywająca opowieść o wielkiej romantycznej miłości, przyjaźni na całe życie i niesamowitej mocy drzemiącej w muzyce. Autorami scenariusza są zdobywca Oscara za „Żądło” – amerykański scenarzysta David S. Ward i polsko-amerykańska poetka i scenarzystka Bozenna Intrator.

Łódź to punkt wspólny festiwalu i filmu „Znajdę Cię”, którego akcja dzieje się częściowo w tym mieście. To właśnie tu, w szkole muzycznej spotykają się Robert Pułaski oraz Rachel Rubin, mają wtedy zaledwie po 10 lat. W wielokulturowej Łodzi, mieście tętniącym życiem i przeżywającym w okresie międzywojennym wielki rozkwit, czas płynie pozornie beztrosko w kręgach ziemiańsko-burżuazyjnych, do których należą Robert i Rachel. Obydwoje żyją muzyką i marzą o tym, że wystąpią kiedyś razem na scenie prestiżowego Carnegie Hall w Nowym Jorku. Nie spodziewają się, że wybuchnie wojna…

Fabuła filmu jest syntezą losów muzyków, którzy dorastali w Łodzi w latach trzydziestych, a na początku lat czterdziestych zostali rzuceni w inne strony świata. Pomysł nakręcenia filmu „Znajdę Cię” wyszedł od Zbigniewa Raczyńskiego, jednego z trzech głównych producentów filmu.

Film posiada znakomitą międzynarodową obsadę. Głównych bohaterów zagrali przystojny i obdarzony pięknym głosem Leo Suter – wschodząca gwiazda z Wielkiej Brytanii oraz młoda i utalentowana Adelaide Clemens – Australijka mająca już za sobą kilka wyjątkowych ról w filmach takich jak: „Wielki Gatsby” czy „Generacja Hmm”. W role Roberta i Rachel jako dzieci wcielili się Ursula Parker z Nowego Jorku oraz Sebastian Croft z Londynu.

W kluczowych rolach drugoplanowych wystąpili: Stellan Skarsgård, ulubiony aktor Larsa von Triera, znany szerszej publiczności między innymi z „Piratów z Karaibów“ i „Mamma Mia“, Connie Nielsen, odtwórczyni głównej roli w „Gladiatorze” i Królowa Hippolita w „Wonder Woman” oraz Stephen Dorff, bohater takich filmów jak „Wieczny łowca”, „Między miejscami”.

Na ekranie ujrzeliśmy także plejadę polskich aktorów: Małgorzatę Kożuchowską, Weronikę Rosati, Macieja Zakościelnego, Jacka Braciaka, Karolinę Porcari, Marcina Czarnika, Lecha Mackiewicza, Mirosława Zbrojewicza, Ewę Błaszczyk, Monikę Dryl, Katarzynę Michalską, Janusza Germana, Kamila Kulę, Redbada Klynstrę, Agnieszkę Wagner i innych. Zobaczyliśmy też ponad 4000 statystów.

Tej lipcowej nocy gwiazdy świeciły zdecydowanie jaśniej nad Łodzią. Podczas uroczystej gali Festiwalu Transatlantyk i pokazu otwierającego wydarzenie filmem „Znajdę Cię” obecne były gwiazdy światowego formatu jak i nasza polska plejada aktorów, wchodząca w skład obsady filmu – Małgorzata Kożuchowska, Weronika Rosati, Karolina Porcari, Lech Mackiewicz oraz Kamil Kula. Na premierze był producent Zbigniew Raczynski, była też reżyserka filmu Martha Coolidge, scenarzystka i producentka Bożenna Intrator jak też kompozytor Jan A.P. Kaczmerek

Scenariusz: David S. Ward i Bożenna Intrator
Producenci: Zbigniew John & Łukasz Raczyńscy, Bożenna (Bo) Intrator, Fred Roos
Zdjęcia: Aleksander Gruszyński
Scenografia: Marek Dobrowolski
Kostiumy: Elżbieta Radke
Montaż: Eric Sears, Richard Chew, Paul Seydor
Muzyka: Jan A. P. Kaczmarek
Dźwięk: Michael Minkler

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
EC1-Łódź zostanie koproducentem filmów. Ogłoszono wyniki konkursu EC1 i Łódzkiego Funduszu Filmowego
pplf
Przewodnik po filmowej Łodzi – wycieczki
filmm
Wyniki naboru projektów na Filmteractive Market 2016

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*