gwiazdakarabaszaW 2010 roku przypada 80 rocznica urodzin Kazimierza Karabasza – wielkiego mistrza polskiego filmu dokumentalnego. Z tej okazji 13 maja odsłonięto  na Piotrkowskiej gwiazdę  tego największego reżysera-dokumentalisty w historii rodzimej kinematografii.

 
Kazimierz Karabasz urodził się 6 maja 1930 roku w Bydgoszczy. Zrealizował m.in. Ludzi z pustego obszaru, Muzykantów, Rok Franka W., Węzeł, Lato w Żabnie, Portret w kropli i Spotkania. Jest laureatem wielu festiwali i przeglądów. Nagrodzony m.in. na międzynarodowych festiwalach w Oberhausen, Lipsku, Tours i Krakowie.

Artysta jest twórcą “Szkoły Karabasza”; wychował kilka generacji reżyserów wybierających metodę realizacji dokumentu polegającej na wnikliwej obserwacji, nie zaś na inscenizacji. Za pomocą “cierpliwego oka”: długich ujęć, zbliżeń i autentycznych dialogów twórcy ci jak najwierniej pokazują zwykłych ludzi w ich naturalnym otoczeniu.

W czasie “Dnia Karabasza”, oprócz odsłonięcia gwiazdy o godz. 14 rozpoczęło się w PWSFTviT z Kazimierzem Karabaszem. Muzeum Kinematografii zaprezentowało siedem filmów mistrza. Z okazji 80-lecia urodzin artysty Narodowy Instytut Audiowizualny wydał DVD w serii Polska Szkoła Dokumentu z filmami jego autorstwa.

karabasz

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
inne2
Inne Kino #2 (wideo)
PLAKAT_OPLA_autor_Monika_Kuczyniecka
60 filmów w konkursie OFPA O!Pla 2013
dzienswira
Baby są jakieś inne – Marek Koterski kręci film w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*