Tegoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni okazał się niezwykle szczęśliwy dla Łodzi – trzy filmy koprodukowane przez „EC1 Łódź – Miasto Kultury” zostały wyróżnione łącznie siedmioma nagrodami.

Najważniejsza z nich – Złote Lwy – przyznana przez Jury Konkursu Głównego pod przewodnictwem Waldemara Krzystka trafiła do reżysera Pawła Pawlikowskiego oraz producentek Ewy Puszczyńskiej i Tanyi Seghatchian za film Zimna Wojna. Wyprodukowany przez łódzki Opus Film obraz został również nagrodzony za montaż (nagroda dla Jarosława Kamińskiego) i dźwięk (za który odpowiadają Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski). To kolejne ważne wyróżnienie dla najnowszego filmu Pawlikowskiego, po przyznaniu nagrody za reżyserię na tegorocznym festiwalu w Cannes. Poprzedni film tego reżysera Ida, również zdobył gdyńskie Złote Lwy i, podobnie jak „Zimna wojna” był współfinansowany przez Łódzki Fundusz Filmowy ze środków Miasta Łodzi.

Również trzy nagrody w Konkursie Głównym trafiły do twórców filmu pt. Ułaskawienie Jana Jakuba Kolskiego (scenariusz), Grażyny Błęckiej – Kolskiej (główna rola kobieca) i Moniki Onoszko (kostiumy). Warto dodać, że producentem filmu jest również działająca w Łodzi Wytwórnia Doświadczalna.

Trzecim nagrodzonym filmem, wspartym przez Łódzki Fundusz Filmowy, tym razem w konkursie „Inne spojrzenie” jest Monument w reżyserii i wg. scenariusza Jagody Szelc, który otrzymał Nagrodę Specjalną. Wyprodukowany przez Szkołę Filmową w Łodzi jest filmem dyplomowym rozpoczynających swoje życie zawodowe i kariery studentów Wydziału Aktorskiego PWSFTviT.

Dotychczasowa działalność Funduszu to blisko siedemdziesiąt wspartych finansowo produkcji filmowych, w tym m. in. nagrodzona Oskarem „Ida” w reż. Pawła Pawlikowskiego, nominowane do Oskara „W ciemności” w reż. Agnieszki Holland, „Powidoki” w reż. Andrzeja Wajdy, „Pomiędzy słowami” w reż. Urszuli Antoniak, a także wiele filmów dokumentalnych i animacji.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej prezentowało w Gdyni dwie wystawy:

KINO KRESÓW. Kultura Filmowa na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej

Na stulecie niepodległości Narodowe Centrum Kultury Filmowej – przy okazji 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i we współpracy z Pomorską Fundacją Filmową – wraca na wschód II Rzeczypospolitej. Do Wilna, gdzie powstała pierwsza prywatna szkoła filmowa; do Lwowa, gdzie na Uniwersytecie Jana Kazimierza Roman Ingarden, Bolesław W. Lewicki i Zofia Lissa snuli plany założenia akademickiego filmoznawstwa; do grodzieńskich iluzjonów, których właściciele jeździli do Ameryki po komedie Chaplina.

Wystawa obejmie dokumenty, plakaty, bilety i czasopisma filmowe, materiały multimedialne i obiekty techniki filmowej z okresu dwudziestolecia międzywojennego pochodzące ze zbiorów Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

KAZIMIERZ PRÓSZYŃSKI – WYNALAZCA I WIZJONER

Kazimierz Prószyński – inżynier mechanik, wynalazca, konstruktor aparatów filmowych, reżyser i operator. Louis Lumière miał o nim powiedzieć: „Panowie, ten człowiek jest pierwszy w kinematografii, ja jestem drugi”.

W 2017 roku Narodowe Centrum Kultury Filmowej w ramach eksperymentalnej rekonstrukcji odtworzyło biopleograf Prószyńskiego – „przyrząd służący do kopiowania z natury i odtwarzania wrażeń świetlnych, jakie odbiera oko nasze przy wszelkich widocznych ruchach ciał z zachowaniem wrażenia ciągłości danych ruchów”. W 2018 roku przy pomocy biopleografu NCKF zamierza odtworzyć pierwszy polski film fabularny, którego twórcą był Prószyński – „Powrót birbanta”.

Na wystawie NCKF przypomina postać Kolumba kinematografii i jego wynalazki. W grudniu 2018 r. obie wystawy będzie można zobaczyć w Łodzi w EC1.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
26069_109576999067164_109576165733914_166654_4981031_n
KAMERA AKCJA 2011 – Konkurs na tekst krytyczny!
OPLA_2015_PLAKAT_-_Kopia_2
O!PLA 2015: 94 filmy w konkursie głównym
CZARNOKSIEZNIK_Z_KRAINY_U.S._4
Laureaci O!PLA 2017

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*